Europejski Tydzień Mobilności 2015

Przed nami Europejski Tydzień Mobilności, obchodzony w całej Europie od 16 do 22 września. Hasło tegorocznych obchodów: "Wybieraj. Przesiadaj się. Łącz!"


Europejski Tydzień Mobilności ma na celu promocję świadomych wyborów każdego z nas, zachęca do łączenia i zmieniania sposobów poruszania się, ponieważ każda podróż jest inna. Przed nami tydzień wydarzeń, który zakończy się 22 września w Dzień bez Samochodu. Komunikacją miejską pojedziemy tego dnia za darmo.

Europejski Tydzień Mobilności rozpocznie się w środę, 16 września o godz. 8.00, happeningiem organizowanym przez Stowarzyszenie Akcja Miasto. Na drodze rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z ul. Swobodną na jadących rowerem będą czekały niespodzianki.

Tydzień Mobilności to święto wszystkich środków transportu. 19 września Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprasza do Zajezdni Borek przy ul. Powstańców Śląskich na Dni Otwarte MPK, gdzie na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. W niedzielę, 20 września, zapraszamy natomiast na Most Uniwersytecki, który tego dnia będzie zamknięty dla samochodów. Najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta Parada Mobilności, która rozpocznie się o godzinie 12.00 z Placu Nowy Targ na Most Uniwersytecki.

Podczas parady zaprezentują się alternatywne dla samochodu sposoby poruszania się, np. rowerem, na piechotę czy nawet na rolkach lub deskorolce. Z tego powodu na to wydarzenie zapraszamy najmłodszych wraz z całymi rodzinami. W przemarszu na Most Uniwersytecki zaangażowanych będzie wiele instytucji, m.in. konny patrol Straży Miejskiej, który wspólnie z zaproszonymi gośćmi weźmie udział w happeningu fotograficznym. Tam nastąpi także otwarcie Pikniku Mobilności.

Tego dnia odbędzie się również parada zabytkowych tramwajów, gry i zabawy dla dzieci oraz warsztaty jogi. Na wielbicieli Nadodrza czekają spacery zorganizowane przez Fundację Dom Pokoju oraz Galerię Sztuki Współczesnej BWA Wrocław, a także rowerowa gra miejska GlassGo!. Wieczorem na Wyspie Słodowej w kinie plenerowym wyświetlony zostanie film Zurbanizowani.

W tygodniu Mobilności nie zabraknie także akcji edukacyjnych. Oficer Pieszy Urzędu Miejskiego oraz Społeczny Rzecznik Pieszych Stowarzyszenia Akcja Miasto zapraszają, dzieci w wieku szkolnym, w czwartek (17.09) do Domu Europy na warsztaty Pieszo przez miasto - muszę, mogę, czy chcę?, podczas których uczestnikom rozdane zostaną mandaty uczniowskie. Inicjatywa Eco Miasto wraz z partnerami przygotowuje 22 września Konferencję „e-mobilność”, natomiast na Politechnice Wrocławskiej w piątek (18.09) odbędzie się seria wykładów Koleje wczoraj i dziś.

W Dzień bez Samochodu (22.09), tradycyjnie już, komunikacją miejską będzie można poruszać się nieodpłatnie.

Tegoroczna kampania Europejskiego Tygodnia Mobilności zachęca obywateli do dokonywania świadomych wyborów środków transportu, dzięki którym mogą zaoszczędzić pieniądze, czas, a także poprawić swoją kondycję fizyczną i pomóc środowisku. Organizatorzy pragną podkreślić, że każda podróż jest inna, często jednak z przyzwyczajenia wsiadamy do samochodu, mimo że czasami jazda rowerem czy tramwajem byłaby bardziej efektywna. Przemieszczanie się można interpretować także, jako przyjemność, która wzbogaci nasz dzień: jazda autobusem to świetny sposób na przeczytanie porannej prasy, a rower może zastąpić nam trening na siłowni. Wybierając, zamieniając i łącząc sprawiamy, że nasze codzienne podróże pracują dla nas.

Organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności we Wrocławiu jest Komisja Europejska – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia i licznymi partnerami.

O Europejskim Tygodniu Mobilności

Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest, we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Działania te pozwalają mieszkańcom na odkrycie innego oblicza miast i miasteczek, zachęcają ich do korzystania ze zrównoważonych rodzajów transportu i podnoszą poziom wiedzy na temat wpływu wyboru środków transportu na środowisko. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2002 r.

Od tego czasu wpływ Europejskiego Tygodnia Mobilności jest coraz bardziej widoczny w Europie i na całym świecie. W 2014 r. do udziału w kampanii zgłosiło się 2 013 miast z 44 krajów. Łącznie wdrożono 8 543 stałych środków, koncentrujących się głównie na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, promocji korzystania z transportu publicznego, poprawie dostępności środków transportu oraz na podniesieniu poziomu wiedzy na temat zrównoważonego transportu.

Co roku Komisja Europejska przyznaje także nagrodę dla samorządu i miasta najbardziej zaangażowanego w promocję zrównoważonego transportu.
Więcej informacji na temat kampanii w Europie: www.mobilityweek.eu.

Szczegółowy program ETM 2015

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu

Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu

W plenerze / Dla dzieci / Akcje społeczne / Happeningi
Termin od 16 września 2015 do 22 września 2015

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Piknik na moście Uniwersyteckim

Tradycyjnie podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności zamykana jest jedna z ulic i oddawana do dyspozycji mieszkańcom. W tym roku zamknięty zostanie most Uniwersytecki.

Odbędzie się parada mobilności, happening fotograficzny oraz projekcja filmu.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Piknik Mobilności

Piknik Mobilności

W plenerze / Akcje społeczne / Happeningi
Termin od 20 września 2015 do 20 września 2015

Miejsce Most Uniwersytecki

Zobacz

Dzień otwarty w  MPK

Interesuje cię komunikacja miejska i jej historia? Marzysz o tym, aby sprawdzić się w roli motorniczego? A może drzemie w tobie gen bohatera i chcesz zrobić coś dla innych? Przyjdź na Dzień Otwarty MPK Wrocław, który odbędzie się 19.09.2015 r. na terenie Zajezdni przy ul. Powstańców Śląskich i dwóch byłych zajezdni.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Dzień Otwarty MPK

Dzień Otwarty MPK

Eventy / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci
Termin od 19 września 2015 do 19 września 2015

Miejsce Zajezdnia nr V

Zobacz

Dzień bez samochodu

W Dzień bez Samochodu (22.09), tradycyjnie już, komunikacją miejską będzie można poruszać się nieodpłatnie.

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu

W plenerze / Akcje społeczne
Termin 22 wrzesień 2015 od 00:00 do 23:59

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy

   

Partnerzy

     
 

Zgłoś uwagę