wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Lwowski Dzień we Wrocławiu

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Wrocław oraz Lwów od wielu lat pozostają w dobrej relacji. Zwykło się mówić, że Wrocław kontynuuje polskie tradycje naukowe Lwowa. Znajdują się tutaj m.in. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, pomnik Aleksandra hr. Fredry oraz Panorama Racławicka. W celu podtrzymania tradycji i kultury, Fundacja Pieśniarze, we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” zapraszają na koncert poświęcony piosenkom lwowskim.

Podczas koncertu usłyszymy różne style muzyczne od tradycyjnych, lwowskich brzmień, po odważne i nowoczesne interpretacje utworów. Na plenerowej scenie wystąpią: zespół Projekt Volodia, lwowski bard Jurij Tokar oraz kabaret Tyligentne Batiary.

Na plenerowej scenie na placu przy Centrum Historii Zajezdnia na ul Grabiszyńskiej wystąpią: Projekt Volodia, Jurij Tokar Tyligentne Batiary. Wydarzenie poprowadzi znany wrocławski dziennikarz Radia Wrocław – Marek Obszarny.

Inicjatorem jest wrocławski animator kultury: Janusz Kasprowicz Organizator: Fundacja Pieśniarze Partner: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Wrocław i Program „Piast Wspiera Region”.

Projekt Volodia 

zespół powstał w 2007 roku, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz - muzyk, aranżer, autor tekstów, zaprosił wrocławskich muzyków, grających na co dzień: jazz, rock, flamenco, blues, piosenkę literacką. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego.

Po pozytywnym i przychylnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 r. pierwszej płyty live p.t. „Piosenki Włodzimierza Wysockiego” oraz sukcesach na koncertach w całym kraju, muzycy wydali jeszcze cztery płyty, m.in. w 2020 roku album pt. „Pocztówka ze Lwowa”, w którym sięgnęli do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek, nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, ale również tych napisanych w późniejszym czasie przez twórców, rodowitych Lwowiaków – już na emigracji.

Uniwersalność muzyki zespołu pozwala zgromadzić na swoich koncertach, których zagrał około 200, publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów Wysockiego czy Grzesiuka pamiętających ich występy „na żywo”.

Dzięki temu Projekt Volodia z powodzeniem występuje zarówno na dużych scenach w salach widowiskowych, filharmoniach, teatrach m.in. z gościnnym udziałem wybitnego aktora Mirosława Baki jak również w kameralnych i młodzieżowych klubach muzycznych.

Jurij Tokar

ukraiński lekarz i bard, przez wiele lat związany ze Lwowem. Od 1998 roku mieszka i występuje w Polsce. Autor 3 płyt, w tym „Na lwowską nutę". Śpiewa, co oczywiste, ukraińskie dumki, lwowskie piosenki, oraz piękne romanse i ballady w wielu słowiańskich językach.

Jurij to „człowiek orkiestra", gdyż nie tylko śpiewa ale także akompaniuje sobie na gitarze, harmonijce ustnej oraz tamburynie. Kilka słów o artyście od fanów: "... Jurij przypomina odchodzącą w zapomnienie batiarską (w Krakowie powiedzielibyśmy andrusowską) twórczość.

Artysta dysponuje znakomitym wokalem, świetnie gra na gitarze, jest niezrównanym gawędziarzem więc uczestnictwo w jego koncertach, słuchanie jego nagrań jest prawdziwą przyjemnością." "Jurij śpiewa w sposób magiczny! Porusza najgłębiej ukryte struny serca i duszy. Czysty, dźwięczny, donośny głos Jurija ma piękną, rozpoznawalną barwę.

Emocjonalny przekaz jakim cechuje się każdy Jego występ pozostaje na długo w pamięci i nawet po wielu miesiącach brzmi wciąż tak samo mocno w aurze wspomnień. Jurij potrafi wycisnąć łezkę z oka, ale też rozbawić świetną interpretacją lwowskich piosenek ulicy..."

Tyligente Bariary – Adaśku

czyli Adam Żurawski i Jędruś, czyli Andrzej Jaworski występują w duecie Tyligentne Batiary od 15 lat. A na scenie kresowej od 1989 roku.

Były kabarety: Pacałych, Śupryza, Paka Rycha. Występowali od Przemyśla do Szczecina, od Kłodzka do Białegostoku. Również poza granicami Polski, USA, Kanadzie. Byliśmy również we Wronkach, ale nie w turmie (więzienie – do opowiedzenia na scenie), tylko na występie.

Miejsce

Zobacz także