wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. 4. panel Feminatywy Polsko-Ukraińskiej | O innym doświadczeniu

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Na czwarty panel Feminatywy Polsko-Ukraińskiej zapraszamy do Arsenału Miejskiego. Porozmawiamy z kobietami, które przybliżą nam perspektywę osób neuroróżnorodnych, doświadczających niepełnosprawności, z różnych powodów „wystających” ze społecznych ram. Czy to, co powszechnie uznane za ograniczenie jest tak odbierane przez nie same? Z jakimi problemami mierzą się na co dzień? Czy odmienność można przekuć w siłę?

W tym roku dosłownie zasiądziemy przy wspólnym, polsko-ukraińskim stole, druga edycja festiwalu odbędzie się bowiem w formule hybrydowej – stacjonarnie i online. Z naszymi gościniami spotkamy się w różnych miejscach we Wrocławiu: na tarasie Concordii (Wyspa Słodowa), na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Arsenału Miejskiego, a także w Mediatece, a wszystkie panele będą transmitowane w mediach społecznościowych Feminatywy oraz jej partnerek i partnerów w języku polskim i ukraińskim.

Na wszystkie panele w ramach festiwalu wstęp jest bezpłatny, ale należy zgłosić swój udział wypełniając formularz dostępny na  stronie: https://fama.wroc.pl/o-innym-doswiadczeniu/

Szczegóły spotkania

Termin: 10.09 2021, godz. 18:00 Miejsce: Arsenał Miejski, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9 Temat spotkania: O innym doświadczeniu Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz znajdujący się na stronie. 

Panel będzie transmitowany w języku polskim oraz Polskim Języku Migowym na profilu Feminatywy Polsko-Ukraińskiej na Facebooku: https://www.facebook.com/feminatywa 

Transmisja w języku ukraińskim będzie dostępna na profilu Olga Chrebor Pełnomocnik Prezydenta ds. UAinWro: https://www.facebook.com/olgachreborwroclaw

Inność i różnorodność

„W 1976 roku brytyjski Związek Niepełnosprawnych Fizycznie przeciwko Segregacji (Union of the Physically Impaired Against Segregation) ogłosił manifest wprowadzający rozróżnienie na niesprawność (impairment) i niepełnosprawność (disability). Niesprawność (uszkodzenie) to biologiczny fakt związany z funkcjonowaniem lub brakiem narządu, niepełnosprawność z kolei to ograniczenie wynikające ze sposobu funkcjonowania społeczeństwa, polegającego na dyskryminacji i wykluczaniu osób, których ciała odbiegają od wyznaczonej przez społeczeństwo normy zdrowia. Rozróżnienie to przyjęła w 1980 roku WHO. Niepełnosprawność wynika więc nie tylko z kondycji ciała, ale i ze sposobu, w jaki na odmienność czy niesprawność ciała reagują inni. Niepełnosprawność jest także doświadczeniem, opowieścią o sobie” (fragment pochodzi z książki Nie przywitam się z państwem na ulicy autorstwa Marii Reimann). 

Podczas czwartego spotkania Feminatywy zastanowimy się nad tym, czy w społeczeństwie polskim i ukraińskim jest miejsce na inność i różnorodność. W świecie, w którym to, co uniwersalne pokrywa się z tym, co męskie, białe i heteroseksualne, a normę wyznacza doświadczenie większości, zapytamy o inny punkt widzenia.

Panelistki

 

  • Sołomija Czubaj – piosenkarka, tłumaczka, menedżerka sztuki, artystka i filantropka. Wychowuje syna Oleksego z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest prawdopodobnie pierwszą osobą w Ukrainie, która publicznie poruszyła temat autyzmu.
  • Maria Reimann – antropolożka kultury i tłumaczka, autorka książki Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
  • Ewa Furgał – edukatorka antydyskryminacyjna i aktywistka, samorzeczniczka w spektrum autyzmu, działająca na rzecz autystycznych kobiet i osób LGBT+ Od ponad 20 lat związana z równościowymi organizacjami pozarządowymi.
  • rozmowę poprowadzi – Natalia Fiedorczuk – Urodzona w 1984 roku. Z zawodu psychopedagożka, kompozytorka, wokalistka i publicystka.

 Sołomija Czubaj

Piosenkarka, tłumaczka, menedżerka sztuki, artystka i filantropka. Wychowuje syna Oleksego z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest prawdopodobnie pierwszą osobą w Ukrainie, która publicznie poruszyła temat autyzmu. W 2016 roku stworzyła wyróżniony przez UNICEF projekt społeczno-artystyczny „Kołysanki dla Oleksego” oswajający to zagadnienie. Współpracuje z ONZ,  Miastami Literatury UNESCO oraz Ukraińską Fundacją Kultury przy licznych projektach charytatywnych, muzycznych, społecznych i literackich. W 2019 roku otrzymała nagrodę Filantropa Ukrainy. Jest córką słynnego dysydenckiego poety Hrytsʹka Chubaya (1949-1982), o którym pamięć próbuje zachować dzięki licznym projektom artystycznym. W 2020 r. powstał jej film Chubay znowu mówi (reż. Mykhajło Krupiyevskyj).

Maria Reimann

Antropolożka kultury i tłumaczka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW. W pracy badawczej zajmuje się kwestiami rodziny, dzieciństwa i bliskich relacji, a także zdrowia i medycyny. Autorka książki Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności, współredaktorka książek Dzieci i zdrowie. Perspektywa childhood studies (z Magdaleną Radkowską-Walkowicz) i Zespół Turnera. Głosy i doświadczenia (z Ewą Maciejewską-Mroczek i Magdaleną Radkowską-Walkowicz).

Ewa Furgał

Edukatorka antydyskryminacyjna i aktywistka, od ponad 20 lat związana z równościowymi organizacjami pozarządowymi. W latach 2007–2019 pracowała w Fundacji Przestrzeń Kobiet, była członkinią-założycielką Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Laureatka Nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską. Samorzeczniczka w spektrum autyzmu, działająca na rzecz autystycznych kobiet i osób LGBT+. Założycielka Fundacji Dziewczyny w Spektrum, autorka bloga „Dziewczyna w spektrum”. Prowadzi autorskie warsztaty i webinary o specyfice spektrum autyzmu u kobiet. Publikowała między innymi w „Krytyce Politycznej”, „Miesięczniku Znak” i „Terapii Specjalnej”. Współautorka książki Osoby ze spektrum autyzmu w biegu życia (UMCS, 2020), autorka książki Dziewczyna w spektrum, która ukaże się jesienią 2021 roku w Białej Plamie.

Natalia Fiedorczuk

Urodzona w 1984 roku. Z zawodu psychopedagożka, kompozytorka, wokalistka i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, o internecie, estetyce i mieszkalnictwie. Za swój debiut prozatorki Jak pokochać centra handlowe otrzymała Paszport „Polityki” w 2016 r. Jest także autorką książek Ulga oraz Odmieniec, które ukazały się nakładem wyd. Wielka Litera. 

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także