wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:18

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Koncert Zakazana symfonia

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Koncert uczestników tegorocznej edycji Akademii Orkiestrowej NFM, czyli projektu, którego celem jest profesjonalne przygotowanie młodych muzyków do pracy w orkiestrach. Wystąpią oni pod batutą Bassema Akiki.

Wysłuchamy jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł epoki romantyzmu autorstwa Fryderyka Chopina oraz aranżacji niezwykle dramatycznego i osobistego kwartetu Dymitra Szostakowicza na zespół kameralny.

I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina jest dziełem twórcy bardzo młodego, zaledwie dwudziestoletniego. Wirtuozeria typowa dla stylu brillant łączy się tutaj z romantyczną nastrojowością (kompozytor pisał w liście do przyjaciela, że część druga „jest to dumanie w piękny czas wiosny, ale przy księżycu”), a w finale z pełną humoru stylizacją krakowiaka. Koncert ten jest nie tylko wyrazem epoki, lecz także świadectwem dynamicznie rozwijającego się talentu kompozytora, który przekraczał granice stylistyk. Robił to jednak z wdziękiem, elegancją i wielkim wyczuciem.

Dymitr Szostakowicz był niezwykle wymagający wobec muzyków wykonujących jego kompozycje. Jednak, kiedy artyści Kwartetu Borodina zebrali się w mieszkaniu kompozytora w Leningradzie, aby wykonać jego VIII Kwartet smyczkowy, wydarzyło się coś, co zapamiętali do końca życia. Kompozytor był tak wstrząśnięty swoim utworem, że po jego wysłuchaniu nie był zdolny wypowiedzieć ani słowa. Zamiast tego ukrył twarz w dłoniach i rozpłakał się. Zadedykowany ofiarom faszyzmu i wojny Kwartet jest niezwykle osobisty i emocjonalny. Zawiera cytaty z wielu innych utworów Szostakowicza, w tym także żydowski temat muzyczny zaczerpnięty z Tria e-moll jego autorstwa. Pojawia się tu również motyw złożony z dźwięków D-Es-C-H, będący kryptogramem imienia i nazwiska artysty w niemieckiej transliteracji. Podczas koncertu dzieło to zabrzmi jako Symfonia kameralna c-moll op. 110a, którą kilka lat po powstaniu zaaranżował na większy zespół wybitny dyrygent, Rudolf Barszaj.

Wykonawcy:

  • Bassem Akiki – dyrygent
  • Aleksandra Świgut – fortepian
  • Uczestnicy Akademii Orkiestrowej NFM
  • Instrumentaliści NFM

Program:

  • F. Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (wersja na fortepian i smyczki)
  • D. Szostakowicz Symfonia kameralna c-moll op. 110a (opr. R. Barshai)

Miejsce

Zobacz także