wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:07

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Ludzie Brave – bez nich nie byłoby festiwalu

Znajdują artystów z różnych zakątków świata, pracują nad harmonogramem wydarzeń i nad logistyką festiwalu, pomagają przy organizacji wydarzeń – bez nich nie byłoby Brave Festival. Poznaj ludzi tworzących najodważniejszy festiwal w Polsce!

Brave Festival to festiwal ludzi odważnych, którzy mówią skąd pochodzą, wyrażają poprzez sztukę swoje wartości i tradycje. 10. edycja festiwalu będzie się odbywać pod hasłem „Święte ciało”. Już dekadę Brave Festival sprzeciwia się wypędzeniom ludzi z ich własnej kultury. Komu na tym tak bardzo zależy? Oto osoby, które współtworzą to unikatowe wydarzenie.

Grzegorz Bral – Pomysłodawca, twórca idei Brave Festival oraz dyrektor artystyczny. Brave Festival powstał po inspirującej podróży do Meksyku w poszukiwaniu Indian Tarahumarów, by pokazać artystów nieobecnych w kulturze popularnej. Dla kogo jest przeznaczony? – To wydarzenie dla ludzi, którzy nie boją się konfrontacji z zupełnie odmienną kulturą. Co więcej, są otwarci i chcą poznać inny punkt widzenia. Artyści Brave to inny, nieodkryty przed nami świat. Warto się o tym przekonać.

Marek Mieleszko – Producent wykonawczy festiwalu. To od niego zależy, kto wystąpi w czasie Brave Festival. Wyszukuje zapomniane, nieznane nam tradycje, filmy i robi wszystko, aby publiczność festiwalu mogła je zobaczyć. – Praca nad programem festiwalu tak naprawdę nigdy się nie kończy. Trwa cały rok. Aby zaprosić wyjątkowych artystów potrzebne są często długie dni rozmów, logistyka. Często artyści Brave Festival po raz pierwszy są poza granicami swojego kraju, który położony jest na krańcu świata, np. w 2010 roku można było spotkać Lorenzo Aillapana, Człowieka Ptaka z indiańskiego plemienia Mapuche. Przebył on 13 250 km, aby dotrzeć do Wrocławia z regionu Arucania w środkowym Chile.

 

Agnieszka Kiewicz – Zastępca producenta wykonawczego Brave Festival. Dba o stronę marketingową festiwalu. Wizerunek Brave w przestrzeni miejskiej to jej zasługa. – Jestem w Brave dopiero drugą edycję, ale tak naprawdę - aż drugą. Realizowałam w życiu różne projekty, które zwykle po roku zostawiałam na rzecz kolejnych, lepszych, ciekawszych. Tym razem Brave pochłonął mnie bez reszty, nie tylko na czas festiwalu, ale na cały rok.

 

Weronika Szota – Odpowiada za kontakt z artystami, a także opracowuje katalog Brave Festival, w którym każde słowo ma znaczenie. Biografii ani szczegółowych historii bohaterów festiwalu nie znajdziemy w internecie. - Pozostaję w stałym kontakcie z artystami. Piszemy do siebie prawie codziennie, aby ustalić wszystkie szczegóły dojazdu, występu, pobytu. Często, gdy widzimy się po raz pierwszy, jesteśmy już niemal przyjaciółmi. W tym roku jednym z artystów festiwalu będzie Rupinder, wokalistka z Indii. Pierwszy raz występowała na Brave Festival rok temu. Na pierwszym spotkaniu wręczyła mi ręcznie malowane poszewki na poduszkę.

Michał Patyna – Logistyk. W przypadku festiwalu, który prezentuje artystów z różnych krańców świata, jego rola jest kluczowa. - Moim zadaniem jest udowodnić ambasadom, że grupy artystów zapraszane na Brave Festival zasługują na wystawienie wiz, a ich umiejętności promują kulturę danego kraju. Najtrudniejsza jednak jest synchronizacja wszystkiego podczas festiwalu - aby każdy był o właściwej godzinie na występie, ale też na posiłku, na spotkaniu, w hotelu, na lotnisku.

Karolina Nowak – Koordynatorka wolontariuszy. Zajmuje się rekrutacją, przydzielaniem zadań. Panuje, aby w czasie każdej edycji festiwalu grupa ok. 100 wolontariuszy działała bez zarzutu. - Nasz wolontariat podzieliliśmy na kilka działów. Osoby dobrze czujące się w centrum wydarzeń mogą pracować w kinie, w obsłudze centrum festiwalowego, artystów, widowni. Niezależnie od miejsca pracy, spotkamy się wszyscy, aby dzielić się swoimi doświadczeniami. To niesamowite uczucie, gdy widzi się, że tym młodym ludziom chce się pomagać szerzyć idee Brave Festival.

 

Karol Gołaj – Producent wykonawczy programu edukacyjnego Brave Kids, będącego częścią Brave Festival. W tym roku odbędzie się 5. już edycja projektu, w której weźmie udział ponad 100 odważnych dzieci z Nepalu, Indii, Izraela, Grenlandii, Zimbabwe. Zajmuje się wyszukiwaniem i zapraszaniem artystycznych grup dziecięcych z całego świata. – Brave Kids to cała paleta emocji. Usilne starania o fundusze na drogi transport dla dzieci z poszczególnych krajów – właśnie zbieramy pieniądze na bilety lotnicze dla młodych Ugandyjczyków. Bezsilność, tak jak w tym roku w przypadku grupy z Burundi, gdy wszystko załatwiamy, aby dzieci mogły przylecieć, a rząd nie zezwala na wizy. Jednak na końcu jest wielka radość, gdy na jednej scenie dzieci z całego świata pokazują swoją siłę i potencjał. Dla takich momentów warto znieść wszystkie utrudnienia.

10. edycja Brave Festival „Święte Ciało”, Wrocław, 4-17 lipca. Program najnowszej edycji dostępny na www.2014.bravefestival.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl