Konkurs na projekt o Żołnierzach Wyklętych

W konkursie Ośrodka Pamięć i Przyszłość do zdobycia są stypendia finansowe.

  • Kwatera Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim, fot Eliza Głowicka


Wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość konkurs o stypendium im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” organizuje już po raz drugi.

- Celem nagrody jest wsparcie projektów dotyczących polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej i dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych – informuje Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość. - Chcemy w ten sposób zainteresować młodych ludzi tą ważną częścią powojennej historii Polski, zachęcić do zgłębiania wiedzy na ten temat oraz do dzielenia się nią z innymi.

Projekt może mieć charakter popularyzatorski, edukacyjny lub naukowy. W pierwszej edycji wyróżniono autorkę publikacji naukowej, reżyserkę spektaklu oraz pomysłodawcą i realizatora ścieżki edukacyjnej.
Autorzy najciekawszych propozycji zostaną nagrodzeni dziewięciomiesięcznym stypendium w wysokości 2200 zł miesięcznie.

Fundatorem stypendium jest Prezydent Miasta Wrocławia, a organizację konkursu wspiera Fundacja Sapere Aude, która działa na rzecz upamiętnienia gen. Fieldorfa „Nila” we Wrocławiu.

Patron nagrody - gen. August Emil Fieldorf „Nil”, był zasłużonym żołnierzem Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego. Brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej, w 1939 r. trafił do Francji, a potem do Anglii. Po powrocie do okupowanej Polski brał udział w tworzeniu Armii Krajowej. Po wojnie został przez komunistów oskarżony o współpracę z Niemcami i skazany. Wyrok  wykonano 24 lutego 1953 roku w więzieniu na Mokotowie.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Zgłoszenia należy nadsyłać do 26 lutego.

Zgłoś uwagę