wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. ZŁOTE ± BOSKIE – wernisaż prac malarskich

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Organizatorzy zapraszają na wernisaż prac malarskich Anny Jur „Złote Szaraki" oraz kolaży Martyny Majewskiej „Madonny Boskie". Wernisaż odbędzie się 27 września o godzinie 19.00. Wystawa potrwa do 3 października do godziny 22.00.

Anna Jur – stworzyła markę Szarakowo (oryginalne, ręcznie szyte i malowane ubrania) i Fundację Paliwo Artystyczne (organizatora m.in. święta Ręki Dzieła Fest). Jedna z najbardziej pracowitych rękodzielniczek we Wrocławiu i promotorka hand made. Wspiera artystów i zapewnia im przestrzeń do prezentowania prac.

Seria „Złote Szaraki” malarstwa Anny Jur Łącznikiem wszystkich obrazów jest złota farba – jako symbol wieczności i nieskończoności. Obrazy opowiadają o emocjach, kontemplacji, obserwacji świata i ludzi, które nie dzielą się ani czasem ani płcią – tak jak Szaraki. Szaraki są symbolami bez twarzy.

Mają ludzką postać, ponieważ wszystko, co się z nimi dzieje dotyczy człowieka. Kolekcja dotyka mroczniejszych zakamarków duszy i umysłu. Styka się na granicy ze światłem – złotem, czyli skarbami naszego doświadczenia. To historie o manipulacji, sztucznych postaciach, szaleństwie, pustce, dylematach, nostalgii ale też odwadze, czerpaniu radości czy miłości.

Bo nic nie jest dosłownie czarno białe – życie jest mieszaniną barw. Wszystkie obrazy zostały namalowane w trzech bazowych kolorach: czerni, bieli i złocie. Przy części prac znajdują się teksty, które autorka tworzyła jako „Zapiski” w latach 2005-2015. Martyna Majewska – reżyserka teatralna i filmowa.

Boskie Madonny 

Seria prac plastycznych wykonanych ręcznie, techniką kolażu, powstają w skrupulatnym procesie wybierania elementów, wycinania, przeskalowywania, komponowania, wyklejania i ostatecznie skanowania. Są drukowane na wysokiej jakości papierze, w bardzo żywych kolorach. „Nikt nie ma monopolu na prawdę, dobro i piękno, dlatego mam nadzieję, że odbiorcy z zainteresowaniem oraz bez uprzedzeń podejdą do wizji artystycznej na temat symboli religijnych oraz sylwetki Najświętszej Maryi Panny.

To moja artystyczna modlitwa i hołd dla jej niezwykłej figury oraz dla boskiego pierwiastka, objawiającego się we współczesnych kobietach na miliony sposobów. Matka Boska to fascynująca bogini. Ponadczasowa ikona i nosicielka paradoksalnych sensów. Patronka jednego z najbardziej zadziwiających dogmatów – „niepokalanego poczęcia”. Jak bardzo wciąż wpływa na nas, współczesnych, ten religijny wzorzec. Co to znaczy być "pokalaną" - zhańbioną, zbezczeszczoną, skompromitowaną, a dawniej także: zbrudzoną, zanieczyszczoną (za SJP). Jak to jest „cudownie począć"? Dlaczego to takie ważne w naszej tradycji kulturowo – religijnej, że Matka Boska poczęła jako dziewica?

Kult maryjny rozwinął się jako chrześcijańska alternatywa dla kultu bogiń-matek, mająca wspomóc konwersję pogan. Prawdopodobnie jako zastępstwo egipskiej Izydy. Uwielbiam jej boską elastyczność i charakter palimpsestu. Kolaż wydaje się naturalną i właściwą techniką do artystycznej reinterpretacji jej wizerunku." 

Miejsce

Zobacz także