wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Laboratoria Wrocławskiego Parku Technologicznego – miejsce, gdzie pomysł zamienia się w produkt

Na początek zagadka. Co łączy nowoczesne katalizatory metatezy olefin, multimedialne bajki dla dzieci, systemy zarządzania domem, zestaw do analizy diagnostycznej mowy i system do ewidencjonowania odbioru nieczystości z pojemników na odpady komunalne? Aby poznać odpowiedź, należy bliżej przyjrzeć się jednemu z najlepiej rozwijających się parków technologicznych w Polsce. Jak się okazuje, wszystkie wymienione produkty są efektem pracy firm będących rezydentami Wrocławskiego Parku Technologicznym S.A (WPT).

Zgodnie z główną ideą przyświecającą utworzeniu WPT, jest ono miejscem nastawionym na wspieranie innowacyjności oraz kreatywności firm w nim ulokowanych. Szczególną grupę spośród nich stanowią firmy skupione wokół Laboratoriów Wrocławskiego Parku Technologicznego. Dzięki łatwemu dostępowi do nowoczesnej aparatury przedsiębiorstwa te mają możliwość tworzenia produktów o wysokiej jakości, a także wykonywania badań na zlecenie z różnych dziedzin. Obecnie w ramach WPT działa 10 laboratoriów badawczo-rozwojowych wyspecjalizowanych w branżach takich jak elektronika, biotechnologia i chemia, energetyka, mechanika, badania nieniszczące, IT czy też kriogenika. Każde z nich zostało wyposażone w wysokiej klasy sprzęty, dobrane w taki sposób, by umożliwiały prace z bardzo szerokiego zakresu, m.in. analizy ilościowej i jakościowej (oznaczanie składników organicznych i nieorganicznych), biologii molekularnej (np. synteza i analiza białek, kwasów nukleinowych), mikrobiologii (np. badanie czystości mikrobiologicznej żywności, pasz, wody, kosmetyków, opakowań), chemii organicznej (np. synteza na skalę laboratoryjna i ćwierćtechniczną) czy też fizykochemii (np. badania kosmetyków, środków czystości, produktów chemicznych stosowanych w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym). Przedsiębiorcy, których działalność skupia się na produkcji urządzeń elektrycznych,  znajdą tutaj urządzenia takie jak lutownice, oscyloskopy, czy piec do wypiekania płytek PCB, jak również urządzenia mechaniczne: m.in. frezarkę, tokarkę oraz urządzenie do cięcia strumieniem wody. W 2013 r. uruchomiony został także liniowy akcelerator elektronowy z konwersją na fotony, którego podstawowym zastosowaniem będą badania radiograficzne metali. Wkrótce w WPT skorzystać będzie można również z tomografu komputerowego, mikroskopu elektronowego SEM, dyfraktometru rentgenowskiego oraz urządzeń do badań zmęczeniowych. Wymieniona aparatura wykorzystywana będzie głównie na rzecz przemysłu metalowego, aczkolwiek wyposażona będzie w opcje pozwalające na prowadzenie badań na próbkach biologicznych, geologicznych oraz tworzywach sztucznych. WPT wyposaża też  nowoczesne serwerownie dla firm z branży IT. W trakcie przygotowywania jest nowy rodzaj wsparcia: usługi doradcze z zakresu IT świadczone przez specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Usługi te będą realizowane na zasadach pomocy publicznej, dzięki czemu firmy otrzymają 50 proc. dofinansowanie do każdego projektu. Proponowane usługi to: audyt użyteczności systemów webowych i aplikacji mobilnych, sieciowe modele analityczne, analiza i eksploracja danych, testowanie usług sieciowych wykonanych w standardzie Web Service, a także analiza oprogramowania pod kątem wdrożenia rozwiązań usługowych.

 Zakup różnorodnego i rozbudowanego wyposażenia jest możliwy dzięki realizacji projektu pn. „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do Innopolis Wrocław”. Co więcej, projekt umożliwia rezydentom parku użytkowanie infrastruktury technologicznej na bardzo preferencyjnych warunkach w ramach realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Otrzymują oni pomoc de minimis w wysokości do 80% opłaty za najem sprzętów technologicznych. Obniża to znacznie koszty prowadzenia ich działalności oraz daje szansę, by nawet bez pokaźnego kapitału początkowego móc wystartować na rynku.

 Obecnie w WPT ulokowanych jest ponad 150 wysokotechnologicznych firm z czego ok. 30 stanowią firmy opierające swoją działalność o wykorzystanie Laboratoriów WPT. Według raportu NIK z sierpnia 2013 r. 85% wdrożeń wynalazków w parkach technologicznych miało miejsce właśnie we Wrocławskim Parku Technologicznym. Świadczy to niezbicie o tym, że dzięki miejscom takim jak WPT, innowacyjne produkty i pomysły płynące wprost z najnowszych odkryć naukowych mają zapewnione miejsce i warunki na realizację.

 Więcej o Wrocławskim Parku Technologicznym oraz jego Laboratoriach: www.technologpark.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl