Gimnazjum nr 20 na Biskupinie zostanie przeniesione

Na czwartkowej sesji, 25 lutego, miejscy radni podjęli ostateczną decyzję: Gimnazjum nr 20 przy ul. Pautscha zostanie przeniesione do siedziby XI LO przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie. Nie pomogły kilkugodzinne protesty rodziców, którzy przyszli na salę sesyjną. Nowy rok szkolny gimnazjaliści rozpoczną już w budynku XI LO.

  • Gimnazjum nr 20 zostanie przeniesione do siedziby LO XI (na zdjęciu)


Za przeniesieniem gimnazjum głosowało 20 radnych, 15 radnych z opozycji było przeciwnych, jedna osoba się wstrzymała.

Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji tłumaczył radnym i rozemocjonowanym rodzicom, dlaczego zdecydowano o przeprowadzce szkoły z ul. Pautscha, w której jest 380 miejsc. – Do tego gimnazjum uczęszcza 147 uczniów, z czego tylko 30 to uczniowie z rejonu, a 117 jest spoza niego – mówi. Jak dodał, w siedzibie XI LO są bardzo dobre warunki do nauki i wystarczająco dużo miejsca.

Tymczasem rodzice uczniów od początku argumentowali, że świadomie wybrali to gimnazjum, m.in. ze względu na dobre i kameralne warunki. Odczytano nawet list uczniów w tej sprawie.

Dyrektor Departamentu Edukacji już poprzednio podkreślał, że miasto musi racjonalizować koszty, ale jednocześnie kierować się dobrem uczniów. Przypominał, że zmieniła się ustawa oświatowa i zniesiono obowiązek szkolny dla 6-latków. Miejsc w gimnazjach jest dużo więcej niż uczniów. Jego zdaniem dobrym wyjściem jest łączenie gimnazjów w zespoły, np. ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Nie wiadomo też jaki los spotka gimnazja, o których likwidacji sie mówi.
W przyszłym roku na inwestycje w edukacji miasto zamierza przeznaczyć 110 mln zł.

Zgłoś uwagę