Gdzie na spacer we Wrocławiu

Wrocław tej wiosny pięknieje, warto się o tym przekonać na własne oczy.


Po wielu miesiącach remontów gotowe są bulwary nad Odrą w centrum miasta: bulwar Xawerego Dunikowskiego i bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. Już dzisiaj wiadomo, że staną się popularnymi miejscami spacerów, spotkań, odpoczynku.

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

Promenada w pobliżu Hali Targowej i gmach głównego Akademii Sztuk Pięknych wyjaśniała. W miejscu zarośniętych, niedostępnych nabrzeży pojawiło się kamienne, amfiteatralne zejścia do rzeki. Skorzystają miłośnicy „białej floty”, bo łatwiej będzie dostać się na statek, ale schody naprzeciwko bulwaru Włostowica to doskonałe miejsce, aby usiąść i podziwiać leniwą Odrę i  panoramę Ostrowa Tumskiego. Zresztą Ostrów doskonale widać na całej długości bulwaru.

Zmieniła się także przestrzeń między Odrą a gmachem Muzeum Narodowego. Tu obok ławek stanęły także plenerowe krzesła w wersji dla par i dla singli, a w pobliżu kładki przy Zatoce Gondol pojawiły się rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Może „Ptaki” staną się nowym punktem orientacyjnym na wrocławskiej mapie dla zakochanych.

Nowością jest przejście pod mostem Pokoju na bulwar Kaczyńskich (na tyłach Urzędu Wojewódzkiego). Dawniej niepopularne, z niewygodnym dostępem, miejsce także ma nowy wygląda. Poza przystankiem dla statków pojawiła się ogromna, plenerowa kanapa, i ławki.


Na ponadkilometrowym odcinku posadzono wiele nowych drzew. Wyprofilowano pagórek przed ASP. W ciepły dzień już teraz będzie warto wybrać się w spacer po okolicy,  kiedy zrobi się zielono, bulwary nad Odrą staną się stałym trasami spacerów między Grunwaldzkim a Starym Miastem.

W parku przyjemnie

Weekendami uliczki wokół parku Szczytnickiego zapychają się samochodami, to znak, że największy miejski park we Wrocławiu przyciąga z najdalszych okolic.

Stuhektarowy teren przecina ulica Mickiewicza. Część przy Hali Stulecia przyciąga tych z rodzinami, większymi dziećmi, bo tu jest więcej do oglądania: drewniany kościół, Hala Stulecia, Pergola, Iglica, Ogród Japoński (otwarty od 1 kwietnia). W części północnej, bliżej ul. Różyckiego, jest więcej psiarzy, rodzin z dziećmi w wózkach. Zaletą są przestrzenie, place zabaw dla dzieci, długie aleje, niewielka liczba rowerzystów.

Atrakcji przybyło także w Parku Zachodnim, gdzie powstała bulderownia przystosowana do zabaw dla najmłodszych, w południowym Wrocławiu popularnym miejscem spacerów jest tor wyścigów na Partynicach.

A ci, co schodzili już wrocławskie parki wszerz i wzdłuż, niech wybiorą się do Pawłowic, to na granicy miasta, w okolicy Psiego Pola. Siedmiohektarowy zabytkowy park otacza XIX-wieczny pałac Kornów, dzisiaj należący do Uniwersytetu Przyrodniczego.

Miejskie ogrody

Od tygodnia można już pospacerować po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przylegającym do Ostrowa Tumskiego. Nie wszystkie rośliny już się ocknęły po zimie, ale to miejsce ma w sobie wiele uroku o każdej porze roku. W Niedzielę Wielkanocną ogród otwarty będzie od godz. 12.00 do 18.00, w lany poniedziałek od 8.00 do 12.00.

fot. https://www.facebook.com/OgrodBotanicznyUWr/

Czynny jest już także Ogród Staromiejski. Park z placem zabaw przy Teatrze Lalek ma grono wiernych miłośników, którzy chronią się tu przed wielkomiejskim gwarem.

Zgłoś uwagę