wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Filmowe Top 5 Brave Festival 2014

Chłopak z Afryki, który buduje turbinę wiatrową i trafia na okładkę ,,Times’a”, opowieść o supermanie z Indii, który uczy się latać i historia pierwszej lodziarni w Rwandzie. Przedstawiamy najciekawsze propozycje Przeglądu Filmowego Brave Festival. Te filmy musisz zobaczyć.

Tegoroczny Przegląd Filmowy Brave Festival to aż siedem dni projekcji i 28 niezwykłych filmów. W programie znalazły się najciekawsze produkcje z festiwali Cannes, Berlinale czy Sundance, ale też filmy w Polsce zupełnie nieznane i wcześniej niepokazywane. Przegląd to tradycyjnie 3 cykle tematyczne - Brave Focus, w tym roku koncentrujący się na Indiach, Brave People Doc, ukazujący sylwetki niezwykłych ludzi z całego świata oraz Brave Contexts - poświęcony „Świętemu Ciału”. Filmy, na które warto zwrócić szczególną uwagę typuje Marek Mieleszko, manager programowy Brave Festival.

 

 1. „William i jego wiatrak”, reż. Ben Nabors

Magazyn ,,Times” umieścił go w gronie 30 trzydziestolatków, którzy zmieniają świat. William Kamkwamba z rolniczej wioski w Malawi samodzielnie buduje małą turbinę wiatrową. Wystarcza mu do tego podręcznik i trochę złomu. William elektryfikuje wieś i robi piorunującą karierę w amerykańskich mediach. 

2. „Słodkie sny”, reż. Lisa, Rob Fruchtman

Opowieść o powstawaniu pierwszej lodziarni w Rwandzie. W jej tworzeniu uczestniczy zespół bębniarek. Należą do niego zarówno Hutu, jak i Tutsi – kobiety ze zwaśnionych grup etnicznych. Łączy je energetyczna muzyka i wspólny cel. - To piękny, optymistyczny  obraz o budowaniu porozumienia, nawet pomimo głębokich różnic i trudnych doświadczeń. Historia o tym, jak tworzy się nowa wspólnota ponad podziałami - mówi Marek Mieleszko, manager programowy Brave Festival.

3. „Superman z Indii”, reż. Faiza Ahmad Khan

Opowieść o tym, jak grupa amatorów-zapaleńców z przemysłowego miasta Malegaon w Indiach produkuje remake ,,Supermana”. W indyjskich realiach oznacza to, że Superman musi nauczyć się latać i to za małe pieniądze. Ten zabawny dokument pokazujący niezwykłe perypetie towarzyszące filmowcom został już doceniony na wielu festiwalach.

4. „Planeta ślimaków”, reż. Seung-Jun Yi

Nagrodzona m.in. na festiwalu Camerimage  „Planeta ślimaków” to opowieść o wyjątkowej parze, o ludziach żyjących w niecodziennej symbiozie. Głuchoniemy Young -Chan porozumiewa się ze światem z pomocą Soon-Ho – swojej także niepełnosprawnej partnerki.  Ta niezwykła para utrzymuje z sobą kontakt i wymienia informacje poprzez dotyk palców. Jest to ich własny sposób, by wyrażać swoje potrzeby i emocje, a także opowiadać o marzeniach.

5. „Boks z losem”, reż. Beathe Hofseth, Susann Ostigaard

Bohaterka filmu, Thulasi, pochodzi z kasty nietykalnych. –  Film pokazuje dramatyczną sytuację młodej kobiet, której los wydaje się z góry przesądzony. Mimo to, odważnie podejmuje ona dramatyczną walkę z przeznaczeniem - mówi Marek Mieleszko.  Szansą na wyrwanie się ze społecznej pułapki staje się dla Thulasi sport. Odnosi pierwsze sukcesy na ringu, ale walczyć musi przede wszystkim ze zdominowanym przez mężczyzn, opresyjnym światem.

Przegląd Filmowy Brave Festival rozpocznie się 4 lipca we Wrocławiu. Wszystkie filmy w ramach Przeglądu będą wyświetlane w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety są już w sprzedaży.

www.bravefestival.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl