wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Architektura, kultura, fantazja, czyli Wrocław oczami Maksa Berga

Jego największe wrocławskie dzieło to niewątpliwie Hala Stulecia, która do dziś jest wizytówką miasta. Max Berg – modernistyczny urbanista i miejski architekt (w latach 1909-1924) nie bał się rozmachu i śmiałych wizji architektonicznych, mających się urzeczywistnić, między innymi, w takiej przebudowie Wrocławia, która w czasach Berga na pewno uchodziła za nader odważną. Właśnie teraz honorujemy tego wizjonera Dniami Architektury Maksa Berga. 

Reklama

We Wrocławiu została po Bergu nie tylko Hala Stulecia, od powstania której minęły właśnie 103 lata. Wybudowana jako obiekt sportowo-widowiskowy, w czasach projektanta niemająca sobie równych z uwagi na swoje żelbetowe przekrycie – wtedy największe na świecie. Od 1962 r. Hala widnieje w rejestrze miejskich zabytków, a w 2006 r. udało jej się trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieżowiec na wrocławskim Rynku, proj. M. Berg, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia

Wśród obiektów naznaczonych ręką tego zdolnego architekta można dzisiaj jeszcze oglądać jego własny dom przy ul. Mikołaja Kopernika, budynek dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego, elewacje LO nr IV przy ul. Świstackiego, kaplicę cmentarną na Osobowicach czy w końcu elektrownie wodne przy mostach Pomorskich. Z ciekawostek trzeba dodać, że rozbudowywane współcześnie główne arterie komunikacyjne, a także plany budowy miejskiej Wrocław również zawdzięcza Bergowi – okazuje się bowiem, że jeszcze w 1992r. jego koncepcje były podstawą ogłaszanych konkursów architektonicznych.

Budynek przy pl. Powstańców Warszawy, proj. M. Berg, współpraca R. Konwiarz, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia

Najbardziej intrygujące jest jednak to, co zrodziło się w głowie Berga i zostało przez niego uwiecznione na papierze, ale nigdy nie doczekało się realizacji. Gdyby bowiem do tego doszło, mieszkalibyśmy dziś w zupełnie innym mieście, no w każdym razie znacznie odmienionym… Fantastyczna wizja, zakładająca wyburzenie centrum miasta (przy zachowaniu budynków historycznych, jak ratusz) na obszarze, wyznaczonym przez dworce – Główny, Świebodzki i Nadodrze i stworzenia tam city finansowo-usługowo-urzędniczego, którego wizytówką miałyby być ogromne, nawet 43-piętrowe wieżowce, z pewnością była bowiem rewolucyjna. Okazało się, że dla ówczesnych także zbyt szalona, co w rezultacie przyspieszyło odejście Berga z urzędu miejskiego architekta i jego wyjazd z Wrocławia.

Centrum handlowe przy obecnym Dworcu Świebodzkim, proj. M. Berg, 1920, źródło: Leksykon architektury Wrocławia

Max Berg – nietuzinkowy twórca, „doczekał się” uświetnienia swojego dzieła podczas tegorocznych obchodów w Centrum Poznawczym Hali Stulecia. Wydarzenia, które trwają od kwietnia do czerwca, realizują ideę Berga, by Hala Stulecia odgrywała rolę „katedry demokracji”, jednoczącej pod swoim dachem ludzi uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych.

Dni Architektury Maksa Berga

Dni Architektury Maksa Berga

Eventy / Dla wszystkich
Termin od 28 maja 2016 do 5 czerwca 2016

Miejsce Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Zobacz
Spacery z przewodnikiem w ramach Dni Architektury Maksa Berga

Spacery z przewodnikiem w ramach Dni Architektury Maksa Berga

W plenerze / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich
Termin od 28 maja 2016 do 28 maja 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl