Humanitarium - Ogrody Doświadczeń

To wyjątkowe miejsce łączące edukację z zabawą.


Na terenie Kampusu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na Praczach (ul. Stabłowicka 147A) działa park rozrywki edukacyjnej "Ogrody Doświadczeń. Humanitarium". Aktualnie w Humanitarium można oglądać nową ekspozycję poświęconą jednemu z pięciu zmysłów człowieka – zmysłowi słuchu. Wystawa "Play the music – od fizyki do muzyki", której celem jest przybliżanie zasad funkcjonowania ludzkiego ciała. Tym razem organizatorzy skupili się na tajnikach fenomenu słuchu – na wystawie można zobaczyć, jak zbudowane jest ucho i jak dzięki jego niezwykłym właściwościom każdy z nas może się zanurzyć w świecie dźwięku i muzyki. Niech gra muzyka!

  • W weekend majowy (1-4 maja) Humanitarium czynne w godzinach 11.00-18.00.

Wystawa czynna jest do 31.07.2014.

Aktualne godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 8:00-17:00
sobota 11:00 – 18:00
niedziela 11:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu:
ulgowy 12 zł
normalny 15 zł
rodzinny 12 zł/osoba
grupowy 10 zł

Aktualne informacje: www.humanitarium.pl

Muzyka łączy pokolenia!

Wystawa "Play the music" przyjechała do Wrocławia z Wielkiej Brytanii, o której nie bez powodu mówi się, że jest ojczyzną muzyki rozrywkowej. Nowa ekspozycja Humanitarium to nie tylko świetny przewodnik po największych przebojach II połowy XX wieku, ale także doskonała okazja by dowiedzieć się i zrozumieć, w jaki sposób powstają dźwięki, które tworzą znane nam wszystkim melodie. Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy gość będzie mógł samodzielnie wykreować dźwięki, a także sprawdzić się w roli didżeja czy wykonawcy. Co ważne, wystawa "Play the music" przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, dopiero wkraczających w fascynujący świat dźwięków – dla nich przygotowaliśmy gigantyczne interaktywne pianino – po młodzież szkolną oraz gości dorosłych, dla których będzie ona nie tylko świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat natury dźwięku oraz reguł tworzenia muzyki, ale także podróżą w czasie do melodii i piosenek młodości.

Usłyszeć ucho

Na co dzień nie zawsze pamiętamy, jak niezwykłym narządem jest ludzkie ucho. Na nowej wystawie Humanitarium "Play the music" przygotowano specjalny eksponat – ogromny interaktywny model ucha, pozwalający prześledzić od początku do końca fascynujące zjawisko słuchu, począwszy od fali dźwiękowej, docierającej do małżowiny usznej, aż po impuls elektryczny w mózgu. Wyczerpujący opis, towarzyszący makiecie ucha, znakomicie tłumaczy, jak złożonym procesem jest słyszenie dźwięków i jak wiele czynników ma wpływ na to, czy nasz słuch funkcjonuje prawidłowo.

Wiwisekcja dźwięku

Studio nagraniowe to miejsce, w którym nie tylko rejestrujemy dźwięki – możemy także do woli z nimi eksperymentować. Nowa wystawa Humanitarium umożliwia skorzystanie z prawdziwego stołu mikserskiego. Na gości Humanitarium czeka czterośladowa konsoleta, pozwalająca poczuć się jak prawdziwy reżyser dźwięku. Ale to nie wszystko. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu eksponatowi każdy odwiedzający będzie mógł zobaczyć i odczuć na własnej skórze, czym tak naprawdę jest częstotliwość dźwięku i w jaki sposób z dwóch nałożonych na siebie dźwięków powstaje trzeci, zupełnie nowy.

Z wizytą w studiu – Abbey Road Tour

Wszystkich gości, którzy odwiedzą nową wystawę Humanitarium, organizatorzy zaproszą na wirtualną wizytę w najsłynniejszym chyba studiu nagraniowym świata – Abbey Road Studios. To tu nagrywali swoje niezapomniane płyty tak wybitni artyści, jak The Beatles, Pink Floyd, Queen, Sting czy U2. Warto pamiętać, że studia te służyły także takim wykonawcom z nurtu muzyki poważnej, jak Maurizio Pollini, Anne-Sophie Mutter czy Luciano Pavarotti. W trakcie naszej wirtualnej wędrówki można zajrzeć w najbardziej niedostępne zakamarki Abbey Road – na własne oczy można zobaczyć, gdzie powstała muzyka, którą od najmłodszych lat poznają kolejne pokolenia słuchaczy na całym świecie.

W świecie nagrań

Na nowej wystawie Humanitarium "Play the music" będzie można zobaczyć, jak zmieniały się nośniki, na których dokonywano nagrań. Goście, którzy odwiedzą park rozrywki edukacyjnej, będą mogli spróbować własnych sił i nagrać swój głos na woskowych cylindrach oraz taśmie magnetycznej. Towarzyszące eksponatom specjalne animacje i tablice informacyjne w przystępny sposób tłumaczą, jakie procesy fizyczne wykorzystywane są w celu rejestracji dźwięku przy pomocy mikrofonu, a następnie jego odtwarzania z wykorzystaniem głośników.
To fascynująca lekcja fizyki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Śpiewać (i grać) każdy może

Nowa wystawa w Humanitarium to także okazja, by spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki. Każdy gość będzie mógł wcielić się w rolę wokalisty, zagrać stopami na gigantycznym interaktywnym pianinie, a także przez chwilę być didżejem i zmiksować znane nam wszystkim utwory. Odwiedzający będą mogli również sprawdzić swój słuch muzyczny oraz poczucie rytmu. Nie lada atrakcją jest wyjątkowa "niewidzialna" harfa – podobną wykorzystywał na swoich koncertach sam Jean Michael Jarre.

Wystawa – i dużo więcej

Wystawę "Play the music” będzie można zwiedzać w Humanitarium od 19 października 2013 r. do końca lipca 2014 r. Ale to nie wszystko. Na gości  Humanitarium czeka wiele dodatkowych atrakcji w postaci wystaw tematycznych i specjalnych warsztatów. Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących ekspozycji "Play the music" są będą na stronie internetowej www.humanitarium.pl.

 

 

Pokaż na mapie

Powrót do góry  
Zgłoś uwagę