wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. Wrocławski Manhattan na „Wędrującej wystawie”

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Światowej sławy architekci i architektki, archiwalne zdjęcia wrocławskiego Manhattanu oraz ciekawostki dotyczące osiedla Plac Grunwaldzki – tak zapowiada się „Wędrująca wystawa”, którą do 28 lutego można oglądać w Pasażu Grunwaldzkim. To jeden z projektów Fundacji Ładne Historie, która wkrótce otworzy we Wrocławiu nowe Centrum Aktywności Lokalnej.

Plac Grunwaldzki przeżywa swoją drugą młodość. Osiedle to wyróżnia niezwykła historia, ponadczasowa architektura – pomost łączący Breslau i Wrocław. Jest to jednocześnie ośrodek akademicki o charakterze międzykulturowym, centrum biznesowe i okolica o olbrzymim potencjale turystycznym. 

Niebawem powstanie tu Centrum Aktywności Lokalnej, a już teraz w Pasażu Grunwaldzkim oglądać można efekty działań grupy projektowej skupionej wokół inicjatywy Plac Grunwaldzki OD NOWA. „Wędrująca wystawa” prezentuje m.in. archiwalne zdjęcia ikonicznych budynków wrocławskiego Manhattanu zaprojektowanych przez światowej sławy architektkę – Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Z ekspozycji dowiemy się m.in.,  skąd wzięła się nazwa „Sedesowce”, a także, jak odróżnić „Kredkę” od „Ołówka” – kultowe wrocławskie akademiki to część krajobrazu osiedla Plac Grunwaldzki, ale i samego Wrocławia.

„Wędrująca wystawa” jest jednym z elementów dedykowanego osiedlu Plac Grunwaldzki projektu Fundacji Ładne Historie. Lokalni aktywiści przeprowadzili wywiady z mieszkankami i mieszkańcami osiedla, pytając o najważniejsze zmiany, którym na przestrzeni kilku dekad podlegała przestrzeń publiczna w tym obszarze Wrocławia, a także o rolę architektury i urbanistyki w życiu społecznym osiedla. Tak powstała m.in. seria plakatów prezentujących osiedle w kontekście przemian architektonicznych i urbanistycznych, które na co dzień umykają uwadze. Wystawa, dotąd prezentowana jedynie w witrynach lokali usługowych, zagościła w samym sercu Placu Grunwaldzkiego, którego centralnym punktem jest Pasaż Grunwaldzki.

Wystawa została zrealizowana w ramach 24. edycji Programu Mikrogranty NGO.  Organizatorem projektu „Jak powstawał Plac Grunwaldzki? Wirtualne kompendium wiedzy o naszym osiedlu” jest Fundacja Ładne Historie. Operatorami Programu Mikrogranty NGO programu są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum Ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”, Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” oraz Strefa Kultury Wrocław.

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także