wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:13

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Nasze Patronaty
  4. Festiwal Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

W tym roku w każdą wakacyjną niedzielę o godz. 17 będziemy mieć okazję posłuchać piosenek śpiewanych w różnych językach europejskich, a także w jidysz i ladino. Festiwal Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem otworzy The Orient West Choir – zespół łączący w swojej twórczości tradycje muzyczne judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tworzą go muzycy z Danii, Norwegii, Szwecji, Izraela i Iranu,  zafascynowali wpływami trzech wielkich religii monoteistycznych. Kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów  Dalia Faitelston w sposób oryginalny interpretuje chorały gregoriańskie, łącząc je z muzyką Bliskiego Wschodu i hebrajskimi tekstami.

W lipcu w Synagodze wystąpi Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye ze Szwecji. Pochodząca z Malmo artystka śpiewa w jidysz, nadając starym pieśniom nowe życie. Jej koncerty to podróż w przeszłość, pełna pasji, radości, melancholii, ale także radości i światła. Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye wystąpią 7 lipca.

Islandzko-indyjski folk z elementami progresywnego rocka zaprezentuje w kolejną niedzielę 14 lipca islandzka grupa Árstíðir. Powstali w pięć lat temu w Reykjaviku, mają na koncie trzy albumy. W swoich melancholijnych kompozycjach wykorzystują elementy śpiewu polifonicznego, który zestawiają z brzmieniem gitar akustycznych i instrumentów smyczkowych.

Niedziela 21 lipca należeć będzie do wrocławian – wystąpią Kasia Mirowska Quartet wraz z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem. Przypomną „The true story of Jacob Gershowitz”, czyli projekt poświęcony twórczości Georga Gershwina, przygotowany z okazji 110 rocznicy jego urodzin. Będzie to wielobarwna podróż przez niezwykłe przestrzenie muzyki improwizowanej. SzaZaZe + Ola Bilińska, czyli Szamburski/Zakrocki i Hubert Zemler, jako trio eksperymentalne SzaZaZe ze specjalnym udziałem wokalistki Oli Bilińskiej (Babadag), zaprezentują w ostatnią niedzielę lipca (28.07)  muzykę Żydów sefardyjskich, głównie dworskie pieśni miłosne z terenów Hiszpanii, w autorskich aranżacjach. Współczesne podejście do tradycji oraz głęboka zaduma nad pięknymi melodiami sefardyjskimi przybliżą słuchaczom ten niezwykły aspekt muzyki dawnej Żydów z Europy, ale także z Afryki Północnej.

Sierpień (4.08) otworzą Gipsy Spirit - Megitza, Janka Sendrei, Anička Oláh – trzy pokolenia romskich wokalistek, pochodzących z Polski i Słowacji. To niespotykane połączenie muzyki etnicznej, stylistyki bałkańskiej i góralskiej.

Adam Strug, śpiewak i instrumentalista, autor piosenek i tekściarz, i etnomuzykolog zaprezentuje w niedzielę 18 sierpnia utwory ze swojej płyty „Adieu”. Założyciel kapeli "Strug Kompania" wykonuje swoje własne kompozycje i polskie pieśni religijne oraz świeckie przekazywane w tradycji ustnej. „Adieu” to jego debiutancki album – mieszanina orientalnych brzmień, liryki miłosnej i miejskiego folku. Producentem płyty i kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski.

W przedostatnią niedzielę sierpnia na scenie w Synagodze zobaczymy Karolinę Cichą. Jest kompozytorką, wokalistką, pianistką i akordeonistką, była aktorką teatru Gardzienice (grała m.in. tytułowe role w spektaklach „Ifigenia w A...” oraz „Elektra”). Ekspresyjna. Obdarzona mocnym, pełnym emocji głosem zdobyła srebrnego Tukana na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, rok później wygrała Chanson Festival w Kolonii. Jest laureatką laureatka Grand Prix  Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2013.

Wystąpi z projektem „Pozdrowienia z Jidyszlandu”, na który złożą się utwory skomponowane przez Karolinę Cichą do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego - Chaima Siemiatyckiego i Rabina Elizera Szulmana z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Artystka czerpie inspiracje z muzyki klezmerskiej, wykorzystuje obok nowoczesnych samplerów i looperów etniczne instrumenty, archaiczny śpiew alikwotowy. Klezmerski żywioł miesza się jazzem, muzyką rytualną a nawet sakralną.

Festiwal zamknie Helmut Eisel, klarnecista, który we Wrocławiu prowadził kurs mistrzowski „Klezmer Far Ale“ – improwizacje inspirowane pracą Edwarda Griega i Fryderyka Chopina. Ostatni koncert zaplanowano w niedzielę 25 sierpnia.

ak

Rezerwacja biletów – [email protected] , tel. 71 782 81 23 lub 71 341 89 47, bilety – normalny 35 zł, ulgowy 25 zł. Kupić je można w Centrum Informacji Żydowskiej i w księgarni Cocofli (ul. Włodkowica 7-9), restauracji Steinhaus (ul. Włodkowica 11) oraz na godzinę przed każdym koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl