wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem 2021

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem to coroczny festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Bente Kahan we wrocławskiej synagodze.

Już od 15 lat koncerty umilają wrocławianom niedzielne wieczory i pozwalają zetknąć się nie tylko z fantastyczną muzyką, ale też wyjątkowymi artystami.

Koncertom zawsze przyświecała idea spotkania – artystów z publicznością, muzyki z historią, kultury żydowskiej z innymi tradycjami i z naszą wrażliwością. Wciąż pozostaje to dla nas najważniejsze.

Program:

25.07

godz. 18.00

Nocą Umówieni i Airis String Quartet (Polska) LIVE

W wyniku połączenia sił dwóch zespołów - Nocą Umówieni i Airis String Quartet - powstało wyjątkowe przedsięwzięcie: album z autorską muzyką do wierszy Zuzanny Ginczanki.Koncert pt. „Ginczanka. Jestem niebem, jestem ziemią". Wyjątkowa, bezkompromisowa poezja Ginczanki ujęła pomysłodawczynię projektu, autorkę muzyki, założycielkę zespołu Nocą Umówieni - Katarzynę Sałapę, która zaaranżowała utwory na kwartet smyczkowy, fortepian i głos. Tematyka wybranych wierszy skupia się głównie wokół kobiety i kobiecości – w różnych odsłonach („Posucha", „Kobieta", „Zdrada", „Wyjaśnienie", „Wyjaśnienie na marginesie", „W skwar"), jak również dotyka treści filozoficznych („Wniebowstąpienie Ziemi", „Przepis na prostotę życia"). Nocą Umówieni to zespół, który zajmuje się szeroko rozumianym gatunkiem poezji śpiewanej. Ma na swoim koncie wiele koncertów oraz pierwszą płytę z muzyką do wierszy Leśmiana, Poświatowskiej, Szymborskiej, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Gałczyńskiego. W skład grupy wchodzą muzycy wykształceni klasycznie, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Wrocławiu. Katarzyna Guran - śpiew Wojciech Sałapa - fortepian Katarzyna Sałapa – autorka muzyki, skrzypaczka.

01.08

Michael Alpert (USA) ONLINE Znana postać renesansu wschodnioeuropejskiej muzyki i kultury żydowskiej. Wokalista klezmersko-jidysz, multiinstrumentalista. Buduje most między starszym pokoleniem, a światową rewitalizacją klezmerów/jidysz, odegrał kluczową rolę w przekazie muzyki i tańca aszkenazyjskiego. Alpert kierował programami kulturalnymi w języku jidysz na całym świecie, wykładał na uniwersytetach w Indianie, Oksfordzie i Kolumbii. Był autorem kluczowych publikacji naukowych. Był długoletnim dyrektorem artystycznym KlezKanada w Montrealu i konsultantem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, a obecnie jest starszym pracownikiem naukowym w nowojorskim Centrum Tradycyjnej Muzyki i Tańca.

08.08

Noam Vazana (Izrael / Holandia) ONLINE W unikalny sposób łączy śpiew z graniem na fortepianie i puzonie. Noam Vazana to fascynująca wokalistka, łącząca bliskowschodnie i północno-afrykańskie mieszanki z własnymi przebojowymi kompozycjami. To artystka, której w śmiały sposób udaje się połączyć hipnotyzujący śpiew z grą na fortepianie i puzonie. Noam wygrała nagrodę sefardyjską w 2017 roku i często porównuje się ją do charyzmatycznych głosów, takich jak Nina Simone czy Mercedes Sosa.

15.08

Shura Lipovsky (Holandia) ONLINE Należy do najciekawszych wykonawczyń żydowskiego folku. Śpiewa w językach: jidysz, hebrajskim, ladino. Występuje w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Ceniona wokalistka wykonująca pieśni w języku jidysz na scenie międzynarodowej. Występowała w Europie, Skandynawii, Izraelu, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od siedmiu lat jest dyrektorem artystycznym Jewish Summer Song-School w Londynie dla Żydowskiego Instytutu Muzycznego (JMI).

22.08

godz. 18.00 Jacek Kleyff, Nasta Niakrasava, Jacek Podsiadło (Polska) LIVE „Słup ze słów” to tytuł wiersza i jednocześnie tytuł premierowego koncertu, na który złożą się białoruskie pieśni ludowe w wykonaniu Nasty Niakrasavej, poezja Jacka Podsiadły oraz autorskie piosenki Jacka Kleyffa. Fragmenty indywidualnej twórczości każdego z nich chwilami prezentowane są jako formy samodzielne i oddzielne, chwilami zaś splatają się ze sobą w nową całość. Podsiadło czyta, Kleyff śpiewa z akompaniamentem własnym na gitarze akustycznej, Niakrasava opowiada, śpiewa i gra na białoruskich cymbałach oraz na akordeonie, a ponieważ wszyscy szukają porozumienia ze sobą, niewykluczone są niespodzianki w postaci twórczości wspólnej.

29.08

godz. 18.00 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music (LIVE) Krzyżowa-Music to Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, który w tym roku latem przeżyje swoją siódmą odsłonę. Około 30 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 10 renomowanych muzyków („Seniorzy”) spotka się na niemal trzytygodniową praktykę i wymianę doświadczeń w Krzyżowej, w miejscu które jak żadne inne symbolizuje integrację europejską. Podczas festiwalu młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. W repertuarze oprócz znanych klasyków muzyki kameralnej znajdą się także mniej znane utwory kompozytorów z Polski, Niemiec i całego świata. Owoce swojej pracy zaprezentują podczas koncertów na Dolnym Śląsku, w tym m.in. w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Ponadto w ramach festiwalu odbędą się dwa sympozja naukowe poświęcone bieżącym problemom polityki i kultury. Grupa docelowa jest mieszana pod względem wieku i pochodzenia. Koncerty są adresowane do mieszkańców regionu jak i zagranicznych gości. Patronat honorowy festiwalu obejmą ponownie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Zbigniew Rau i Heiko Maas.

05.09

godz. 20.30 (LIVE) „Znaleźliśmy miasto” – koncert piosenek o dialogu kultur we Wrocławiu w ramach Europejskich Dni Kultury Żydowskiej. Wystąpią: Konrad Imiela, Bente Kahan, Ewa Szlempo,  Emose Katarzyna Uhunmwangho, Klaudia Waszak, Zofia Imiela, Artur Caturian i Tomasz Leszczyński.

Miejsce

Zobacz także