Dom Handlowy Renoma

Dzieło europejskiego modernizmu z lat 30. w nowoczesnym dizajnie

  • Wertheim w budowie - 1929 r. (fot. dolny-slask.org.pl)

  • Wertheim w całej okazałości, po lewej: pomnik cesarza Wilhelma I, lata 30. XX wieku (fot. dolny-slask.org.pl)

  • PDT na pocztówce z 1962 r. ze zdjęciem S. Arczyńskiego (fot. dolny-slask.org.pl)


Dom handlowy o całkowitej powierzchni 99 500 m² położony jest przy ul. Świdnickiej 40. Sprzedaż odbywa się na pięciu kondygnacjach. Trzy piętra zajmuje powierzchnia biurowa. W obiekcie jest parking na 630 miejsc.

Obecnym wyglądem cieszy się Renoma od kwietnia 2009 r. (po gruntownej przebudowie i rozbudowie rozpoczętej w 2005 r.), a jego autorem jest Maćków Pracownia Projektowa. Na pieczołowicie odrestaurowanej fasadzie budynku można podziwiać m.in. ponad sto rzeźb portretowych, przedstawiających twarze ludzi pochodzących z różnych kontynentów, a także wielobarwne, mieniące się w słońcu płytki, częściowo dekorowane prawdziwym złotem. W 2010 r. Renoma znalazła się w finale World Architecture Festival w Barcelonie, nominowana do nagrody „Building of the year” w kategorii „New and old”.

Dzisiejsza Renoma „wyrosła na gruncie” domu towarowego, własności żydowskiej rodziny Wertheimów, wzniesionego w 1930 r. na podstawie projektu berlińskiego architekta Hermanna Dernburga. W latach wielkiego kryzysu, a także po dojściu faszystów do władzy w Niemczech, w wyniku działań antyżydowskich, w 1937 r. Wertheim upadł, przejęty przez nowo założoną spółkę AWAG (Allgemeine Warenhaus Gesellschaft). Pod koniec II wojny światowej, w marcu 1945, budynek został zbombardowany i płonął przez kilka dni.

Otwarty został, już w Polsce, w 1948 r. z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych jako największy Powszechny Dom Towarowy. Popularny potem przez lata „pedet” zaczął działać na jednym piętrze budynku w 1953. Kolejne piętra otwierano aż do 1985 r.

W 1977 r. budynek znalazł się w rejestrze zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu.

Nazwę Renoma zyskał pedet dzięki konkursowi ogłoszonemu przez „Słowo Polskie”. Pod koniec lat 90. został sprywatyzowany, trafiając do firmy Centrum Development & Investments, która przeprowadziła kompleksową modernizację. Od końca 2012 r. nowym właścicielem DH Renoma jest spółka Griffin Group.

Obecnie w dawnym „pedeciaku” mieści się ok. 120 sklepów i punktów usługowych, a także część restauracyjna. Do największych najemców należą: Empik, delikatesy Alma, salon odzieżowy Zara, sklep dla dzieci Smyk oraz sklep z akcesoriami sportowymi Go Sport.

Dziś Renoma stara się łączyć ofertę handlową z kulturalną, będąc symbolem poszanowania historii „spokrewnionej” ze współczesnym dizajnem.

Pokaż na mapie

Zgłoś uwagę