wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. Ale rzeźba! Wycieczka do pracowni rzeźbiarskiej

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Fundacja OPEN MIND zaprasza na kolejne bezpłatne wydarzenie w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło. „Spotkanie z mistrzem”, którego bohaterem będzie Grzegorz Łagowski. W piątkowe popołudnie odwiedzimy jego Pracownię Rzeźbiarską i Odlewnię Artystyczną przy ul. Kępskiej 4 we Wrocławiu.

Grzegorz Łagowski – polski artysta, wrocławianin. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, w pracowni rzeźby prof. Kubasowa. Na co dzień zajmuje się rzeźbą - najchętniej figuratywną, a preferowanym materiałem jest brąz, choć nie obce są mu także inne, m.in. żeliwo, mosiądz czy kamień. Pracujący głównie stosowaną od czasów starożytnych metodą wosku traconego. Podczas wizyty w jego pracowni rzeźbiarskiej artysta opowie o arkanach sztuki rzeźbiarskiej, a w sąsiadującej odlewni artystycznej zobaczymy także część procesu artystycznego.

Rzeźba to prawdopodobnie jedna z najstarszych sztuk plastycznych. Zachwyca, budzi kontrowersje, wyraża emocje, jest częścią rytuałów, wzbogaca otaczającą przestrzeń. Wykonana z marmuru, kamienia, drewna, kości słoniowej, brązu i innych stopów metali jest wspaniałą ozdobą, dopełnieniem, niezwykłym dziełem sztuki. Podczas wycieczki skupimy się na ulubionym materiale naszego gospodarza, brązie, niezwykle wytrzymałym, plastycznym i dającym możliwość odwzorowania najdrobniejszych detali. Dlatego jest powszechnie stosowany właśnie w rzeźbie.

„Brąz to jedyny materiał, który, o ile nie zostanie przetopiony, przetrwa dłużej niż kamień - nie rdzewieje, nie wietrzeje, a zielona patyna chroni metal przed warunkami atmosferycznymi na tysiące lat... Obrazy na płótnie czy nawet desce w tej skali czasowej nie mają szans, nawet na ułamek tej „wieczności”..."

Marek Czarnecki „Spotkanie z mistrzem” realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także