wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:52

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Fryderyki 2015 - nominacje dla płyt z Wrocławia

Mamy szansę na najważniejszą statuetkę przemysłu muzycznego w aż trzech kategoriach – album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa (płyta pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka z muzyką Gorczyckiego), album roku muzyka kameralna (album Kwartetu Lutosławskiego z utworami Lutosławskiego i Mykietyna) oraz najlepszy album polski za granicą (płyta Agaty Zubel). Wyniki 23 kwietnia.

Reklama

Wyróżnienie za całokształt twórczości otrzyma wrocławski muzyk Lech Janerka, jedna z najbardziej wyrazistych postaci krajowej sceny rockowej. 

Fryderyk 2015 to obecnie jedyna nagroda muzyczna w Polsce, którą otrzymują (podobnie jak amerykańską Grammy) nie tylko artyści muzyki rozrywkowej, ale poważnej. A tu mamy sporo atutów, bo od kilku lat Wrocław jest silnym graczem na rynku fonograficznym, gdy mowa o ciekawych płytach nagrywanych przez artystów z kręgu narodowego Forum Muzyki, Opery Wrocławskiej albo Akademii Muzycznej. W tym roku też może się dziać.

Andrzej Kosendiak odkrywa Gorczyckiego

NFM swoje podwoje otworzy dopiero 4 września, ale już od kilku lat płyty sygnowane są charakterystycznym logo forum. Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM wspólnie z zespołem barokowym (jego trzon stanowią muzycy Wrocławskiej Orkiestry Barokowej) i śpiewakami nagrał już po raz drugi utwory mistrza polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (przeczytacie o nim tutaj). Teraz album jest nominowany w kategorii album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa. Nagroda dla płyty byłaby pożądana, zwłaszcza że dzięki Andrzejowi Kosendiakowi zaczęła się wśród melomanów moda na polski barok.

Kwartet Lutosławskiego w genialnej formie

Wspaniałą wiadomością jest także nominacja dla Kwartetu Lutosławskiego, bo wrocławski zespół od kilku lat buduje konsekwentnie swoją markę, a zmiana pierwszego skrzypka (najpierw był nim Radosław Pujanek, potem Jakub Jakowicz, teraz Bartosz Woroch) w niczym tej formacji nie przeszkodziła. Zgranie muzyków jest wręcz wzorcowe. Kwartet Lutosławskiego wyróżniono nominacją za album z kwartetami smyczkowymi Witolda Lutosławskiego i Pawła Mykietyna (pierwsza rejestracja tego utworu na świecie!).  

Agata Zubel w najwyższej formie

Z kolei Agata Zubel, sopranistka i kompozytorka w jednej osobie, w ostatnich miesiącach świętowała przynajmniej dwa sukcesy związane z jej rewelacyjnym utworem „Not I” – nagrodę Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO, a potem Nagrodę „Polonica Nova” (przyznaną już we Wrocławiu)

Laury na pewno pomogły w nagraniu płyty z „Not I”, którą Agata Zubel nagrała z muzykami z zespołu Klangforum Wien pod batutą Clementa Powera (o płycie przeczytacie tutaj).  

Konkurencja wśród nominowanych była pokaźna, bo zgłoszono 126 płyt z muzyką poważną. Zwycięzców wybiorą członkowie Akademii Fonograficznej (muzycy, autorzy, kompozytorzy, producenci muzyczni, dziennikarze). Nazwiska nagrodzonych zostaną ogłoszone 23 kwietnia w warszawskim Teatrze Polskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl