AfryKamera Pod Kolumnami

Przyjdź na koncerty, warsztaty i wykłady o Czarnym Lądzie


Przez dwa weekendowe dni – 26 i 27 kwietnia we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami królować będzie tematyka afrykańska. Podczas Festiwalu AfryKamera odbędą się wykłady, koncerty oraz warsztaty dotyczące kultury Czarnego Lądu. Na wszystkie punkty programu wstęp jest bezpłatny.

 

Program

26 kwietnia (sobota)

  • godz. 19.00 – Z Afryki do Brazylii w rytmie Sambacatum

Sambacatum to zespół muzyczny („bloco”) wykonujący muzykę na brazylijskich instrumentach perkusyjnych: maracaçao, fundo, doubles, repiques, timbales, a także agogo czy pandeiro. Znaczna część jego repertuaru to „samba reggae”, czyli mieszanka samby, rytmów afro-brazylijskich oraz jamajskiego funku. W tej stylistyce pracuje także nad innymi popularnymi rytmami z Brazylii, jak np. merengue, frevo, maracatu oraz znana na całym świecie i ciesząca się wielką popularnością batucada, wykonywana w czasie karnawału w Rio de Janeiro.
Muzyka wykonywana przez Sambacatum to potężna dawka energii i dobrej zabawy. Słuchając jej, nie da się ustać w miejscu – każdy, kto poczuje gorące brazylijskie rytmy, zaraz rzuci się do tańca!

 

27 kwietnia (niedziela)

  • godz. 12.30-14.00  – warsztaty taneczne afro z Kają Sadowską

Ruch afro to ruch pierwotny, który niesie za sobą głęboką historię. Każde poruszenie, nawet palcem, ma swoje znaczenie. To wpłynęło na fakt, że afro tańczone jest we wszystkich kulturach, choć w każdej jego wydźwięk jest inny. Podczas warsztatów ich uczestnicy przeniosą się na Karaiby, gdzie do tej pory pielęgnowany jest kult Yoruba i tańce z nim związane. Poznają główne ruchy poszczególnych 'bożków', filozofię, która im towarzyszy, i stworzą niezwykłą historię napisaną tańcem.

Kaja Sadowska – tancerka salsy i tańców afrokubańskich, studiuje filologię hiszpańską i sinologię na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie wolnym zajmuje się swoją wielką pasją: tańcem. Od 2009 r. pracuje w Torres Art Studio jako instruktor tańca, a od 2011 r. tańczy w zespole Jose Torresa i prowadzi formację Torres Salsa Group. Specjalistka z zakresu ruchu izolacyjnego ciała. 

 

  • godz. 14.15 – warsztaty edukacyjne „Co ma Północ do Południa – globalne współzależności”

Te warsztaty to wprowadzenie do edukacji globalnej i rozwojowej, która ma  się przyczynić do zmiany postaw młodzieży, ukazując zależności pomiędzy krajami globalnej Północy i globalnego Południa oraz ludźmi w nich żyjącymi. Warsztaty pomogą zrozumieć, jaki osobisty wpływ na życie ludzi w krajach Afryki może mieć polska młodzież. Warsztaty prowadzone będą aktywnymi metodami z wykorzystaniem gier edukacyjnych. 
Prowadzące: Luiza Kończyk – edukatorka, trenerka, pracuje w Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa. Prowadzi warsztaty dla młodzieży z zakresu praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, komunikacji interkulturowej; Karolina Michalczyk – edukatorka, trenerka, koordynatorka projektów w Domu Spotkań im. Angelusa Sielsiusa. Absolwentka pedagogiki i kulturoznawstwa. Prowadzi warsztaty dla młodzieży dotyczące kultury romskiej i antydyskryminacji.
Na warsztaty wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy zgłosić chęć uczestnictwa na adres: wroclaw@afrykamera.pl.

 

  • godz. 16.00 – warsztaty edukacyjne: Afryka to nie kraj

Na te warsztaty zaproszone są dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami. Podczas wspólnej zabawy będą poznawać różnorodność Afryki, jej mapę, spróbują zapamiętać kilka nazw państw leżących na tym kontynencie, zapoznają się z dziećmi z Ugandy, Tanzanii, Zambii i RPA i zobaczą, jak one żyją i w co się bawią. Będą rysować, układać puzzle, a może i śpiewać. Zaprasza Ania z Angoli z małą Tosią. 

Anna Kudarewska współpracuje z 30 przedszkolami we Wrocławiu w ramach projektu „Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat”, trenerka antydyskryminacyjna Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa, wcześniej mieszkała i pracowała przez sześć lat w Angoli, gdzie uczyła się cierpliwości, mama Antosi. 

Na warsztaty wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy zgłosić chęć uczestnictwa na adres: wroclaw@afrykamera.pl.


MaWi

Zgłoś uwagę