wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Celebryci we Wrocławiu
  5. Artyści kochają artystki, artystki kochają artystów

Ta wystawa to nie tylko szansa na obcowanie ze sztuką. Oglądając dzieła, można przy okazji dowiedzieć się, kto z kim był, kto z kim jest. A ponadto obserwować, jak można we wspólnych pracowniach wymieniać się inspiracjami, prowadzić twórczy, miłosny dialog, dyskutować, a czasem wręcz kłócić się obrazami i rzeźbami.

Reklama

Wystawa „Artyści kochają artystki, artystki kochają artystów” wprawdzie nie przybliży widzom atmosfery, w jakiej działają ci twórcy, których łączy nie tylko sztuka, ale i wspólne życie, ale prezentuje znakomite próbki twórczości artystycznych wrocławskich damsko-męskich duetów. Część prac powstała specjalnie na tę ekspozycję, inne zostały wypożyczone, niektóre to część kolekcji Ewy i Cezarego Kaszewskich, którzy ten intymny zestaw sztuki skonstruowali.

Po lewej: prace Miry Żelechower i Jana Jaromira Aleksiuna; po prawej: Jolanta Nikt i Zdzisław Nitka stworzyli dzieła specjalnie na tę wystawę                   

– Słynnych artystycznych par historia zanotowała sporo i bywały one, jak na przykład związek Fridy Kahlo z Diego Riverą, czy Katarzyny Kobro z Władysławem Strzemińskim, symbolem trudnej, burzliwej miłości. Tak bywa, że silne osobowości raczej się odpychają, niż przyciągają – mówi Ewa Kaszewska. – Jednak Wrocław okazuje się dla takich artystycznych związków dobrym miejscem, i to od poczatkowych, powojennych lat, gdy pierwszy rektor Eugeniusz Geppert we współpracy z Hanną Krzetuską zakładali wrocławską uczelnię plastyczną.

Prace obojga artystów sąsiadują teraz ze sobą na wystawie w Galerii Skos. Ale poznać również można inne wrocławskie talenty związane z uczelnią – na wystawie są prace rektora z kolejnych lat istnienia szkoły, Jana Jaromira Aleksiuna i Miry Żelechower.

Prace Barbary Idzikowskiej i Eugeniusza Geta Stankiewicza

Ekspozycji nie brakuje bolesnych wątków: praca nieobecnego już artysty zestawiona z dziełem żyjącego partnera musi budzić wielorakie refleksje. Nie brakuje tragicznych życiorysów: wystawa przypomina postać niezwykle utalentowanego studenta z lat 1949-53, Waldemara Cwenarskiego. Jego malarstwo, poruszające, bez wątpienia szalenie indywidualne, niezwykle nowatorskie, nie przystawało do epoki, w której sztuka musiała mieć zadekretowaną, odgórnie wyznaczoną politycznie formułę. Cwenarski swoich najważniejszych prac nie pokazywał na oficjalnych przeglądach w szkole, pokazywał je jedynie najbliższym. Zginął w tajemniczych, niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Wrocławska artystka Krystyna Cybińska, przyjaciółka malarza, wolą matki artysty, została spadkobierczynią całego dorobku twórczego Cwenarskiego. Zdecydowała ona przekazać jego dzieło wrocławskiemu Muzeum Narodowemu. Pozostaje nadzieja, że Wrocław o swoim geniuszu o krótkim i burzliwym życiorysie nie zapomni.

Reprodukcja obrazu Wademara Cwenarskiego na plakacie jego pośmiertnej wystawy oraz kompozycja Krystyny Cybińskiej

Nie brakuje na wystawie pogodnych obrazów, rzeźb, zdjęć, instalacji, plastycznych żartów, dzieł zrealizowanych, szczęśliwych, zgodnych par artystów, którzy na dodatek, tak jak Elżbieta Janczak-Wałaszek z Krzysztofem Wałaszkiem, Zdzisław Nitka z Jolą Nikt, Daniela Tagowska z Przemysławem Pintalem, Aga Jarząb z Maciejem Bończykiem zgodzili się pracować wspólnie specjalnie na użytek tej wystawy.

 

Praca Natalii LL, artystki, która kilka lat temu powróciła w wielkim stylu w obieg polskiej sztuki; jej prace z lat 70. budzą ogromne emocje 

 

(bach)

„Artyści kochają artystki, artystki kochają artystów” – wystawa zorganizowana przez Fundację Galerii 2. Piętro w Galerii Skos, ul. Jedności Narodowej 104/3, udział biorą: Hanna Krzetuska, Eugeniusz Geppert, Jan Jaromir Aleksiun, Mira Żelechower, Krystyna Cybińska, Waldemar Cwenarski, Krzesława Maliszewska, Alfons Mazurkiewicz, Wanda Gołkowska, Jan Chwałczyk, Barbara Idzikowska, Eugeniusz Get Stankiewicz, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Piotr Kielan, Bożena Grzyb-Jarodzka, Paweł Jarodzki, Jolanta Nikt, Zdzisław Nitka, Urszula Wilk, Eugeniusz Mincie, Elżbieta Janczak-Wałaszek, Krzysztof Wałaszek, Aga Jarząb, Maciej Bończyk, Dy Tagowska, Przemysław Pintal.

Zwiedzanie wystawy możliwe po uprzednim wyznaczeniu terminu – kontakt na adres e-mailowy: [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl