wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. 6. panel Feminatywy Polsko-Ukraińskiej

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Na szósty panel Feminatywy Polsko-Ukraińskiej organizatorzy zapraszają do Mediateki, pl. Teatralny 5 oraz online. Podczas szóstej debaty Feminatywy porozmawiamy o kobietach obecnych w historii katolicyzmu i przeanalizujemy sposób myślenia o płci w kościelnym dyskursie. 

Kościół z perspektywy kobiet

Nazwa ostatniego panelu Feminatywy odnosi się do tytułu książki jednej z zaproszonych gościń – Kościoła kobiet Zuzanny Radzik, opowiadającej o kobietach obecnych w historii katolicyzmu i analizującej sposób myślenia o płci obecny w kościelnym dyskursie.

Pośrednio temat odsyła także do terminu, do którego odwołuje się sama autorka we wstępie do swojej książki, mianowicie „do sformułowania „Kościół kobiet” (women-church), alternatywnej propozycji, z którą wyszły radykalne teolożki katolickie, zmęczone zmaganiami z instytucjonalnym Kościołem. Termin ten ukuła Elisabeth Schüssler Fiorenza, a rozwinęła Rosemary Radford Ruether. Zgodnie z ich ideą Kościół kobiet miał polegać na tworzeniu wolnych, ekumenicznych wspólnot liturgicznych. Egalitarnych, z feministyczną liturgią, inkluzywnym słownictwem(…)”.

Podczas ostatniej rozmowy festiwalowej chciałybyśmy pomówić o kondycji współczesnego kościoła z perspektywy kobiet.  Zapytamy osoby znajdujące się wewnątrz kościelnych struktur i chrześcijańskiego dyskursu o ich stosunek do dzierżonej w męskich rękach władzy, o ich potrzeby i bolączki, o szansy oraz ograniczenia wynikające z zajmowanych funkcji. Czy kobiety mają ambicje, by zajmować pozycje u szczytu kościelnej hierarchii? Zastanowimy się nad tym, czy kościół, jaki znamy dziś, może być kościołem równym dla kobiet i mężczyzn i czy potrzebna jest do tego rewolucja.

Panelistki

 

  • Anastasiya Ryabchuk – doktorka socjologii, wykładowczyni w katedrze socjologii Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Bada kwestie bezdomności, ubóstwa i marginalizacji w społecznościach żyjących blisko frontu wojennego w Donbasie.
  • Zuzanna Radzik – teolożka, publicystka związana z Tygodnikiem Powszechnym. Zaangażowana w katolicki ruch feministyczny, wydała książki „Kościół kobiet” i „Emancypantki.
  • s. Eliza Myk – wychowała się w Szczecinie. Do Zgromadzenia Dominikanek wstąpiła w 1993 roku tuż po maturze. Wysłana została na studia ekonomiczne po to, by zajmować się finansami dzieł prowadzonych przez Zgromadzenie.
  • s. Tymoteusza Gil – urodziła się w Sandomierzu w 1983 roku w wierzącej, „ortodoksyjnej” rodzinie. W roku 2002 tuż po maturze wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek. Pedagożka i ekonomistka – co uwielbia ze sobą łączyć
  • rozmowę poprowadzi Agata Diduszko-Zyglewska – publicystka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy; od 2018 r. radna Warszawy; członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet; autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie”

Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. 

Panel będzie transmitowany online na fanpage'u Feminatywy Polsko-Ukraińskiej oraz w języku ukraińskim na profilu Olgi Chrebor.

Wstęp na wydarzenie stacjonarne: bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

 

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także