wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Koncert: Muzyczne baśnie

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Zapraszamy na finałowy koncert Leo Festiwalu, przygotowany z myślą o dzieciach! Usłyszymy znane utwory z filmów o przygodach profesora Ambrożego Kleksa i jego uczniów, fragment ścieżki dźwiękowej do ekranizacji W pustyni i w puszczy z 2001 roku, a także jedno z arcydzieł muzyki francuskiej XX wieku.

Koncert rozpocznie wykonanie piosenki Moja fantazja ze słowami Ewy Chotomskiej i muzyką Sławomira Kowalewskiego. Została ona napisana dla dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki i od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Dwa pierwsze filmy z udziałem pana Kleksa – Akademia pana Kleksa i Podróże pana Kleksa – powstały na podstawie powieści Jana Brzechwy; trzeci – Pan Kleks w kosmosie – bazował już na scenariuszu oryginalnym. W rolę tytułowego bohatera wcielił się niezapomniany Piotr Fronczewski, a obrazy wyreżyserował Krzysztof Gradowski. Jest on także (obok Brzechwy) autorem słów niektórych piosenek, a muzykę do nich napisał Andrzej Korzyński. Na podstawie ścieżki dźwiękowej do tych filmów opracowano barwną i melodyjną Suitę, składającą się z sześciu części: Introdukcja, Witajcie w naszej bajce, Na wyspach Bergamutach, Kaczka dziwaczka, Pożegnanie z bajką oraz Zaklęcie doktora Paj-Chi-Wo. Ostatnim dziełem muzyki filmowej, które zabrzmi podczas koncertu, będzie piosenka Rzeka marzeń z wyreżyserowanej przez Gavina Hooda adaptacji W pustyni i w puszczy. Autorem słów tego przeboju jest Jacek Skubikowski, natomiast muzykę napisał znany i ceniony kompozytor, Krzesimir Dębski.

Moja matka gęś Maurice’a Ravela to utwór inspirowany bajkami m.in. Charlesʼa Perraulta, napisany z myślą o dzieciach przyjaciół kompozytora, Jeanie i Mimi Godebskich, wnukach polskiego rzeźbiarza Cypriana Godebskiego. Suita, w oryginale przeznaczona na fortepian na cztery ręce, prędko doczekała się wersji orkiestrowej, która stała się jednym z najpopularniejszych dzieł Ravela. Składa się na nią pięć części: marzycielska Pawana Śpiącej Królewny, Tomcio Paluch z zabawną imitacją śpiewu ptaków, brzmiąca orientalnie dzięki zastosowaniu skali pentatonicznej i dźwięku gongu Brzydulka, cesarzowa pagód, Rozmowy Pięknej i Bestii oddane poprzez kontrast pomiędzy dźwiękami klarnetu i kontrafagotu (przemianę Bestii ilustruje pełne słodyczy solo skrzypiec) oraz Zaczarowany ogród. Niezwykła inwencja melodyczna, barwna i sugestywna orkiestracja oraz specyficzny, oniryczny nastrój tej muzyki sprawiły, że wciąż czaruje ona nowe pokolenia słuchaczy.

Wykonawcy:

  • Małgorzata Podzielny – dyrygent, kierownictwo artystyczne zespołów wokalnych
  • Ernst Kovacic – dyrygent
  • Chór Chłopięcy NFM
  • Zespół Wokalny „Rondo” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu
  • NFM Orkiestra Leopoldinum

Program:

  • Utwory w opracowaniu Michała Ziółkowskiego:
  • Moja fantazja (muz. S. Kowalewski, sł. E. Chotomska)
  • Suita z filmu Akademia pana Kleksa

I. Introdukcja II. Witajcie w naszej bajce (muz. A. Korzyński, sł. K. Gradowski) III. Na wyspach Bergamutach (muz. A. Korzyński, sł. J. Brzechwa) IV. Kaczka dziwaczka  (muz. A. Korzyński, sł. J. Brzechwa) V. Pożegnanie z bajką (muz. A. Korzyński, sł. K. Gradowski) VI. Zaklęcie doktora Paj-Chi-Wo (muz. A. Korzyński, sł. K. Gradowski)

  • Rzeka marzeń z filmu W pustyni i w puszczy (muz. K. Dębski, sł. J. Skubikowski)
  • M. Ravel Moja matka gęś – muzyka do baletu

Miejsce

Zobacz także