wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Festiwal: Pax et bonum per musicam – edycja jesienna

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Idea festiwalu  „pokój i dobro przez muzykę” nawiązuje do światopoglądu św. Franciszka z Asyżu, ambasadora pokoju, jak też do filozofii dążenia ku dobru poprzez piękno muzyki i wnętrz, w których odbywają się koncerty. Drugi filar festiwalu wyrażony jest w jego nazwie „Muzyczne Spotkania Kultur”.

To barwne, wielokulturowe wydarzenie, którego inspirację stanowią korzenie muzyki kilku narodów. Koncerty muzyki z czterech stron świata, niezapomniane muzyczne podróże, spotkania z ludźmi, ich tradycją i kulturą. Piękno i bogactwo różnorodności. 

2  października  2021, godz. 18.00 (Kościół Świętego Krzyża, Ostrów Tumski) 

Piotr i Jan Kudełka (laureaci wielu konkursów gitarowych i nagród) po kilkunastu latach kształcenia w szkołach muzycznych i katowickiej Akademii Muzycznej, wielu zagranych koncertach solowych, stwierdzili zgodnie, że gdy gra się we dwójkę, radości i frajdy z wykonywania muzyki jest dwa razy więcej! Utworzyli więc rodzinny duet gitarowy.

Od momentu powstania zespołu zagrali razem kilkadziesiąt koncertów. Występowali zarówno w kraju jak również za granicą – m. in. na festiwalu muzycznym w Stramberku (Czechy) oraz w Anglii, Danii, Szwecji, na Słowacji i Węgrzech.

Koncerty braci Kudełków cechuje duża spontaniczność, ekspresja i radość muzykowania, która szybko udziela się słuchaczowi, pozostawiając go w dobrym nastroju jeszcze na długo po zakończeniu koncertu!

Jan i Piotr Kudełka –  gitara klasyczna

Program:

  • Sergio Assad –  Invitation
  • Mauro Giuliani –  Polonaise nr 1
  • Felix Mendhellsohn –  Romans (“Pieśń bez słów”)
  • Joaquin Rodrigo – Pequena Sevillana,
  • Stanley Myers – Cavatina (temat z filmu “Łowca jeleni”)
  • Manuel de Falla –  La via breve
  • Maximo Diego Pujol – Tango, Milonga y Final
  • Astor Piazzolla – Tango nr 1

3  października  2021, godz. 18.00 (Kościół Świętego Krzyża, Ostrów Tumski)

 

Nieznane przestrzenie brzmieniowe

  • Karolina Zielińska – hang 
  • Wojciech Kwiatek – klarnet 
  • Wacław Golonka – organy 

Program:

  • Feliks Aleksander Guilmant Marche religieuse: Lift up your Heads op. 15 nr 2
  • Kjell Mørk Karlsen Partita Brevis over en Norsk folketone
  • Feliks Mendelssohn-Bartholdy Sonata D-dur op.: 65 nr 5
  • Béla Kovács Sholem-alekhem rov  Feidman 
  • Mikalojus Konstantinas Čurlionis   Fuga cis-moll 
  • Dmitrij Dianov Tarantela 
  • Beniamin Baczewski Maracaibo 

Wacław Golonka

Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. W trakcie studiów w Wiedniu był stypendystą Ministerstwa Kultury Austrii. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał trzy wyróżnienia. 

Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także Azji, Ameryce Północnej, Afryce (Namibia oraz RPA, gdzie odbył trzykrotnie tournée koncertowe).

Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą katedry w Wiedniu, Utrechcie, Chartres, Lozannie, Oliwie, Kaliningradzie, sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Filharmonie Moskwy (im. S. Rachmaninowa), Perm, Murmańska, Cape Town Philharmony, Buxter Concert Hall, UNISA w Pretorii, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie B. Smetany w Pradze. Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, Cape Town Philharmonic Orchestra, Filharmonią w Bydgoszczy, Brnie, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego.

Nagranie znalazło się na płycie CD z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. 

 

Karolina Zielińska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Jana Pilcha. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem takich muzyków jak: Andrzej Gliszewski, Francisco Navarro, Jochen Schorer, Vincent Houdijk, jak również podczas wielu prestiżowych kursów i warsztatów organizowanych przy międzynarodowych festiwalach: Festiwal Perkusyjny Źródła i Inspiracje, ASTAPER, European workshop for Contemporary Music.

W charakterze muzyka orkiestrowego występowała z takimi zespołami jak: Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Passionart czy Polish Wind Ensamble. Była również członkiem europejskiej orkiestry Central European Initiative Youth Orchestra (sezon artystyczny 2009/2010) oraz Orkiestry Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Występowała podczas różnych festiwali (m.in. Warszawska Jesień, Triduum Muzyki Nowej Axes), podczas których dokonała wielu prawykonań. 

 

9  października 2021, godz. 18.00 (Muzeum Architektury, Wrocław)

  • Rasm  Almashan – Yemenia – dźwięk – światło – obraz – słowo
  • Rasm Almashan –  śpiew
  • Adeb Chamoun –  darabuka, riq, bendir, daf
  • Mateusz Szemraj –  lutnia, oud
  • Gniewomir Tomczyk –  perkusja
  • Bartozzi Wojciechowski –  gitara basowa
  •  Adam Lemańczyk –  instrumenty  klawiszowe

Kilka słów o artystce:

Rasm Almashan to wybitna i unikalna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W utworach Rasm słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich. Swoje kompozycje artystka tworzy w stylistyce World Music oraz otwartej improwizacji. Współtworzyła zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Soomood”. Występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium” oraz w orkiestrze „NAXOS” Milo Kurtisa i Kostka Yoriadisa.

Koniec 2019 roku przyniósł jej długo oczekiwaną autorską płytę. Płyta „YEMENIA" odnosi coraz większe sukcesy. Album przez trzy miesiące był w TOP20 na World Charts Music Europe - jednej z najważniejszych list, na którą głosują dziennikarze muzyczni, zrzeszeni w około 50 europejskich rozgłośniach radiowych.

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także