wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sport i rekreacja
  4. XIX bezpłatne letnie spacery z przewodnikiem – lipiec

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Zapraszamy mieszkańców oraz gości Wrocławia na bezpłatne letnie spacery z przewodnikiem organizowane w weekendy od połowy czerwca do połowy września br. przez Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK i Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Trasy wędrówek związane są przede wszystkim z historią, architekturą i przestrzenią kulturową Wrocławia, ale także biografiami osób, które się tu urodziły bądź połączyły swoje losy z miastem.

Lipiec 2022

 

01.07.2022 (piątek), godz. 18.00

„Filmy się tu kręciło – Wrocław na filmowo”

Wycieczka z filmem fabularnym w tle. Wrocław jest jednym z najbardziej filmowych miast w Polsce, w którym powstało ponad 600 produkcji, filmów i seriali, z których spora część cieszy się nie słabnącą popularnością wśród widzów.

Zapraszamy na wycieczkę podczas której przewodnicy pokażą najpopularniejsze we Wrocławiu miejsca i plenery związane z słynnymi i kultowymi produkcjami. Dowiecie się jakie filmy i seriale kręcono w poszczególnych lokalizacjach i jaka jest historia Wytwórni Filmów Fabularnych? Obszarem spaceru jest teren „Wielkiej Wyspy”.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: budynek „CETA”, ul. Wystawowa

 

02.07.2022 (sobota), godz. 10.00

„Wrocław miastem domów towarowych” Wycieczka przez obszar Starego Miasta tropami najbardziej znanych, monumentalnych i niezwykłych obiektów handlowych; wiele z nich powstało w okresie panującego w architekturze europejskiej modernizmu.

Domy handlowe, kamienice handlowe i sklepy to często dzieła wielkich takich sław wrocławskiej architektury takich jak: Hans Poelzig, Erich Mendelsohn, Hermann Dernburg czy Sepp Kaisner. Często to w nich pierwszy raz we Wrocławiu pojawiały się nowinki techniczne takie jak elektryczne oświetlenie, windy, ruchome schody i pneumatyczna poczta. Wyjątkowe czasy, wyjątkowi twórcy i ich nie tuzinkowe świątynie handlu.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 h,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

02.07.2022 (sobota), godz. 10.00

„Od stadionu do stadionu – sportowe oblicze Wrocławia”

Zapraszamy na wyprawę, która będzie inauguracją rowerowych wycieczek w ramach XIX edycji Letnich Spacerów. Trasa będzie wiodła z zielonej „Wielkie Wyspy” wzdłuż Odry, w kierunku wrocławskich Maślic. Uczestnicy poznają zielone oblicze Wrocławia, a po drodze dowiedzą się o wrocławskiej tradycji i infrastrukturze sportowej, zwiedzając rozległy obszar AWF w otoczeniu Stadionu Olimpijskiego. Finał wycieczki będzie miał pod wrocławskim stadionem piłkarskim Tarczyński Arena. Trasa łatwa.

  • Wycieczka rowerowa,
  • czas trwania 3,0 godz.,
  • start: Budynek Stadionu Olimpijskiego, ul. Paderewskiego;
  • zakończenie: Tarczyński Arena, ul. Lotnicza.
  • Uwaga: Obowiązują zapisy! limit 35 osób. Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/34 33 044

 

03.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

„Dąbie i Biskupin wczoraj i dziś, czyli spacerem przez fragment Wielkiej Wyspy” Zapraszamy na spacer po obszarze „Wielkiej Wyspy”, przez malownicze, willowe założenie osiedli Dąbie i Bartoszowice. Czy wiecie gdzie odpoczywano kiedyś na Odrą i co kryje historia dzisiejszej Katedry Zoologii? Kto z pracowników Uniwersytetu i Politechniki mieszkał na terenie tych osiedli? Co łączy mieszkańców Biskupina z bajkami braci Grimm? Gdzie kręcono „Stawkę większą niż życie”? Spacer zakończymy przy malowniczym jazie „Bartoszowickim”.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: przystanek tramwajowy „WUWA”,
  • ul. Olszewskiego, godz. 10.00.

 

03.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

„Bakterie, wirusy i uczeni – na tropach wrocławskiej medycyny” Ostatni rok pokazał, że epidemia ,,może spaść na Nas" w każdej chwili i nie jest to temat historii jak się do niedawna wydawało wyłącznie zapisany na kartach. Epidemie nawiedzały Wrocław dość regularnie, miasto w przeciągu wieków dotknęły pandemie wielu nieuleczalnych dawniej chorób, jak: dżumy, cholery, grypy, a nawet zupełnie niedawno, bo w 1963 r. - ospy prawdziwej.

Opowiemy o sposobach walki z zarazą i przekażemy uczestnikom receptę na uniwersalny lek ze słynnego traktatu powstałego ok. 1270 r. autorstwa dominikanina Nicolausa Polonusa. Odwiedzimy miejsca cholerycznych nekropolii i dowiemy się co skrywa się pod pojęciem „leprozorium”.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: ul. Norwida, pomnik „Solidarności”, godz. 10.00

 

03.07.2022 (niedziela), godz. 11.00

 „Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. angielski)

Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do ,,Dzielnicy Czterech Wyznao".

  • Wycieczka piesza w języku angielskim,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

08.07.2022 (piątek), godz. 18.00

„Szlakiem Langhansów – najwybitniejszych śląskich architektów" Powędrujemy przez miasto tropem najsłynniejszych wrocławskich architektów ojca i syna - Carla Gottharda Langhansa oraz Carla Ferdinanda Langhansa. Spacer w obszarze historycznego centrum będzie wiódł szlakiem obiektów architektonicznych zaprojektowanych przez tych słynnych twórców.

Wśród najważniejszych dzieł znajdują się między innymi: pałac Wallenberg-Pachalay, synagoga „Pod Białym Bocianem”, budynek Sukiennic, pałac Hatzfeldów, w którym rezydował Hieronim Bonaparte, budynek dawnej słodowni, pałac Królów Pruskich czy gmach „Starej Giełdy”. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać klasycystyczne w formie i romantyczne w treści obiekty reprezentacyjne i budynki użyteczności publicznej.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

09.07.2022 (sobota), godz. 10.00

„Edith Stein – nieznane ścieżki , nieznane historie” Filozofka i pielęgniarka, zakonnica i feministka, córka narodu żydowskiego i chrześcijanka. Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża. W tym roku przypada 80 rocznica jej tragicznej śmierci oraz 100 rocznica jej konwersji. Dlatego też zapraszamy Państwa na spacer śladami patronki Europy w zupełnie nowej odsłonie!

Podczas wycieczki przybliżymy historie wybranych członków rodziny Steinów oraz opowiemy o mniej znanych wątkach z biografii Edyty. Dowiecie się  o losach siostry Elfriede i jej córki Eryki. W trakcie spaceru przedstawimy także najnowsze ustalenia dotycząca miejsca urodzenia Edyty.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

10.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

„Wrocław Wandy Rutkiewicz” Wanda Rutkiewicz to jedna z bardziej znanych, współczesnych Polek w świecie, kobieta niezwykła, instytucja, wybitny sportowiec. Jedna z Patronek 2022 roku, wybitna himalaistka, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2. W tym roku minie 30 lat od jej śmierci w górach.

Zapraszamy na spacer jej wrocławskimi tropami, to we Wrocławiu spędziła dzieciństwo i młodść, to tu ukształtowała swój sportowy charakter i stąd wyruszała na pierwsze górskie wyprawy. Odwiedzimy miejsca z nią związane i posłuchamy historii z jej biografii.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania 2,5 godz.,
  • start: mural „Wanda Rutkiewicz”,  przystanek MPK „Kochanowskiego” ul. Kochanowskiego

 

10.07.2022 (niedziela), godz. 11.00

 „Legendy, bajki i tajemnice Wrocławia”

Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziećmi.

Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawień oraz najdziwniejszych mieszkańców rynkowych elewacji i zakamarków.

Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców tajemnic i niezwykłości.

  • Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

10.07.2022 (niedziela), godz. 11.00

Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” - (j. angielski) Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.

  • Wycieczka piesza w języku angielskim,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

15.07.2022 (piątek), godz. 18.00

 „Tajemnice wrocławskiej Starówki”

Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziećmi.

Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawień oraz najdziwniejszych mieszkańców rynkowych elewacji i zakamarków. Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców niezwykłości...

  • Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

16.07.2022 (sobota), godz. 10.00

Szlakiem książąt Sobieskich po Wrocławiu” Związki królewskiego roku Sobieskich ze stolicą Śląska wynikają z obecności synów króla Jana III we Wrocławiu jak i najbliższej okolicy. Śladem pobytu królewiczów Sobieskich są dzieła podarowane przez Jakuba Sobieskiego do katedry wrocławskiej oraz udokumentowane pobyty wynikające z mieszkania w pobliskiej Oławie.

Podczas spaceru przywołamy te historie oraz postaramy się zobaczyć Wrocław oczami tych, którzy to miasto tak jak Konstanty i Jakub Sobiescy odwiedzali w XVII wieku. Finałem spaceru będzie wizyta w katedrze św. Jana, w której przechowywany jest podarowany przez Jakuba wizerunek funkcjonujący pod nazwą „Madonna Sobieskich”.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

17.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

 „Wodne oblicze Wrocławia”

Rowerowa wyprawa przez centrum miasta z wodnymi akcentami w tle.

Na trasie wycieczki odwiedzimy „wodne” miejsca, dowiemy się gdzie kiedyś we Wrocławiu poddawano się zabiegom SPA?, gdzie bite były pływackie rekordy świata i dlaczego wrocławska promenada jest najbardziej urokliwą częścią Starówki? Trasa łatwa.

  • Wycieczka rowerowa,
  • czas trwania do 3,0 godz.,
  • start: Aquapark (główne wejście), zakooczenie Hydropolis.
  • Uwaga: Obowiązują zapisy! limit 35 osób. Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/34 33 044.

 

17.07.2022 (niedziela), godz. 11.00

„Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j angielski) Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.

  • Wycieczka piesza w języku angielskim,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

22.07.2022 (piątek), godz. 18.00

„Militarny Wrocław – od baszt i krenelaży do Festung Breslau” Zapraszamy na spacer po obszarze lokacyjnych miast wrocławskich: starego i nowego. W trakcie wspólnego spaceru poznamy historię budowy, skalę i rozwoju wrocławskich fortyfikacji kurtynowych, od XIII po XVIII w. Dowiemy się kim byli bracia kurkowi, co to jest „Zwinger” gdzie znajdują się militarne ślady oraz bunkier dowództwa obrony „Festung Breslau”.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5
  • godz., start: Info punkt „Barbara”, godz. 18.00.

 

23.07.2022 (sobota), godz. 10.00

„Wrocławskie świątynie komercji – od Barasch’a do Renomy” Wycieczka przez obszar Starego Miasta tropami najbardziej znanych, monumentalnych i niezwykłych obiektów handlowych, wiele z nich powstało w okresie panującego w architekturze europejskiej modernizmu.

Domy handlowe, kamienice handlowe i sklepy to często dzieła wielkich takich sław wrocławskiej architektury takich jak: Hans Poelzig, Erich Mendelsohn, Hermann Dernburg czy Sepp Kaisner. Często to właśnie w nich pierwszy raz we Wrocławiu pojawiały się nowinki techniczne jak elektryczne oświetlenie, windy, ruchome schody i pneumatyczna poczta. Wyjątkowe czasy, wyjątkowi twórcy i ich nie tuzinkowe świątynie handlu.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do2,5 h,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

23.07.2022 (sobota), godz. 11.00

„Tajemnice wrocławskiej Starówki” Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziećmi.

Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawień oraz najdziwniejszych mieszkańców rynkowych elewacji i zakamarków. Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców niezwykłości...

  • Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

24.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

Zalesie - osiedle willowe którego nie znacie" Podczas tej wyprawy opowiemy o historii, architekturze i mieszkańcach osiedla Zalesie spacerując malowniczymi ulicami: Chopina, Szymanowskiego, Moniuszki czy Lipińskiego. Czy wiesz, gdzie we Wrocławiu znajdziemy dom igloo? Co oznacza niemieckie słowo „Lerrbeutel”? Kto z wybitnych lekarzy i architektów mieszkał w tej części miasta? Kim był Ernst May? Czy siostry karmelitanki zawsze zajmowały ten sam budynek? Pełen atrakcji spacer zakończymy przy niesamowitym zespole obiektów sportowych kryjących się pod nazwą „stadion olimpijski”.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: przystanek MPK „Kochanowskiego”, ul. Kochanowskiego

 

24.07.2022 (niedziela), godz. 11.00

Wrocław miastem spotkań – 1000 lat historii miasta dla obcokrajowców” (j. ukraiński) Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, podczas której powędrujemy poprzez najważniejsze wydarzenia i postacie z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do „Dzielnicy Czterech Wyznań”.

  • Wycieczka piesza w języku ukraińskim,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

29.07.2022 (piątek), godz. 18.00

„Artystyczne projekty - rzeźby i instalacje w przestrzeni miejskiej” Nasze miasto szczyci się długimi tradycjami artystycznymi, pierwsza szkoła związana z rozwijaniem talentów powstała w latach 70-tych XIX wieku, a od 1900 roku istniała Miejska Szkoła Rękodzielnictwa i Przemysłu Artystycznego. Dzisiaj tradycje artystycznego kształcenia kultywuje Akademia Sztuk Pięknych. Uczelnia kształci malarzy, rzeźbiarzy, dekoratorów wnętrz, grafików oraz jako jedyna w Polsce szklarzy i ceramików. Wędrując po mieście poszukamy artystycznej spuścizny tej uczelni w przestrzeni miasta. Zobaczymy wybrane przykłady i prace oraz opowiemy o związanych z nimi artystach i historiach ich powstania.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania 2,5 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

30.07.2022 (sobota), godz. 10.00

„Usunięte z cokołów, ale zachowane w pamięci” W trakcie tego spaceru pójdziemy ulicami i placami Starego Miasta i „Dzielnicy Czterech Wyznań” do miejsc, w których stały kiedyś pomniki i elementy małej architektury. Szukając śladów tych obiektów oraz ich lokalizacji, przywołując za pomocą archiwalnych fotografii ich wygląd postaramy się pokazać najciekawsze i najwartościowsze upamiętnienia, pomniki, zdroje i fontanny dawnego Wrocławia.

Wędrując przez podwórka i zaułki miasta spróbujemy uchwycić klimat i magiczną atmosferę Breslau.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

30.07.2022 (sobota), godz. 11.00

„Na tropie wrocławskich krasnoludków” Czy Wrocław jest miastem krasnali? Jeśli tak to skąd się wzięły?, Skąd przybyły?, Gdzie mieszkają i pracują?, Jakie mają hobby?, Ile ich jest i dlaczego noszą brody? Na te i inne niezwykle ważkie pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spaceru po obszarze wrocławskiej Starówki w spacerze dedykowanym dzieciom i ich rodzinom.

  • Wycieczka piesza dla dzieci z opiekunami,
  • czas trwania do 2 godz.,
  • start: Infopunkt „Barbara”

 

31.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

„Od perkalu do samochodów – przemysłowa historia Przedmieścia Oławskiego” Pierwsze zakłady przemysłowe na Przedmieściu Oławskim zaczęły powstawać po włączeniu w granice miasta w 1808 r. Wraz z rozbudową osiedla i rozwojem przemysłowym zaczęły powstawać oprócz fabryk także liczne zakłady rzemieślnicze i usługowe. Wędrując ulicami przedmieścia zobaczymy gdzie mieściła się drukarnia perkalu, fabryka produkująca kasy pancerne, gdzie wytwarzano likier, produkowano wyroby papiernicze, samochody i wiele miejsc związanych z usługami świadczonymi dla mieszkańców Breslau.

  • Wycieczka piesza,
  • czas trwania 2,5 godz.,
  • start: skwer przed Kościołem św. Maurycego, ul. Traugutta

 

31.07.2022 (niedziela), godz. 10.00

Szlakiem R9 przez Wrocław”

Wrocławski odcinek szlaku rowerowego R9 to fragment europejskiego szlaku Eurovelo łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Szlak ten wiedzie z Gdańska do Puli, a jego dystans to ponad 2000 km. Podczas tej wycieczki popedałujemy drogą R9 przez Wrocław na odcinku od Wzgórza Polskiego do Pawłowic. Cały wrocławski fragment to około 23 km, ale w trakcie tej wycieczki pokonamy dystans kilkunastu kilometrów.

Po drodze prowadzący zadbają o odpowiedni, merytoryczny komentarz wybranych obiektów i miejsc. Trasa łatwa.

  • Wycieczka rowerowa,
  • czas trwania do 3,0 godz.,
  • start: godz. 10.00, pętla tramwajowa przy Wzgórzu Oporowskim, zakończenie Pawłowice.
  • Obowiązują zapisy!
  • limit 35 osób.
  • Zapisy – oddział Wrocławski PTTK – tel. 71/3433044.

Miejsce

Zobacz także