„Mini Ratownik” – olbrzymie zainteresowanie programem

Straż miejska we Wrocławiu prowadzi program nauki pierwszej pomocy dla najmłodszych „Mini Ratownik”. Akcja skierowana jest dla dzieci w wieku 2,5-10 lat. Program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że terminy są już zajęte aż do października.

 • Mały Ratownik Wrocław Straż Miejska fot: smwroclaw.pl

  fot: smwroclaw.pl


Program ma nauczyć najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze, jak zachować się, gdy ktoś potrzebuje pomocy. – Zajęcia prowadzimy w żlobkach, przedszkolach i w klasach 1-3 szkół podstawowych – mówi Beata Dopierała z wrocławskiej straży miejskiej. 

Dzieci mogą ćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację, zapoznać się z zasadami działania defibrylatora AED i dowiedzieć się, gdzie to urządzenie jest dostępne. – Dzieci na zajęciach są niezwykle aktywne, każde chce brać udział w zajęciah – podkreśla Beata Dopierała. – Nawet nauczycielki się dziwią, że dzieci przez tyle czasu są skupione i zaangażowane.

Strażnicy podkreślają, że maluchy nie są w stanie ucisnąć fantoma czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać najmłodszych z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą ją wezwać. Ważne, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć, i co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę.

Nauczyciele i opiekunowie ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, chcący, aby przeprowadzić w ich placówkach zajęcia z cyklu „Mini Ratownik”, proszeni są o kontakt: straz@strazmiejska.wroclaw.pl. – Zajęcia prowadzimy w grupach do 50 dzieci. Kalendarz mamy w tej chwili zapełniony do października, ale zdarza się czasem drobne zmiany, dlatego zachęcamy do kontaktu – mówi Beata Dopierała.

Na liście placówek, gdzie zorganizowano już zajęcia są: 

 • MDK ul. Dubois
 • SP 113 ul. Zemska
 • przedszkole 58 ul. Strzegomska
 • przedszkole 148 ul. Rogowska
 • przedszkole Pitagoras ul. Nyska
 • SP 44 ul. Wilanowska
 • żłobek „Zielony Groszek” ul. Rolnicza
 • SP 22 ul. Stabłowicka
 • półkolonie dla dzieci w okresie ferii zimowych ul. Brzóski
 • przedszkole 107 ul. Stysia.

Łącznie z nauki pierwszej pomocy skorzystało już około 450 dzieci w wieku od 2 lat do 10 lat, które nadal będą kontynuować zajęcia.

Informacje można także uzyskać telefonicznie w godzinach 7:00-15:00, pod numerami:
Beata Dopierała: 71 370 02 48 i 502-810-968
Paulina Molenda 502-810-842.

Funkcjonariuszki prowadzące zajęcia mają wykształcenie medyczne. Młodszy inspektor Beata Dopierała ukończyła Wyższą Szkołę Medyczną w Legnicy na kierunku pielęgniarstwo, a młodszy specjalista Paulina Molenda Niepubliczną Wyższą Szkołę Medyczną we Wrocławiu na kierunku ratownictwo medyczne.

Zgłoś uwagę