wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. ESK 2016: Trzy miesiące z Europejską Stolicą Kultury [WIDEO]

Od stycznia Wrocław jest Europejską Stolica Kultury. Właśnie podsumowano pierwsze trzy miesiące kulturalnych wydarzeń. – Statystycznie każdy wrocławianin wziął udział w jakimś wydarzeniu związanym z ESK – mówi Jarosław Fret, przewodniczący rady kuratorów ESK 2016.

Reklama

W sumie przez pierwsze trzy miesiące odbyło się około 200 koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, projekcji filmowych, imprez plenerowych oraz wydarzeń zwiększających udział w kulturze mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Uczestniczyło w nich 740 tys. osób z Polski i zagranicy.

Wszystkie drogi prowadzą do Wrocławia

– To są spektakularne liczby, a z każdym miesiącem będą jeszcze wyższe – mówi Jakub Mazur, dyrektor ds. marketingu w ESK 2016. – Dzięki ESK 2016 Wrocław uzyskał promocję w mediach na światową skalę. Na nasz temat powstało 7200 publikacji, m.in. w takich krajach, jak: Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Austria, Włochy, Szwajcaria, Australia i USA, w tym w brytyjskim „The Independent”, hiszpańskim „El Pais” i niemieckiej telewizji ARD. Gdybyśmy mieli wydać na te działania pieniądze, to kosztowałoby to nas 47 mln zł. Taki jest szacowany ekwiwalent reklamowy pierwszych trzech miesięcy ESK. Żadne z największych polskich miast nie wydaje tyle na promocję. Udało się nam zbudować platformę do dialogu z uczestnikami za pomocą mediów społecznościowych. Pojawia się tysiące komentarzy, opinii wskazujących nam kierunki – uważa Jakub Mazur. – Przewodnik Lonely Planet przyznał Wrocławiowi prestiżowy tytuł „Best in travel 2016”. „W tym roku wszystkie drogi prowadzą do Wrocławia…” – napisał miesięcznik „Voyage”. To zdanie to podsumowanie sukcesu wizerunkowego miasta – dodaje Mazur.

Co dalej w Stolicy Kultury?

– Stolica Kultury to proces, w którym bierzemy udział. Zmienia nas cały czas – uważa Jarosław Fret. – Dlatego w 2017 roku będziemy kontynuować działania. Naszym celem jest podwojenie udziału mieszkańców w życiu kulturalnym miasta. Sukces frekwencyjny bardzo nas cieszy i pokazuje, że podążamy w dobrym kierunku – dodaje.

 – Poza tym przełoży się to na szybki wzrost wskaźników ekonomicznych. Ten proces trwa, bo Wrocław już teraz wykorzystuje swoją szansę, kontynuując wcześniej rozpoczęte projekty i inwestycje. Nakłady na kulturę to ważna inwestycja – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych UM. – Długoterminowe projekty kulturalne to jedne z najważniejszych elementów działalności Europejskiej Stolicy Kultury. Po zakończeniu obchodów ESK będą one kontynuowane. Chcemy, żeby na stałe zostały w przestrzeni społecznej i na dobre wpisały się w tkankę miasta – wyjaśnia Jacek Sutryk.

Wśród działań długoterminowych znajduje się „Literacki Wrocław” – projekt, którego celem jest utrzymywanie wysokiego stopnia czytelnictwa i promocja literatury (Angelus, Silesius, Festiwal Kryminału, Schulza, Wrocławski Dom Literatury, ICORN, Wrocławski Program Wydawniczy). W ramach akcji „Kultura dla malucha, młodzieżowa i studencka” prowadzone są działania popularyzujące czytanie książek wśród młodych ludzi (Centrum Kultury Akademickiej ZAJEZDNIA, Młodzi Obywatele Kultury, Domy Kultury). Natomiast dzięki tworzeniu lokalnych centrów aktywizacji społecznej i kulturalnej, miasto propaguje hasło „lokalna kultura”, budując odpowiedzialność społeczną poprzez działania kulturalne. Kolejne projekty aktywizujące to zapraszanie mieszkańców do współtworzenia ESK w ramach wolontariatu, programy mikroGRANTY dla młodych artystów i Parki ESK z  przestrzeniami kultury w parkach miejskich.

W kolejnych miesiącach czeka nas mnóstwo wydarzeń, w tym specjalne edycje prestiżowych festiwali, jak Jazz nad Odrą (kwiecień 2016, w programie koncert Jazzanovy) czy Przegląd Piosenki Aktorskiej z występem Benjamina Clementine'a. Gościem Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO będzie Jo Nesbø (kwiecień 2016), a w czerwcu na pl. Wolności zagra David Gilmour z Pink Floyd, zaś w grudniu zostaną we Wrocławiu rozdane Europejskie Nagrody Filmowe.

ESK pod lupą badaczy

To, jak ESK 2016 we Wrocławiu przyjmują i odbierają mieszkańcy i uczestnicy i jak ten projekt oddziałuje na miast, badają pracownicy Instytutu Socjologii UWr – dr Jacek Pluta i dr hab. Katarzyna Kajdanek.

– Nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich wydarzeń, dlatego koncentrujemy się na 12 weekendach specjalnych ESK i na 8 cyklach wydarzeń cyklicznych, jak np. Wejście od podwórza, Program rezydencji artystycznych, Bibliopolis, Olimpiada Teatralna – tłumaczy dr Pluta. Naukowcy badają, czy ESK przyczynia się do ożywienia życia kulturalnego w mieście, czy zmienia formy i sposoby uczestnictwa w kulturze i czy podnosi konkurencyjność Wrocławia. Wyniki badań poznamy w 2017 roku. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl