Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

16 września godz. 12.00 „Od wschodu do zachodu słońca. Śnieżka widziana oczami artystów i turystów” – prelekcja Barbary Przerwy.

Kto choć raz wybrał się na Śnieżkę lub choć tylko przebywał w jej cieniu, będzie wracał tam często. Góra ta, jako najwyższy szczyt Karkonoszy, stała się ikoną śląskiego krajobrazu i ważnym punktem odniesienia dla górskich wędrówek. Śnieżka cieszyła się popularnością już od XVI w. Stosunkowo łatwe podejście i malownicze widoki znalazły wielu admiratorów. Szczyt ten stał się też natchnieniem dla wielu artystów. Prelegentka przybliży najważniejsze fakty z historii karkonoskiej turystyki, a także zaprezentuje bogatą ikonografię Śnieżki w malarstwie, grafice i fotografii.

17 września godz. 13.00 „Nowy Targ we Wrocławiu i jego kolejne przekształcenia na przestrzeni dziejów” – wykład Michała Pieczki.

Wykorzystując bogato ilustrowany materiał ikonograficz­ny, prelegent ukaże historię powstania, pierwotną i póź­niejsze funkcje oraz zmieniające się oblicze zabudowy jednego z popularniejszych placów starówki wrocław­skiej – Nowego Targu.

 

Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Komentarze