wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sport i rekreacja
  4. Śladami Ludwiga Guttmanna – twórcy Paraolimpiady

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

24 sierpnia w Tokio rozpoczną się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, w których udział weźmie prawie 5 tysięcy sportowców  z ponad 160 krajów. Nie byłoby tego wielkiego sportowego wydarzenie gdyby nie wyjątkowy człowiek o wielkim sercu, otwartym umyśle i wizjonerskim myśleniu – neurochirurg, wrocławianin Ludwig Guttmann (1899 – 1980).

Dziś jest jednym z najlepiej znanych na świecie obywateli naszego miasta, dlatego z okazji zbliżającej się Paraolimpiady Muzeum Miejskie Wrocławia i Wydział Promocji Miasta i Turystyki zapraszają na spacer śladami lekarza Ludwiga Guttmann, który z Wrocławiem związany był zawodowo i prywatnie przez niemal 20 lat. Spacer poprowadzi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia.   29 sierpnia (niedziela) Godz. 14.00 Start – przed bramą główną Uniwersytetu Ekonomicznego / Komandorska 118 Słynny neurochirurg całe swoje życie poświęcił leczeniu pacjentów z urazami rdzenia kręgowego, wprowadzając tę dziedzinę medycyny na nowy poziom i tworząc podwaliny pod jej dalszy rozwój. Po emigracji do Anglii w 1939 roku, w klinice urazów kręgosłupa w Stoke Mandeville organizował dla swoich pacjentów codzienne aktywności, w tym zawody sportowe, które z roku na rok miały coraz większy zasięg. Ich kontynuacją jest ruch paraolimpijski. W pierwszych Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich zainicjowanych przez Guttmanna w 1960 roku w Rzymie wzięło udział 400 sportowców z 21 krajów. Obecnie w igrzyskach paraolimpijskich startuje kilka tysięcy zawodników z ponad 160 krajów!

W 1966 roku Ludwig „Poppa” Guttmann za swoje zasługi w dziedzinie medycyny i rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami otrzymał od królowej brytyjskiej tytuł szlachecki. Jedna z podopiecznych Guttmanna, wielokrotna medalistka Letnich letnich Igrzysk Paraolimpijskich paraolimpijskich Caz Walton powiedziała: Myślę, że Ludwig Guttmann dla nas — niepełnosprawnych ‒ zmienił świat, to co zrobił, to była całkowita zmiana postrzegania niepełnosprawności.

On po prostu przyszedł i miał wizję, jak tego dokonać. Zaś on sam skromnie podsumowywał swoją zawodową drogę: Jeśli kiedykolwiek zrobiłem jedną ważną rzecz w mojej karierze medycznej, to wprowadziłem sport w leczeniu i rehabilitacji osób z urazem rdzenia kręgowego i innymi niepełnosprawnościami ruchowymi. Ludwig Guttmann w swoich pamiętnikach wielokrotnie wspominał wrocławskie lata i wpływ, jaki miało tutejsze środowisko medyczne na rozwój jego zainteresowań urazami rdzenia kręgowego.

Miejsce

Zobacz także