wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kapsuła czasu i kamień węgielny w Nowej Papierni

Stara fabryka papieru z 1889 roku, znajdująca się przy ul. Kościuszki 142, niebawem zmieni się w nowoczesne lofty, łącząc przeszłość Wrocławia z jego przyszłością. We wtorek uroczyście złożono tam „kamień węgielny” pod budowę i zamknięto wyjątkową kapsułę czasu.

Przedmioty związanie z Wrocławiem i Przedmieściem Oławskim, wizje tego, jak te miejsca będą wyglądały za 10 lat oraz specjalne życzenia, złożyli do kapsuły czasu zaproszeni goście, znani wrocławianie i władze miasta podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod powstający kompleks mieszkań i loftów „Nowa Papiernia”.

Do kapsuły czasu włożono m.in. książki wrocławian z autografami: najnowszą powieść Marka Krajewskiego „W otchłani mroku”, artykuł prof. Miodka, „Polszczyzna Śląska”, książkę Jacka Antczaka „Rzut bardzo osobisty” o Adamie Wójciku, książkę Katarzyny Kaczorowskiej „80 milionów. Historia prawdziwa” oraz książkę Tomasza Bonka „Biznes na Facebooku i nie tylko”. Znalazł się tam również herb Wrocławia, który złożył wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, zdjęcia starych ulic, informatory o mieście na CD, gazety codzienne z 22 października 2013 r., różaniec od Jana Pawła II oraz monety i wyjątkowa butelka alkoholu, "żeby mieszkańcom było wesoło podczas otwarcia kapsuły za 10 lat", ofiarowana przez Grzegorza Romana, doradcę prezydenta Wrocławia.

Po uroczystości kapsuła czasu została umieszczona w tajemnym miejscu na terenie inwestycji. Kamień węgielny tym razem był pamiątkową cegłą, ponieważ to główny budulec, z którego powstały zabytkowe budynki.

- Jestem głęboko przekonany, że będzie to piękne miejsce – powiedział Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Dla naszego miasta charakterystyczny jest pewien układ urbanistyczny, dla którego takie zakątki są niezwykle ważne. Myślę, że takie projekty w ciągu najbliższych lat odmienią nie tylko Przedmieście Oławskie. Potencjał Wrocławia w takich przedsięwzięciach jest ogromny i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

Odrestaurowana kamienica przy Kościuszki 142 oraz powstające lofty, mieszkania i lokale handlowo-usługowe „Nowej Papierni” są zapowiedzią połączenia tradycji z nowoczesnością. Jego inwestor - RED Development, od początku działalności we Wrocławiu angażuje się w projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Teraz zadba także o powstanie nowych terenów zielonych w części wspólnej z miastem i wybuduje tereny rekreacyjne, aby zadbać o wspólną przestrzeń dla dotychczasowych i nowych mieszkańców osiedla.

Swoje lofty ma już Łódź, Warszawa, Kraków. Brakowało ich we Wrocławiu, a do tej pory deweloperzy nie odważyli się na podobną inwestycję w podobnej skali. Dzięki temu w industrialnych, surowych wnętrzach przeszłość płynnie przejdzie w nowoczesność. Komfort połączy się z innowacyjnością rozwiązań technicznych, a zarazem ze stylem i niepowtarzalnym klimatem. Starym cegłom, łukowym i odcinkowym wysokim stropom zostanie przywrócona dawna świetność i blask.

Pierwsi mieszkańcy „Nowej Papierni” wprowadzą się tu za rok. Do użytku oddanych zostanie 76 loftów „Nowej Papierni”, a pod koniec 2014 roku, 53 mieszkania w budynku „New Line”. Dzięki temu Przedmieściu Oławskiemu przybędzie około 300 nowych mieszkańców.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl