wroclaw.pl strona główna Urząd Miejski we Wrocławiu – załatwianie spraw Urząd - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Urząd
  3. Urząd Miejski Wrocławia
  4. Rady społeczne
  5. Informacje z działalności rady
Informacje z działalności rady

Wrocławska Rada ds. Budżetu Obywatelskiego spotyka się w razie potrzeby na poszczególnych etapach WBO. Poniżej publikujemy relacje z posiedzeń rady i zapowiedzi tematów kolejnych spotkań.

Reklama

Notatka nr 8 ze spotkania 30 sierpnia 2016 r..docx

Notatka nr 7 ze spotkania 5 lipca 2016 r..docx

Notatka nr 1 ze spotkania 16 stycznia 2015r.

W spotkaniu nie uczestniczyli: Grzegorz Ossowski, Marcin Szeloch

W trakcie spotkania omówiono zasady WBO2015 pod kątem zmian, które zostały do nich wprowadzone. Wszystkie zmiany wynikały z uwag zgłoszonych przez mieszkańców na etapie ewaluacji WBO2014.

Rada ustaliła, ze kolejne spotkanie odbędzie się 13 lutego o godz. 12.15. Tematem tego spotkania będą szczegółowe informacje dotyczące WBO2015 jak i realizowanych w jego ramach działań mających na celu wypracowanie zasad WBO2016. Rada ma ustalić także kalendarza swoich spotkań i tematy, którymi chciałaby się w szczególności zająć.

Notatka nr 2 ze spotkania 13 lutego 2015r.

W spotkaniu nie uczestniczył: Artur Młynarczyk.

  1. Przedstawienie obecnego stanu prac w ramach WBO 2015:

a)    informacje na temat ilości złożonych wniosków

b)    informacja na temat narzędzi informatycznych, jakimi dysponujemy w ramach WBO

c)    metoda P4R we Wrocławiu i Laboratoria Obywatelskie - przedstawienie osiedli, które biorą udział w pilotażu

  1. Omówienie następujących tematów:

a)     Termin kolejnego spotkania Rady – 20 marca 2015r., godz. 9.30.

b)     Współpraca z Radami Osiedla w ramach WBO – istnieją skrajne doświadczenia w tym zakresie. Temat wymaga dalszych analiz.

c)      WBO 2016 – rozszerzenie edycji o kolejne osiedla w ramach metody P4R (ilość osiedli włączonych w Laboratoria Obywatelskie zależy od zaangażowania mieszkańców i ich chęci współpracy z miastem).

TUP i IRT przeszkolą ok. 20 osób z metody P4R.

d)     Rola Rady podczas etapu weryfikacji złożonych projektów:

      - 20.03.2015r. - Lista projektów będzie dostępna od 11 marca na stronie www.wroclaw.pl/wbo. rada wyraziła ochotę omówienia tych projektów, które mogą budzić kontrowersje.

      - po 15 maja – kolejne spotkanie, na którym Rada podejmie decyzje ws. wniosków, które budzą kontrowersje oraz mają rozbieżne opinie jednostek weryfikujących. Po tym spotkaniu i po zatwierdzeniu przez Radę etapu weryfikacji, liderzy otrzymają informację na temat weryfikacji ich projektu i będą mogli wziąć udział w konsultacjach.

e)  Postulat umieszczenia tablic informacyjnych dla projektów realizowanych w ramach WBO 2013

f)   Kontakt mieszkańców z Radą ds. WBO – decyzją rady będzie miał miejsce poprzez maila [email protected]

Notatka nr 3 ze spotkania 20 marca 2015r.

W spotkaniu nie uczestniczyli: Grzegorz Ossowski, Jarosław Janas, ks. Grzegorz Trawka

  1. Przedstawiono podsumowanie etapu składania wniosków w ramach WBO 2015

a)    informacje na temat ilości złożonych wniosków

b)    przedstawienie projektów w poszczególnych kategoriach

  1. Omówienie następujących tematów:

a)      termin kolejnego spotkania Rady – 27 maja 2015r., godz. do ustalenia.

b)      dyskusja na temat złożonych projektów – lepiej przygotowane niż w poprzedniej edycji; bardzo mało projektów w całości odbiega od zasad WBO 2015.

c)      poinformowanie o rozpoczętym etapie weryfikacji wniosków przez jednostki oraz o spotkaniach weryfikacyjnych (start 15 kwietnia)

d)      uczestnicy spotkania zgłosili obawy, które nasunęły się po zapoznaniu się z listą projektów WBO 2015 dostępnych na stronie www.wroclaw.pl/wbo:

- zgłoszonych projektów jest bardzo dużo, a tylko 20 mln do podziału, co oznacza, że większej liczbie projektów nie uda się wygrać; może to spowodować zniechęcenie wśród mieszkańców oraz mniejszą liczbę projektów w przyszłym roku.

- mieszkańcy traktują WBO, jako „lek na całe zło” – zgłaszają wszystko (od dziury w chodniku po duże boiska sportowe)

- propozycja wprowadzenia w przyszłych edycjach ograniczeń jeśli chodzi o realizowane zadania; w ramach WBO nie powinny być realizowane np. tynkowanie budynków, stawianie ogrodzeń, czy malowanie klatek schodowych itp.

e)      podsumowanie pilotażu „Laboratoria Obywatelskie”:

- zwrócono uwagę na to, by TUP w większym stopniu na spotkaniach z mieszkańcami angażował lokalne stowarzyszenia, organizację, które też współorganizują to przedsięwzięcie

- zgłoszono postulat, by w trakcie przyszłorocznych warsztatów poświęcić czas również na przedstawienie zasad WBO, tworzenie zarysów projektów oraz porady do kogo mieszkańcy mogą się zgłosić o pomoc, z kim rozmawiać na temat konkretnych już pomysłów.

f)     do 25 maja członkowie Rady ds. WBO otrzymają tabelę z projektami budzącymi wątpliwości, wymagającymi konsultacji oraz ponownego przedyskutowania.

Notatka nr 4 ze spotkania 27 maja 2015 r.

Dnia 27 maja miało miejsce posiedzenie Wrocławskiej Rady ds. Budżetu Obywatelskiego dotyczące pierwszej  weryfikacji złożonych do WBO 2015 projektów .

W spotkaniu wzięli udział wszyscy członkowie rady.

  1. Na wniosek Grzegorza Ossowskiego omówiono projekty 129 i 579 oraz 452 i 188;
  2. Aleksander Obłąk przedstawił swoje wątpliwości co do weryfikacji niektórych lokalizacji zawartych w projektach 1 i 812;
  3. Grzegorz Ossowskiego zaproponował, żeby zapoznać się ze wszystkimi zgłoszonymi projektami, które w uzyskały weryfikację negatywną. Rada przyjęła ten wniosek i w dalszym toku prac omówiono wszystkie projekty negatywnie zweryfikowane.

Notatka nr 5 ze spotkania 24 sierpnia 2015 r.

Dnia 27 maja miało miejsce posiedzenie Wrocławskiej Rady ds. Budżetu Obywatelskiego dotyczące ostatecznej weryfikacji złożonych do WBO 2015 projektów .

W spotkaniu wzięli udział wszyscy członkowie rady.

  1. Członkowie rady 20 sierpnia otrzymali tabele z wynikami drugiego etapu weryfikacji projektów WBO 2015.
  2. Podczas posiedzenia omówiono projekty które wzbudziły wątpliwości uczestników spotkania.
  3. Ostatecznie rada zaakceptowała listę projektów z WBO2015 wraz z wynikami weryfikacji.
  4. Kolejne posiedzenie rady zaplanowane zostało na grudzień 2015 r. w związku z omówieniem nowych zasad Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. 

Notatka nr 6 ze spotkania 18 grudnia 2015 r.

Dnia 18 grudnia 2015 r. miało miejsce posiedzenie Wrocławskiej Rady ds. Budżetu Obywatelskiego dotyczące nowych zasad WBO 2016.

W spotkaniu nie uczestniczyli: Alicja Brzozowska, Jarosław Janas, Katarzyna Kajdanek, Artur Młynarczyk, Ks. Grzegorz Trawka

  1. Bartłomiej Świerczewski – Dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej zreferował projekt nowych zasad dla Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, wypracowanych wraz z mieszkańcami;
  2. Grzegorz Ossowski zaproponował żeby projekty mogły składać również osoby niepełnoletnie. Bartłomiej Świerczewski  odpowiedział, że w tym roku planowane jest umożliwienie osobom nieletnim glosowanie na projekty, jeżeli pomysł odniesie sukces w przyszłym roku będzie możliwe też składanie projektów.
  3. W celu uszczelnienia systemu głosowania zaproponowano wprowadzenie potwierdzenia głosu za pomocą adresu email.
  4. Rozmawiano na temat pomysłu, aby w przyszłości możliwe było dofinansowanie projektów wybranych w ramach WBO środkami prywatnymi. Takie pomysły są zgłaszane do WBO do roku 2013. Pytanie czym takie działania będą różniły się od programu inicjatyw lokalnych.
  5. Aleksander Obłąk zgłosił postulat, że jeden głos przysługujący na projekty ogólnomiejskie to dla wielu głosujących za mało. Rada zgodziła się i postanowiono, że w WBO 2016 będzie można poprzeć do dwóch projektów ogólnomiejskich.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl