wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:03

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Filmowe wyprawy, m.in. do Indii, Pakistanu i krajów Afryki Środkowej a do tego spotkania z reżyserami filmów i pisarzami, debaty, konkursy dla publiczności, warsztaty mistrzowskie i podróżniczy konkurs fotograficzny – to wszytko czeka na uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. We Wrocławiu partnerem naukowym festiwalu został Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

- W trakcie festiwalowych prezentacji będzie można zobaczyć filmy poświęcone tematyce globalizacji i towarzyszących jej zjawisk społecznych, w tym problematyce praw człowieka. Festiwal HumanDOC, to kino na najwyższym światowym poziomie, ukazujące pogłębiony obraz świata, zmian społecznych i kulturowych – mówi dr Justyna Arendarska z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tegoroczna wrocławska edycja HumanDOC odbędzie się w dniach 29-30 listopada, w kinie Nowe Horyzonty. Instytut Studiów Międzynarodowych zaprasza do udziału w dyskusji  na temat filmu Saving Face. Odbędzie się ona w piątek 29 listopada w kinie Nowe Horyzonty po pokazie filmu o godz. 18.30.

W spotkaniu udział wezmą:

  • prof. dr hab. Elżbieta Stadtmüller, Uniwersytet Wrocławski; autorka publikacji poświęconych konfliktom międzycywilizacyjnym, globalizacji i regionalizacji;
  • dr hab. Larysa Leszczenko, Uniwersytet Wrocławski; specjalizuje się w problematyce praw człowieka;
  • dr Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje z muzułmańskim czasopismem społeczno-kulturalnym As-Salam oraz z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym we Wrocławiu w zakresie projektów międzykulturowych;
  • Musa Czachorowski, członek Muzułmańskiego Związku Regionalnego w RP i Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Poeta, dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny PrzegląduTatarskiego
  • dyskusję poprowadzi dr hab. Magdalena Ratajczak, Uniwersytet Wrocławski.

Festiwal HumanDOC organizowany jest w Polsce po raz czwarty. Podczas tegorocznej edycji będzie prezentowany w trzech miastach – w Warszawie, w Kinotece w dniach 28 XI-1XII, we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 29-30 XI, i w Poznaniu w CK Zamek - Nowe Kino Pałacowe w dniach 29-30 XI. 

Program Festiwalu HumanDOC w Kinie Nowe Horyzonty (cena biletu na seans - 5 zł.)

29 listopada

14.00 Olly Lambert: Masterclass (sala 6)

17.00 727 dni bez Karamo (727 Days without Karamo) reż. Benjamin Kahlmeyer / 2011, 75’

18.30 Zachować twarz (Saving Face) reż. Sharmeen Obaid Chino, Daniel Junge / USA, Pakistan 2012, 52’ - panel z udziałem wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego

20.00 Syria po za linią wroga (Syria: Across The Lines) reż. Olly Lambert / Wielka Brytania 2013, 50’ - gość: Olly Lambert

30 listopada

16.15 Bostoy, Wyspa Więźniów (Bastoy Prison) reż. Michel Kapteijns / Holandia 2010, 74’

18.00 Niepokorni kochankowie (Lovebirds - Rebel Lovers in India) reż. Gianpaolo Bigoli / Włochy, Indie 2012, 52’

20.00 Witajcie Nigdzie (Welcome to Nowhere) reż. Kate Ryan / USA, Bułgaria 2012, 80’ - gość: Kate Ryan

Opis i zwiastuny filmów

 

Festiwal HumanDoc - film: Saving Face (Ocalić twarz)

Reżyseria: Sharmeen Obaid Chino oraz Daniel Junge

Długość: 52 minuty

Rok produkcji: 2012

opis filmu:

Zachować twarz to dokument kręcony w Pakistanie o kobietach będących ofiarami ataków z użyciem kwasu. Film podąża za dwiema kobietami, Zakią i Rukhsaną, które przeżyły takie napaści, podkreślając wyzwania przed którymi stają podczas leczenia oraz w walce o sprawiedliwość. W marcu Pakistan otrzymał głęboko przygnębiające przypomnienie powagi tych zmagań po samobójstwie Fakhry Younas, która doznała straszliwych ran w ataku kwasem w maju 2000 roku, za który jej mąż został uniewinniony. Nie są to pojedyncze przypadki, ale wiele z nich nie jest zgłaszanych władzom. Niewielka dostępność rekonstrukcyjnych operacji plastycznych powoduje, że ofiary noszą swoje fizyczne i psychiczne blizny do końca życia. Oprawcy którzy stają przed wymiarem sprawiedliwości, najczęściej mężowie czy inne osoby znane ofierze, otrzymują zwykle minimum kary, jeśli w ogóle są skazywani.

HumanDoc - film: Bostoy Prison (Bostoy, wyspa więźniów)

Reżyseria: Michael Kapteijns

Długość: 52 minuty

Rok produkcji: 2010

opis filmu:

Od osadzonych w więzieniu Bastøy oczekuje się, że wezmą odpowiedzialność za samych siebie. Na tej więziennej wyspie Oslofjord w Norwegii nie ma cel, kamer ani płotów. Mężczyźni sami decydują kiedy będą brać prysznic czy trenować, wolno im uprawiać hazard i brać odświeżające kąpiele, a ich praca obejmuje używanie pił łańcuchowych w lesie. To podejście wynika z przekonania, że przestępcy nie stają się lepszymi ludźmi dzięki długim, rygorystycznym wyrokom więziennym. Statystyki zdają się to potwierdzać - w Europie Zachodniej średnio 60-70% skazańców popełnia recydywę, w porównaniu z 30% byłych więźniów z Bastøy. Idylliczne obrazy otaczającej przestrzeni z lasami i wodą przerywają sceny, w których film skupia się na obserwacji więźniów i ich poszukiwania drogi powrotnej do społeczeństwa. Tom pracuje z krowami i uczy się grać na gitarze. Per Inge przez 20 lat był dealerem narkotyków i stracił kontakt ze swoją rodziną. Spokojnie i otwarcie opowiada o ciężkich czasach, które przeżył. Filozofia tego więzienia oparta jest na przekonaniu północnoamerykańskiego wodza indiańskiego Niedźwiedzie Serce, że jeśli traktujesz człowieka jak zwierzę, stanie się on nim.

 

Festiwal HumanDoc - film: Lovebirds-rebel lovers in India (Niepokorni kochankowie)

Reżyseria: Gianpaolo Bigoli

Długość: 52 minuty

Rok produkcji: 2012

opis filmu:

Para nowożeńców odnajduje spokój w małym pokoju w centrum Delhi. Uciekając przed swoimi rodzinami i normami społecznymi, które potępiają ich miłość, ryzykują życie. Na szczęście grupa aktywistów znana jako Komandosi miłości pomaga im uniknąć prześladowania ze strony starodawnej indyjskiej tradycji, która zabrania zawierania małżeństw z osobami spoza własnej kasty czy grupy religijnej. Mimo że system kastowy został oficjalnie obalony, czy kiedykolwiek będzie można w Indiach pobierać się z miłości? Poważne pytania stają też przed rodzinami - czy pozostać wiernymi tradycji czy postawić szczęście swojego dziecka na pierwszym miejscu?

Festiwal HumanDoc - film: Welcome to Nowhere (Witajcie nigdzie)

Reżyseria: Kate Ryan

Długość filmu: 80 minut

Rok produkcji: 2012 - See more at:

opis filmu:

Romowie (powszechnie znani jako Cyganie) stanowią dziś największą i najbardziej wykluczoną mniejszość etniczną w Europie. Są oni ofiarami ekstremalnego rasizmu, walczą o dostęp do mieszkań, edukacji i równych szans na rynku pracy. Ten film opowiada historię romskiej społeczności w Sofii, stolicy Bułgarii. Jej członkowie mieszkają w starych wagonach kolejowych, bez łazienek i jakiejkolwiek infrastruktury sanitarnej. Zostali oni umieszczeni tam przez burmistrza ponad 10 lat temu i nadal mają nadzieję, że rząd spełni swoje obietnice o lepszych warunkach mieszkalnych. Jednak z roku na rok ich warunki pogarszają się. Społeczność walczy o przetrwanie wykorzystując swoje bardzo ograniczone zasoby. Witajcie nigdzie opowiada historię ich zmagań o nowe domy, lepszą przyszłość dla dzieci i własne miejsce na świecie. Eksponując rasizm i badając wszystkie warstwy problemu, Witajcie nigdzie stawia najbardziej uniwersalne pytanie - jak można pokonać uprzedzenie i biedę?

Festiwal HumanDoc - film: 27 Days without Karamo (727 dni bez Karamo)

Reżyseria: Benjamin Kahlmeye

Długość filmu: 75 minut

Rok produkcji: 2011

opis filmu:

Kobieta opisuje samotne życia ze swoimi dziećmi po tym jak jej mąż, Karamo został deportowany do Afryki. Mężczyzna stara się dać swojej chińskiej żonie nadzieje, że już wkrótce otrzyma ona pozwolenie na powrót do Wiednia. Inni opowiadają o długim oczekiwaniu na zezwolenie na zamieszkanie, zmaganiach z formularzami i urzędami, kursach niemieckiego, zeznaniach dochodowych i policyjnych kontrolach w mieszkaniach, które sugerują, że ich małżeństwo to przekręt. Skomplikowana, kontrolowana przez rząd rzeczywistość w której funkcjonują liczne dwunarodowe pary stanowi podstawy tego nietypowego dokumentu politycznego. Każdy bohater pojawia się tylko raz, prezentując swoją sytuację w wyraźnie zaplanowany sposób, w wysoce wystylizowanym otoczeniu. Zarówno ich kostiumy, jak i lokalizacje, w których się znajdują ukazane są w odcieniach żółci, a dodatek kolaży muzycznych reprezentują dalszą kreatywną ingerencję w materiał dokumentalny. Żółty służy jako mechanizm łączący poszczególne historie w płynny obraz konfrontacji miłości z restrykcyjnym prawem imigracyjnym. Jest to historia szaleństwa z metodą.

Festiwal HumanDoc - film: Syria: Across The Lines (Syria poza linią wroga)

Reżyseria: Olly Lambert

Długość filmu: 50 minut

Rok produkcji: 2013

opis filmu:

Żyzne równiny rzeki Orontes w pobliżu miasta Idlib były kiedyś pokojowym miejscem spotkań członków różnych grup religijnych. Dziś rzeka wyznacza linię frontu. Z jednej strony rebeliancka Wolna Armia Syrii, trzymająca pieczę nad licznymi sunnickimi wioskami, których mieszkańcy domagają się upadku prezydenta Assada i jego reżimu. Z drugiej, mniej niż milę dalej - alawici, pozostający lojalni wobec rządu, pozwalający posterunkom wojskowym na codzienny ostrzał doliny sunnickich wiosek. To surowe i bezkompromisowe spojrzenie na rozpadający się naród było możliwe dzięki dostępowi do obu stron konfliktu. Olly Lambert przez pięć tygodni pod koniec 2012 roku mieszkał wzdłuż linii frontu.

jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl