wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:12

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Dodatkowe kategorie wydarzeń
  4. „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości”

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Wernisaż wystawy jest zaplanowany na wtorek 30 października br. na godz. 12.00. Celem niniejszej wystawy, oprócz uświetnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest pokazanie wkładu Legionów, pracowników poczty, telegrafistów i mężów stanu z Józefem Piłsudskim na czele w walce o wolność.

Z tej okazji podjęto decyzję o zaprezentowaniu szerszej publiczności dawno nieeksponowanego „Zbioru Legionów Polskich” autorstwa uznanego przedwojennego filatelisty, Włodzimierza Polańskiego. W jego skład wchodzą: całostki pocztowe opatrzone stemplami poczty polowej i cenzury legionowej, koperty listów, druki, nalepki oraz znaczki pocztowe o tej tematyce.

Charakterystyczne są nalepki „Legionistom Polskim” i „na fundusz Legionów”, mające na celu powiększenie środków finansowych Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Wiadomo, że powyższa kolekcja była wystawiana po raz pierwszy w lutym 1928 r. w Warszawie, tj. w roku dziesięciolecia istnienia II Rzeczypospolitej. Nietrudno więc wyliczyć, że od tego momentu minęło już 90 lat i czas zwiedzającym przypomnieć o jej istnieniu.

Nie lada gratką dla Odwiedzających Muzeum jest także możliwość obejrzenia niezrealizowanych projektów konkursowych na znaczki pocztowe Królestwa Polskiego z 1917 r. (m.in.: prace Edmunda Johna, Lucjana Krongolda, Jana Ogórkiewicza). Interesujące może być również zestawienie zrealizowanych i niezrealizowanych projektów znaczków pocztowych emisji „Pierwsza Sesja Sejmu Ustawodawczego” z 1919 r. autorstwa Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Bartłomiejczyka.

Integralną część ekspozycji stanowią również niewyemitowane projekty z Konkursu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na znaczki pocztowe z 1934 r. Został on zorganizowany w celu upamiętnienia wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Kielc.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego określany był mianem „Wymarszu ku Wolności”. Konkurs doskonale wpisał się w specyfikę lat 30. XX w., kiedy coraz bardziej widoczny był kult Marszałka Józefa Piłsudskiego, komendanta Legionów, i czynu legionowego z lat 1914-1918. 

Miejsce

Zobacz także