7°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 11:56

3. 3 medale dla Polonii Wrocław

W Poznaniu zakończyły się Lotto Mistrzostw Polski oraz Budimex Mistrzostw Polski Kobiet w szachach. Ogromny sukces odnieśli zawodnicy Polonii Wrocław, którzy wywalczyli w sumie trzy medale! Wśród pań srebro zdobyła Jolanta Zawadzka, a brąz Iweta Rajlich, a w rywalizacji panów brązowy medal wywalczył Mateusz Bartel.

Bliżej złota dla Polonii było w turnieju kobiet, gdzie od początku korespondencyjny pojedynek toczyły dwie najlepsze polskie szachistki: wrocławianka Jolanta Zawadzka oraz Monika Soćko. Zagrały ze sobą dopiero w ostatniej rundzie mistrzostw i ten pojedynek miał rozstrzygnąć o losach złota. Aby stanąć na najwyższym stopniu podium zawodniczka Polonii musiała wygrać, a rywalce wystarczył do tego remis i właśnie podziałem punktu zakończyła się ta partia, ustalając tym samym kolejność na dwóch pierwszych stopniach podium. Trzecie miejsce wywalczyła kolejna zawodniczka Polonii Iweta Rajlich, która pokonała Ewę Harazińską. W klasyfikacji generalnej mogła ją dogonić jeszcze Klaudia Kulon, ale w ostatniej rundzie przegrała z inną zawodniczką Polonii – Mariolą Woźniak. Zresztą można powiedzieć, że szachistki z Wrocławia zdominowały te mistrzostwa – wśród siedmiu najlepszych zawodniczek aż cztery były z Polonii!

Klasyfikacja końcowa Budimex Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach: 1. Monika Soćko – 7 pkt.; 2. Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) – 6; 3. Iweta Rajlich (Polonia Wrocław) – 5; 4. Mariola Woźniak (Polonia Wrocław) – 4,5; 5. Karina Szczepkowska-Horowska – 4,5; 6. Klaudia Kulon – 4,5; 7. Anna Kantane (Polonia Wrocław) – 4,5; 8. Ewa Harazińska – 3,5; 9. Oliwia Kiołbasa – 3; 10. Joanna Majdan Gajewska – 2,5.

W rywalizacji mężczyzn wysoką formę z początku roku potwierdził kapitan Polonii Wrocław Mateusz Bartel, który sięgnął po brązowy medal, ustępując jedynie rewelacyjnie spisującemu się Kacprowi Piorunowi (srebro) i od lat bezapelacyjnie najlepszemu polskiemu szachiście Radosławowi Wojtaszkowi (złoto). Blisko podium, bo na wysokim 5. miejscu, zmagania skończył drugi z zawodników Polonii Darek Świercz. Dodajmy, że obaj wrocławianie spotkali się w pojedynku derbowym w ostatniej rundzie, który zakończył się remisem.

Klasyfikacja końcowa Lotto Mistrzostw Polski w Szachach: 1. Radosław Wojtaszek – 6,5 pkt.; 2. Kacper Piorun – 6; 3. Mateusz Bartel (Polonia Wrocław) – 5,5; 4. Jan Krzysztof Duda (5,5); 5. Dariusz Świercz (Polonia Wrocław) – 5; 6. Kamil Dragun – 4,5; 7. Maciej Klekowski – 3,5; 8. Marcel Kanarek – 3; 9. Jacek Tomczak – 3; 10. Grzegorz Gajewski – 2,5.

Miejsca na podium mistrzostw kraju oznaczają dla trojga zawodników wrocławskiego klubu także nominacje do reprezentacji Polski na zbliżającą się Olimpiadę Szachową!