wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:47

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miasteczko profilaktyki udarowej zawitało do Wrocławia

Czy i jak można zapobiec udarom mózgu?  Na co zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić w stanie zdrowia?  Na te pytania chętni  mogą uzyskać odpowiedzi w miasteczku profilaktyki udarowej, które czynne będzie w czwartek, 28 maja  przy ul. Szewskiej, przed kościołem św. Marii Magdaleny. Przy okazji można wykonać  bezpłatne badania. Start o godz. 10.00

Reklama

Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Udarom można zapobiegać!”.  W ramach akcji mieszkańcy 4 miast w Polsce w specjalnie zaaranżowanych mobilnych miasteczkach edukacyjnych będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (pomiar ciśnienia, cukru), porad i konsultacji medycznych oraz dzięki interaktywnej mapie mózgu dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu i jakie są potencjalne zagrożenia wynikające z udaru. Dla wszystkich będą dostępne także materiały informacyjne na temat udaru – jego objawów i profilaktyki.  

Osobom, których wyniki badań będą odbiegać od normy, personel medyczny zaproponuje badanie EKG i konsultację kardiologa.

Celem akcji jest pokazanie związku pomiędzy chorobami układu krążenia a udarem mózgu oraz edukacja na temat tego, co może wpływać na wystąpienie udaru mózgu i jak można przeciwdziałać tej chorobie.

Udar trzecia przczyną zgonu

Udar mózgu jest statystycznie trzecią przyczyną zgonu i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W Polsce co roku udar dotyka 70 tys. osób. W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1,25 mln osób. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że związek z udarem mają m. in. często występujące choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby serca, np. najczęściej występująca arytmia serca – migotanie przedsionków. Odpowiednia profilaktyka i kontrola czynników ryzyka udaru wpływają nie tylko na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby.

Do mobilnego miasteczka w godz. 10.00 – 14.00 zaprasza wszystkich chętnych stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie". Miejsce: skwer przed kościołem św. Marii Magdaleny, przy ul. Szewskiej.

Czynniki ryzyka udaru, na które mamy wpływ:

  • nadciśnienie tętnicze
  • choroby serca (np. migotanie przedsionków)
  • cukrzyca
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu
  • otyłość
  • wysoki poziom cholesterolu
  • przewlekły stres

 Czynniki, na które nie mamy wpływu:

  • wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem)
  • płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn)
  • czynniki genetyczne

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl