wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kamienicę przy ul. Włodkowica czeka remont

14 kwietnia zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę remontu elewacji kamienicy przy ul. Włodkowica 7-9. Zakres prac jest duży, ale trudno się dziwić, ponieważ front budynku jest w opłakanym stanie. Mieszkańców i turystów straszą m.in. popękane tynki od strony ul. Włodkowica. Na szczęście w tym roku się to zmieni.

– Wymienione zostaną tynki, zrekonstruowane zostaną balkony. Dodatkowo na elementach zachowanej kamieniarki piaskowcowej i granitowe zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie wraz z lokalnymi uzupełnieniami zarówno elementów dekoracyjnych, jak i technicznych zabezpieczających w strefie przycokołowej. Wśród detali architektonicznych zauważymy odrestaurowane budynku, malowniczą wieżyczkę, kartusze i maszkarony – mówi Mariola Apanel, kierownik projektu rewitalizacji Dzielnicy Czterech Wyznań.

Kamienica od strony dziedzińca przy Synagodze Pod Białym Bocianem przeszła trwający ponad rok remont. Szarą i odrapaną elewację zastąpiła piaskowa ze zdobieniami. Wymieniono stolarkę oraz dach. W budynku znajdują się pomieszczenia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Od strony ul. Włodkowica mieści się Centrum Informacji Żydowskiej, a także restauracja La Maddalena i księgarnio-kawiarnia Cocofli.

– Autorem projektu przebudowy jest pracownia "Cel-Art" Józef Cempa. Koszt tego etapu remontu to około 1,1 mln złotych. Dofinansowanie konserwatora zabytków wyniesie 771 tys. zł  – dodaje Mariola Apanel.

Według planów prace mają się zakończyć w listopadzie 2014 roku. Budynek należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Historia Budynku

Budynek przy Włodkowica 7-9 wzniesiono w 1901 roku według projektu Richarda Ehrlicha. Umieszczono w nim szkołę religijną i mieszkania rabinów czyli najważniejsze instytucje gminy Żydowskiej. Swoją funkcję gmach spełniał do 10 czerwca 1943 roku, kiedy to gminę zlikwidowano, a jej zarząd wywieziono do obozu koncentracyjnego. Od 1945 roku działa tu polska gmina Żydowska. W budynku znajduje się stołówka oraz zabytkowa łaźnia.

Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl