wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Maj z muzyką dawną we Wrocławiu - program

W tym roku na festiwalu „Maj z muzyką dawną” będzie coś tradycyjnego i coś rewolucyjnego. Głównym bohaterem rozpoczynającej się 15 maja edycji jest niezaprzeczalnie Jan Sebastian Bach, a miłą niespodzianką wolny wstęp na wszystkie koncerty!

Reklama

Festiwal dostępny dla każdego

Może trudno w to uwierzyć, ale w przyszłym roku skromnemu, ale ważnemu festiwalowi stuknie 25 lat! Ćwierć wieku to imponujący wynik dla imprezy, której pomysł zrodził się w głowach studentek kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i przetrwał kolejne sezony. W tym roku 24. edycja zapowiada się ciekawie, bo sporo będzie muzyki Jana Sebastiana Bacha w 330. rocznicę urodzin lipskiego kantora. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto przyjść na koncerty (wstęp na wszystkie jest wolny!). Kolejnym jest prezentacja interesujących zespołów muzyki dawnej, często działających na terenie województwa dolnośląskiego, o których wiedzą specjaliści, a powinni wiedzieć słuchacze. Zwłaszcza że wśród artystów są nie tylko instrumentaliści i wokaliści, także budowniczy instrumentów, jak Ryszard Dembiński.

Bachowskie arcydzieła

Jakie ciekawostki czekają w programie „Maja z muzyką dawną” A.D. 2015? Przede wszystkich bachowskie. Koncerty (15 maja w Oratorium Marianum o 19.00) – w transkrypcji na fortepian (solistką będzie Julita Przybylska-Nowak) i skrzypce (solista Robert Bachara). Zagra Akademicka Orkiestra Barokowa (wzbogacona o muzyków z Wrocławskiej Orkiestry Barokowej) pod batutą wiolonczelisty Bartosza Kokoszy. Utwory organowe (18 maja w kościele św. Krzyża o 18.00) w wykonaniu Piotra Rojka, pedagoga wrocławskiej Akademii Muzycznej, który regularnie koncertuje w Polsce i w Europie. Zabrzmi m.in. Preludium i Fuga Es-dur oraz najbardziej bodaj znana Toccata d-moll (wraz z fugą). Dwie harfistki (Magdalena Czopka, Karol Czopka, Ligia Nowak) wykonają cały program bachowski w transkrypcji na jeden z najpiękniejszych instrumentów –harfę (najmłodsza wykonawczyni – Ligia Nowak ma 9 lat!). Koncert 19 maja o 19.00 w Sali wielkiej Ratusza. Marek Dyżewski opowie o natchnionych improwizacjach Bacha podczas specjalnego wykładu w Klubie Muzyki i Literatury (20 maja o 19.00), a Koncert klawesynowy A-dur mistrza znajdzie się w programie wieczoru 21 maja (Oratorium Marianum o 19.00). Zresztą podczas tego samego wieczoru posłuchamy Koncertu klawesynowego syna Jana Sebastiana, znakomitego Carla Philippa Emanuela Bacha.

Renesans i dawne tańce i melodie

Podczas „Maja z muzyką dawną” będzie też sporo muzyki dawnej z innych niż barok epok. Zwłaszcza z renesansu i to w prawdziwie mistrzowskim wydaniu, bo mowa o dwóch kompozytorach polskich – mistrzach tej epoki – Wacławie z Szamotuł i Mikołaju Gomółce (ich psalmy wykona zespół wokalny Piu Mosso, w którym śpiewają wrocławscy studenci). Koncert 20 maja o 19.00 w kościele śś. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Dla fanów tańca dawnego jest piękny spektakl „La Salle. Tancerka z Wersalu” o Marie Salle, kobiecie, która podbiła Londyn i Georga Friedricha Handla oraz królewski dwór w Wersalu. Zatańczą Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego i Zespół Tańca Dawnego Pawanilia z Warszawy. Choreografię przygotowała (w oparciu o historyczne przekazy) Angielka Jane Gingell. Początek 26 maja o 19.30 w Oratorium Marianum.   

  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl