wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Fundacja Zoo Wrocław DODO na ratunek zwierzętom

Ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt, promocja ochrony środowiska i edukacja – to najważniejsze cele fundacji DODO założonej przez wrocławski ogród zoologiczny.

Reklama

Naszą misją jest wspieranie ochrony gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem w Polsce i na świecie w środowiskach ich naturalnego występowania oraz w hodowli zachowawczej. Nie zdołamy ocalić od zagłady wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt, jednak zróbmy wszystko, aby jak najmniej z nich podzieliło los ptaka dodo wytępionego w XIX wieku przez bezmyślność człowieka – tak brzmi motto  fundacji.

Dołącz do DODO

Pomagać możemy wpłacając pieniądze na konto fundacji,  wszystkie dane znajdziecie TUTAJ. Możecie także dołączyć do DODO. - Poszukujemy osób z pasją, dysponujących wolnym czasem, w każdym wieku i każdej profesji! Teraz najwięcej pracy mamy dla osób z zacięciem plastycznym,  którzy pomogą przy projektowaniu ulotek i plakatów, z zamiłowaniem dydaktycznym – mówi Anna Mękarska z fundacji.

 

Komu już pomaga fundacja?

Oczywiste jest, ze fundacja wspioera programy ratujące takie gatunki jak okapi i nosorożce. Jednak lista jest dłuższa. Jednym z zwierząt które też  otacza opieką jest mało znana antylopa saola.  Niewiele osób słyszało o dziwnym i widzianym tylko kilka razy zwierzęciu jakim jest saola. W Polsce z pewnością najwięcej na ten temat wie Pan Radosław Ratajszczak. Prezes Wrocławskiego Zoo od wielu lat bierze udział w ekspedycjach i badaniach naukowych w Wietnamie i Laosie. Saola jest zwierzęciem kopytnym, należącym do rodziny krętorogich i mimo dosyć dużych rozmiarów (waży ok. 90 kg) została odkryta dopiero w 1992, a pisana naukowo w 1995 roku. Dotychczas tylko kilkakrotnie natrafiono na jej ślady. Istnieje także kilka zdjęć i krótki filmik. Żyje w tropikalnym lesie w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Naukowcy opracowali plan ratowania saoli poprzez badania i ochronę w naturalnym środowisku oraz jej hodowlę w centrum badawczym w Wietnamie.

Na ratunek pingwinom

Kolejnym programem, który wspiera DODO to program  ratowania pingwinów przylądkowych w stacji SANCCOB Southern African Foundation for the Conservation of Coastal Birds. Powołana w 1968 roku organizacja zajmuje się ochroną ptaków morskich u wybrzeży Afryki Południowej. Najwięcej uwagi, sił i środków skupionych jest na ratowaniu pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus) z katastrof ekologicznych spowodowanych wyciekami ropy z tankowców. Do tej pory fundacja uratowała ponad 90 000 morskich ptaków różnych gatunków, które bez pomocy człowieka, oblepione ropą nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie. Kolejnym zagrożeniem dla pingwinów w Afryce Południowej jest przełowienie przybrzeżnych wód oceanu. Pary lęgowe nie są w stanie wykarmić młodych, gdy w najbliższym otoczeniu nie ma wystarczającej ilości ryb.

Więcej informacji o działaniu DODO i o programach, w które już się zaangażowała fundacja znajdziecie na stronie www.fundacjadodo.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl