wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Niepełnosprawnik – 1000 miejsc przyjaznych we Wrocławiu

Ponad 11 tysięcy miejsc z całej Polski, w tym ponad 1000 z Wrocławia znajduje się w wyszukiwarce www.niepelnosprawnik.eu. Można tu sprawdzić czy dane miejsce jest m.in. przyjazne dla niepełnosprawnych ruchowo, ma informacje dla niesłyszących i niedowidzących.

Reklama

– Zawsze podkreślam, że niepełnosprawni to nie tylko osoby na wózkach, ale także z innymi dysfunkcjami, dlatego ogromnie cieszę się, że  są tu informacje dla wszystkich – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik osób niepełnosprawnych we wrocławskim magistracie.

Pomysł na stworzenie bazy miejsc z kompleksową informacją dla niepełnosprawnych pojawił się osiem lat temu. – Na przykładzie pomysłu z Berlina stworzyliśmy najpierw bazę dla Warszawy, potem - przy okazji Euro 2012 - także dla Poznania, Gdańska i Wrocławia – wspomina Piotr Todys, prezes Fundacji TUS, która tworzy Niepełnosprawnik. – Teraz mamy już ponad 11 tysięcy lokalizacji w całej Polsce, a we Wrocławiu ponad tysiąc. Miejsc ciągle przybywa, aktualizujemy też te, które są juz w bazie, aby informacja była aktualna i kompleksowa – dodaje Todys. Audyt we Wrocławiu, dzięki współpracy z magistratem, został wznowiony w lutym.

W wyszukiwarce są dostępne różne obiekty: od urzędów przez hotele, sklepy i restauracje po kina, muzea i teatry. – Aby przeprowadzić audyt dostępności danego miejsca musimy najpierw uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy budynku, a następnie wszystko skrupulatnie zmierzyć i sprawdzić – mówi Irmina Pilarska z fundacji TUS. A sprawdzane jest wszystko: dostępność miejsc parkingowych, windy, możliwość wejścia z psem, dostępność toalet oraz to czy osoby niepełnosprawne muszą w tych miejscach liczyć na pomoc obsługi czy muszą jej szukać (np. przy otwarciu drzwi). Wśród szczegółowych informacji dowiemy się m.in. ile schodów trzeba pokonać, aby wejść do budynku, jaka jest szerokość drzwi oraz jakie przeszkody czekają po drodze na przystanek.

Wśród piktogramów są informacje nie tylko dla niepełnosprawnych, ale też dla rodzin. – Jeśli w danym miejscu są udogodnienia dla osób na wózkach to na pewno skorzystać z nich może także rodzic z dzieckiem czy senior – podkreśla Dariusz Szrejder, rzecznik ds. rodziny w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

– Zachęcamy wszystkich, których nie ma w wyszukiwarce a chcieliby być, aby zgłaszali się do Fundacji TUS – wyślemy wtedy naszych audytorów – zachęca Piotr Todus, prezes Fundacji TUS.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl