wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Domek Miedziorytnika do zwiedzania

Domek Miedziorytnika otwiera się po remoncie – od 15 stycznia będzie można w nim oglądać wystawę „Teatr mody” Małgorzaty i Marka Stanielewiczów, a w połowie roku zamieszka w nim pierwszy gość rezydencji artystycznej. To jedne z wielu wydarzeń zaplanowanych w tym miejscu przez Europejską Stolicę kultury 2016

Nad Domkiem Miedziorytnika (Kamieniczka Jaś), dawną pracownią wybitnego grafika Eugeniusza Geta-Stankiewicza, od pół roku sprawuje pieczę Europejska Stolica Kultury 2016.

- Będzie to miejsce nie tylko wystaw, ale również rezydencji artystycznych – zapowiada Krzysztof Maj, dyrektor ESK. – A wrocławianie będą mogli zwiedzać Domek Miedziorytnika za darmo, w regularnych godzinach.

Domek otwiera się po trwającym pół roku remoncie. – Zakończyliśmy pierwszy etap remontu piwnicy – opowiada Marek Stanielewicz, kustosz domku. – Kolejny etap może potrwać jeszcze kilka lat, bo średniowieczna piwnica nie ma izolacji i zagrożona jest wilgocią. Zamontowaliśmy odpowiednie wentylatory, działają kaloryfery. Walczymy o piwnicę, bo to spora przestrzeń wystawiennicza, a poza tym jej osuszenie służy całemu Domkowi.

- Odnowiliśmy kolejną przestrzeń dla piękna – przypomina Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury UM. – Otwierając Domek dla zwiedzających, a także dla młodych artystów wypełniamy testament Geta.

Domek Miedziorytnika będzie miejscem stałej wystawy prac Eugeniusza Geta Stankiewicza. Będzie można zobaczyć przedmioty, którymi artysta posługiwał się w codziennej pracy, pochylić się nad jego warsztatem, a także obejrzeć ekspozycję prac i pamiątek związanych z jego osobą. Niebawem w Domku zawiśnie 20 prac Geta przekazanych w depozyt przez córkę - Ewę Milewską i brata - Janusza Stankiewicza. - Wciąż jeszcze mamy mnóstwo papierów Geta do przejrzenia. Niektóre z nich pokażemy na wystawie, jak choćby zdjęcia z różnych okresów jego życia, zapiski, a nawet ręczne rozliczenia PIT – mówi Marek Stanielewicz. – Oczywiście w tej ekspozycji nie przekraczamy granicy prywatności Geta, skupiamy się na nim jako artyście.

W połowie roku 2014 w Domku Miedziorytnika rozpoczną się rezydencje artystyczne.  Domek gościć będzie młodych artystów z Europy Wschodniej, a efektem każdego pobytu ma być realizacja grafiki warsztatowej związanej z Domkiem i przy pomocy narzędzi i na prasie graficznej Geta. – Na pierwszą rezydencję chciałbym zaprosić Ładzimira Haramowicza, niebywale zdolnego studenta ASP w Mińsku na Białorusi – mówi Marek Stanielewicz.

Z Domku Miedziorytnika korzystać też będą studenci wrocławskiej ASP. Będą tu mieli zajęcia, będą też kontynuowane, rozpoczęte przez Geta, „Krótki kurs sztychu” i „Krótki kurs mezzotinty”. Domek będzie też miejscem wystaw dyplomowych, ale nie tylko.

- Planujemy co miesiąc ekspozycję m.in. „Z szuflady Geta”, „Miedź w Domku Miedziorytnika – 2”, „Łukasz Huculak – malarstwo”, „Agata Gretchen – grafika” – wymienia Stanielewicz.

Prócz tego Domek Miedziorytnika będzie pełnić funkcję punktu informacyjnego ESK 2016.

Już 15 stycznia zostanie otwarta wystawa kolekcji Małgorzaty i Marka Stanielewiczów „Teatr Mody”. Artyści wykorzystując nietypowe materiały – płyty CD, miedź, dętki samochodowe, blachy poligraficzne, stare buty, folię, gazety – tworzą oryginalne suknie, nakrycia głowy, kurtki i spódnice. Zobaczymy też fotografie z pokazów mody, w których brali udział artyści w Polsce, w Niemczech, Włoszech, Francji, Portugalii. Swoje prace pokazywali m.in. na Biennale w Wenecji, na Expo w Hanowerze, w Parlamencie Europejskim i Teatrze Wielkim w Warszawie.

Także od 15 stycznia będzie można oglądać na I piętrze Domku kolekcję niedawno kupionych od kolekcjonera grafik Geta „Rebusy”. Domek Miedziorytnika otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do czwartku w godz. od 13 do 17 i w soboty od 12 do 18. Wstęp wolny.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl