wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Do akcji Rangerem

Dojadą szybciej i profesjonalnie pomogą. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK „Wrocław” ma nowy, specjalnie dla nich przygotowany samochód – to Ford Ranger za 145 tys. zł.

– Samochód został zakupiony w całości dzięki wsparciu sponsorów i jest efektem ponad rocznych starań o zdobycie środków na wymianę bardzo wysłużonych pojazdów – mówi Agata Grajek z Grupy Ratownictwa Medycznego PCK "Wrocław".

Samochód jest specjalnie przygotowany do działań operacyjnych. Wyposażony jest w m.in. w zestawy oświetleniowe i sprzęt do ewakuacji poszkodowanych.

– Jest to szczególnie istotne bo specjalizujemy się w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych – zaznacza Agata Grajek i dodaje, że teraz GRM będzie się starała wymienić drugi samochód, bardzo wysłużonego Fiata Ducato.

Do Grupy Ratownictwa Medycznego PCK „Wrocław” należy 30-osób, są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz inżynierowie różnych specjalności. Wszyscy działają jako wolontariusze. Jednostka od 16 lat nieodpłatnie pomaga poszkodowanym w wypadkach i katastrofach, współpracując z zawodowymi strukturami systemu ratownictwa.

Doceniani w kraju i za granicą

Ratownicy PCK z Wrocławia brali udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych współpracując m.in. z zespołami z Czech, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Belgii, Finlandii, Białorusi czy USA.

– W maju uczestniczyliśmy w międzynarodowych ćwiczeniach w Niemczech , w których wypracowywano zasady współpracy pomiędzy Polską, Niemcami i Austrią w przypadku działań przeciwpowodziowych – dodaje Agata Grajek.

Ratownicy GRM PCK Wrocław brali udział w wielu działaniach ratowniczych, w tym m.in.: po zawaleniu się Hali Targowej w Katowicach w 2006 roku, podczas powodzi w 1997 i 2010 roku i w Strefie Kibica UEFA na Rynku we Wrocławiu. Współpracują również z Urzędem Miejskim we Wrocławiu, dbając o bezpieczeństwo podczas wielu imprez masowych odbywających się na terenie miasta.

Grupa dysponuje Polowym Punktem Medycznym, który jest największym (ponad 120 metrów kwadratowych) i najlepiej wyposażonym tego typu mobilnym ambulatorium polowym będącym w dyspozycji jednostki ratownictwa ochotniczego w kraju. Wykorzystywany jest m.in. w trakcie spotkań młodzieży w Lednicy, na które przybywa około 80 000 uczestników. GRM zajmuje się także profilaktyką, edukacją oraz zabezpieczeniami medycznymi. Odpowiadała m.in. za przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy ponad 650 wrocławskich wolontariuszy przed EURO 2012. Wszystkie pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na doposażenie jednostki oraz stałe podnoszenie umiejętności ratowników.

jr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl