wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Czy wiesz, jak pomóc?

Każdego roku 16 października obchodzony jest na naszym kontynencie Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W tym dniu trwają szkolenia, akcje promocyjne oraz happeningi przypominające zasady udzielania pierwszej pomocy podczas zatrzymania akcji serca.

Reklama

W tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca włączają się także wrocławianie. Po raz kolejny w Humanitarium będzie można poznać swoje serce. Organizowane będą tam m.in. warsztaty dla młodzieży i dorosłych pt. „Sekcja serca”. Dla dzieci oraz osób bardziej wrażliwych przygotowano warsztaty z motywem przewodnim serca: prace „od serca”, wykonane w technice puchnących farbek oraz glicerynowe serduszka-stworki.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w Humanitarium

Dla dzieci / Warsztaty / Dla rodziców
Termin od 15 października 2016 do 16 października 2016

Miejsce Humanitarium – Ogrody Doświadczeń

Zobacz

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz czwarty bierze udział i zachęca najmłodszych do udziału w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przez jak największą ilość osób. Jest to możliwość pokazania całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siechnicach wspólnie z funkcjonariuszkami wrocławskiej straży miejskiej, prowadzącymi zajęcia w ramach programu „MiniRatownik”, także włączają się do próby pobicia Rekordu Guinessa.

W akcji biorą także udział wrocławskie szkoły: Liceum Ogólnokształcące nr 7, Szkoła Podstawowa nr 47, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 97 i Szkoła Podstawowa nr 19.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Jak przekonują organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja.

Jeśli nie potrafimy udzielić pomocy osobie poszkodowanej, to warto zapoznać się z miejscami, gdzie znajdują się defibrylatory AED. Jest to małe urządzenie, które może uratować życie. Defibrylatory znajdują się w specjalnie przygotowanych szafkach oznaczonych napisem i logiem. Po ich włączeniu, nagrany głos prowadzi nas przez kolejne etapy udzielenia pomocy.

AED to urządzenie, które powinno być zastosowane podczas każdej utraty funkcji życiowych poszkodowanego. Specjaliści podkreślają, że defibrylacja jest metodą o udowodnionej skuteczności, a szybkie i prawidłowe zastosowanie defibrylatora u poszkodowanego może zwiększyć szansę na jego przeżycie nawet o 60 procent. Średni dojazd karetki w obrębie miasta to 8 minut. A w tym przypadku liczy się każda sekunda.
Na szczęście coraz więcej instytucji publicznych, a także prywatnych firm ma już defibrylatory.

Wrocławski magistrat zaopatrzył się w nie przed Euro 2012. Znajdują się m.in. w urzędzie w Sukiennicach, w siedzibie USC przy ul. Włodkowica, w budynku na Nowym Targu i Gabrieli Zapolskiej, przy ul. Kotlarskiej i w Centrum Zarządzania Kryzysowego na ul. Strzegomskiej. Przenośne defibrylatory ma straż miejska. Defibrylatory są też w Porcie Lotniczym, w tym jeden na terminalu oraz na dworcu głównym PKP.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl