wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sport i rekreacja
  4. Wojenny Wrocław – spacer z przewodnikiem

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Czy idąc ulicami Wrocławia nie zastanawiało was jak wyglądało to miasto przed wojną, w trakcie walk o nie oraz jak zostało zniszczone podczas oblężenia?

Oblężenie Wrocławia trwało od początków lutego do 6 maja 1945 roku. Wrocław skapitulował cztery dni po zdobyciu Berlina, dwa dni przed podpisaniem przez Niemcy kapitulacji.

12 kwietnia 1945 roku Hitler wydał rozkaz obrony miasta. Kilka miesięcy wcześniej ogłosił je twierdzą. Nocą, 15 lutego, Armia Czerwona okrążyła Wrocław. Zaczęło się piekło… „Niemcy długo bronili się w Festung Breslau.

Niestety, efekty tej obrony możemy zobaczyć na starych fotografiach. Wrocław miejscami był jednym, wielkim gruzowiskiem. Niektóre budynki, kamienice czy kościoły udało się odbudować. Część obiektów przez wiele lat po wojnie popadała w ruinę, aż w końcu decydowano się je rozebrać.

O obronie Festung Breslau i o innych ciekawych wydarzeń z tamtego okresu opowie Państwu nasz przewodnik Wojtek. Dlaczego zniszczono Ostrów Tumski. Kto zburzył archikatedrę? Gdzie mieści się największy schron przeciwlotniczy?

Dlaczego nie zniszczono żydowskiej synagogi „Pod Białym Bocianem”? Gdzie zwożono niemieckich Żydów zanim trafili do obozów zagłady? Dlaczego w centrum miasta powstał pas startowy? Kto z niego uciekł? Gdzie jest miejsce podpisania kapitulacji Festung Breslau?

Jeśli ciekawią Cię odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy na naszą wycieczkę.  Miejsce spotkania: przy pomniku Aleksandra Fredry na Rynku Głównym. Szukajcie przewodnika z żółtym parasolem. 

Wycieczkę możecie zarezerwować na stronie +48 513 875 814. 

Pamiętajcie, że rezerwacja jest obowiązkowa. Ustaliliśmy limit wielkości grup, także spieszcie się i rezerwujcie! Wycieczki działają w naszej stałej formule „free tours” – to wyłącznie Wy decydujecie jak wynagrodzić przewodnika za jego pracę. Wysokość kwoty jest dowolna.

Możecie jednak pomyśleć o wycieczce jak o wypadzie do kina.. Niech kwota odzwierciedla cenę biletu – to, czy byliście w tanim kinie studyjnym czy w drogim multipleksie pozostawiamy już Waszej decyzji. 

Miejsce

Zobacz także