wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Laur Wrocławia dla Sylwestra Chęcińskiego i Ogrodu Zoologicznego

Towarzystwo Miłośników Wrocławia od 2010 r. przyznaje Laur Wrocławia – nagrodę honorową dla osób fizycznych i instytucji, które szczególne zasłużyły się dla miasta. Kapituła Lauru Wrocławia postanowiła 5 czerwca br., że tegoroczni laureaci, którzy otrzymają statuetki i dyplomy, to Sylwester Chęciński i Wrocławski Ogród Zoologiczny.

Reklama

Sylwetki zdobywców Lauru Wrocławia 2017

Sylwester Chęciński – wybitny reżyser teatralny i filmowy. Urodzony w 1930 r., absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, od ponad 50 lat mieszka we Wrocławiu, tu powstawały wszystkie jego filmy. Pierwszym była „Historia żółtej ciżemki” (1961). W latach 1967-1971 stworzył trylogię komediową o przesiedleńcach zza Buga, to „Sami swoi” – uznany za polską komedię filmową stulecia, otrzymał liczne nagrody na festiwalach w Polsce i na świecie –  „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”. Inne głośne jego filmy to m.in. „Wielki Szu” (1982) oraz „Rozmowy kontrolowane”.

Zapytany o rolę, jaką Wrocław odegrał w jego życiu, Sylwester Chęciński odpowiedział: ,,Wrocław i Dolny Śląsk to ponad 50 lat mojego życia. To pejzaż moich filmów. Mamy tu wszystko: zróżnicowaną architekturę i nieprawdopodobny tygiel kulturowy, stwarzający materialną i duchową scenerię. Wrocław to moje życie.”

W maju 1996 r., podczas Trzeciej Wrocławskiej Wiosny filmowej, na 50-lecie kinematografii polskiej, rozpisano plebiscyt na najlepszy film. Pierwsze miejsce zajęli „Sami swoi”. Film został też uznany przez czytelników tygodnika „Teleświat” za najpopularniejszą komedię w historii polskiego kina. Reżyser został wyróżniony najwyższymi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi. W 2006 r. nasze miasto przyznało Sylwestrowi Chęcińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 r. za całokształt twórczości otrzymał on Platynowe Lwy.

Wrocławski Ogród Zoologiczny – najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Został otwarty 10 lipca 1865 r. w otoczeniu parku Szczytnickiego. Od chwili powstania miał ośmiu wybitnych dyrektorów, trzech kierowało ogrodem po II wojnie światowej. Pod koniec XIX w. wzniesiono istniejące do dzisiaj pawilony: ptaszarnię, słoniarnię, małpiarnię i tzw. Dom Przyrody, przekształcony współcześnie w herpetarium, wiwarium i stację hodowlano-badawczą.

Szczególny rozwój nastąpił w pierwszym dziesięcioleciu XX w., kiedy rozbudowywano ogród, zakupiono nowe zwierzęta, organizowano pokazy zwierząt egzotycznych. W czasie Festung Breslau wchodzące w skład ogrodu obiekty i zwierzostan uległy zniszczeniu. W 1948 r. dzięki staraniom Uniwersytetu Wrocławskiego i pierwszego dyrektora Karola Łukasiewicza ogród zaczął przyjmować zwiedzających. Od 1966 r. wrocławskim zoo zarządzali Hanna i Antoni Gucwińscy, którzy w popularnym programie telewizyjnym „Z kamerą wśród zwierząt” z pasją przedstawiali mieszkańców ogrodu.

Od dziesięciu lat dyrektorem zoo jest Radosław Ratajszczak, który wprowadził dużo pozytywnych zmian. Powstało wiele obiektów imponujących nie tylko rozmiarami, lecz także różnorodnością i oryginalnością. Wśród nich największe w Europie Afrykarium, prezentująca ekosystem rzeczny ekspozycja Odrarium, basen Fokarium, Pawilony Madagaskaru, Terai, Sajmiri, Okapi, świń rzecznych i Pagoda Gibonów. Ogród Zoologiczny jest wizytówką naszego miasta, przyciągającą niezliczone rzesze turystów.

Wręczenie tegorocznych nagród odbędzie się w święto TMW – 23 września 2017 r.

Dotychczasowi laureaci Lauru Wrocławia

Rok 2010

  • Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans
  • Dziennik Polska. Gazeta Wrocławska
  • Daniela Orłowska, muzealnik, wieloletnia dyrektor Muzeum Historycznego Wrocławia

Rok 2011

  • Program informacyjny TV Wrocław Fakty
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Wiesław Geras, animator kultury, dyrektor Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora

Rok 2012 

  • Muzeum Miejskie Wrocławia
  • prof. Olgierd Czerner, architekt i urbanista, wieloletni dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu
  • mgr inż. Andrzej Konarski, urbanista, przewodnik turystyczny po naszym mieście

Rok 2013

  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich
  • Stefan Arczyński, fotografik, od ponad 70 lat dokumentuje Wrocław
  • Beata Maciejewska, dziennikarka i autorka książek

Rok 2014

  • ks. infułat Józef Pater, kanonik kapituły katedralnej, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego
  • Mariusz Urbanek, pisarz, publicysta i dziennikarz
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Rok 2015

  • prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej
  • Panorama Racławicka
  • Politechnika Wrocławska

Rok 2016

  • prof. Tomasz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego
  • Ryszard Mazur, artysta kowal
  • Opera Wrocławska

na podst. mat. TMW

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl