wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień Świętego Patryka 2024. Historia święta i ciekawostki
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu podświetlony na zielono Tarczyński Arena Wrocław www.wroclaw.pl
Na zdjęciu podświetlony na zielono Tarczyński Arena Wrocław

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest na całym świecie, zaczynając od Sydney, przez Tokio, aż po Nowy Jork. Organizowane są różne festiwale, a znane obiekty podświetlane są na zielono. Skąd wzięło się to święto i jak je spędzić? Sprawdźcie ciekawostki na temat najważniejszego święta w Irlandii!

Reklama

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka 2024?

Dzień Świętego Patryka obchodzi się co roku 17 marca. Jest to dzień wolny w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii, Labradorze oraz na Montserrat. Głównym symbolem święta jest „shamrock", czyli trójlistna koniczyna.

Kim był Święty Patryk?

Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Urodził się w Wielkiej Brytanii i nazywał się Succat. Gdy miał 16 lat został porwany przez irlandzkich bojowników. Żył przez 6 lat w niewoli, podczas której nieprzerwanie się modlił.

Po wyzwoleniu przyjął święcenia kapłańskie. W trakcie powrotu do Wielkiej Brytanii usłyszał we śnie, że powinien powrócić do Irlandii i ma tam nawracać ludzi. Tak też uczynił i poświęcił resztę swojego życia służbie w imieniu Boga.

Do końca VII wieku postać Świętego Patryka obrosła w wiele legend. Najpopularniejszą z nich była ta opisująca, w jaki sposób tłumaczył innym pojęcie Trójcy Świętej. Używał do tego trójlistnej koniczyny, która stała się nieodłącznym symbolem obchodów tego święta.

Jakie są symbole Dnia Świętego Patryka?

Wspomniany już wcześniej najważniejszy symbol tego dnia to „shamrock", czyli trójlistna koniczyna. Poza nią ważnym elementem jest również Harfa Briana Śmiałego. Jest to złoty instrument ze srebrnymi strunami. Taka harfa należała do irlandzkiego króla Briana Śmiałego.

Leprechaun, czyli skrzat z mitologii celtyckiej zamieszkujący Irlandię to również ważna postać tego dnia. Ma on około 80 cm wzrostu i nosi wysoki zielony kapelusz. Według legend jest strażnikiem ukrytych skarbów, a dokładniej garnków ze złotem ukrytych na końcu tęczy. Lubi płatać figle innym, choć czasami pomaga w pracach domowych.

Zielone Piwo na Dzień Świętego Patryka

Sam kolor zielony jest nieodłącznym elementem tego święta. Dlatego z tej okazji ludzie wdziewają na siebie zielone ubrania i piją zielone piwo, które samo w sobie jest również symbolem obchodów tego dnia. Wiele wrocławskich barów na pewno umieści w swojej ofercie zielone piwo specjalnie na ten dzień.

Ciekawostki o Dniu Świętego Patryka

Przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek dotyczących tego święta. Sprawdzicie je poniżej.

  • Legenda głosi, że Święty Patryk przepędził węże z Irlandii.
  • Zielony jest kolorem Irlandii, ale to kolor zwany „niebieskim św. Patryka” występuje na sztandarze prezydenta Irlandii.
  • Z okazji Dnia Świętego Patryka w całej Irlandii odbywają się parady. Największa z nich organizowana jest w Dublinie.
  • Co roku 17 marca premier Irlandii wręcza wazę z koniczyną prezydentowi Stanów Zjednoczonych w Białym Domu.
  • Boston był miastem, w którym w 1737 roku odbyła się pierwsza parada. Teraz największe parady odbywają się w Nowym Jorku.

Z naszej strony pozostaje wam jedynie życzyć udanego świętowania!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl