Mara Aranda w podróży po dawnej Hiszpanii

Mara Aranda, José Martínez oraz Abel García zapraszają w czwartek 25 czerwca o godz. 20 wrocławską publiczność  do spotkania z sefardyskim dziedzictwem muzycznym. Muzycy zabiorą nas w historyczną podróż do Hiszpanii sprzed 500 lat. Koncert odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem. 


Od Iberii przez Sofię i Saloniki, sefardyjskie dziedzictwo tworzą dźwięki instrumentów średniowiecznej Hiszpanii, instrumentów pochodzących z Afryki Północnej i Wschodniej oraz tych pochodzenia śródziemnomorskiego. Ale Sefardyjskie Dziedzictwo podąża przede wszystkim za ludźmi, którzy dostosowali swój styl muzyczny do instrumentów dostępnych w regionach, gdzie się osiedlali. Żydzi sefardyjscy otworzyli swoją muzykę na świat. Dzisiaj nadal możemy śpiewać ich piosenki, dzielić się nimi ze wszystkimi miłośnikami historii, muzyki i tradycji.

Wyprodukowany i wyreżyserowany przez José Martineza, znawcę i eksperta od lutni i liry korbowej, projekt muzyczny tworzy grupa wybitnych muzyków, którzy prezentują historyczną muzykę z Półwyspu Iberyjskiego. Był to okres wyjątkowy, kiedy to przez prawie osiem wieków współistniały ze sobą różne religie we wzajemnej tolerancji, dzieląc społeczne i kulturalne życie: ponad 24 pokoleń Judeo-Hiszpanów w Sefarad; Maurowie z Al Andalus; i hiszpańscy chrześcijanie.

Ten muzyczny projekt prezentuje pieśni, które były przekazywane z ojca na syna z pokolenia na pokolenie, pieśni które przetrwały ponad 500 lat, po tym jak Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii. Pieśni, które mówią do nas nie tylko o najważniejszych wewnętrznych uczuciach, o uroczystościach i obrzędach, ale także o prawdziwych wydarzeniach historycznych.

Zespół wystąpi w składzie: Mara Aranda – śpiew, instrumenty perkusyjne, Jota Martínez - lira korbowa, lutnia, Abel García – lira korbowa, baglama, lauta

Koncert jest współorganizowany z Ambasadą Hiszpanii w Polsce. Bilety w cenie 35 zł – normalne i 25 zł – ulgowe można kupić w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, tel./fax: 71 787 39 02, e-mail: cizwroclaw@gmail.com, w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, na www.ticketpro.pl i w punktach sprzedaży; oraz na godzinę przed koncertem.

Zgłoś uwagę