wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Daruj sobie teraz taki urlop

Wiele osób w ciągu kilku lat może wyczerpać propozycję popularnych kierunków i wtedy pojawia się chęć zwiedzenia dalekich zakątków Azji, Afryki czy Ameryki Południowej, a na takie wojaże poza kupnem biletu należy się dobrze przygotować przed wyjazdem.

Reklama

Ważne: klimat, zdrowie i bezpieczeństwo

O tym, jak się przygotować do egzotycznych wyjazdów, opowiada Adam Więcek, na co dzień miejski urzędnik, a od kilkunastu lat zapalony podróżnik. Zwiedził 90 państw Europy, Azji, Ameryki Południowej i Afryki.

– Głównym czynnikiem, na jaki należy zwracać uwagę przed wyjazdem w daleką podróż, jest zdrowie. Informacje o koniecznych szczepieniach sprawdzamy na stronach sanepidu. Dodatkowo koniecznie trzeba zwracać uwagę na informacje przekazywane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które ostrzega przed wyjazdami w niebezpieczne rejony świata, miejsca z konfliktami wojennymi, politycznymi, zagrożeniem terrorystycznym, zamieszkami czy zagrożonymi epidemią – podkreśla Adam Więcek.

Jeśli już wiemy, że daleki kraj, który chcemy odwiedzić jest bezpieczny, warto sprawdzić, kiedy tam pojechać, żeby spokojnie móc się po nim poruszać (a nie, np., siedzieć w hotelu i patrzeć na monsuny lub obawiać się tsunami) i czy nie trzeba w związku z tym wykonać potrzebnych szczepień.

– Ogólnie dalekie podróże, poza kilkoma wyjątkami, są wskazane poza naszym okresem letnim i wakacyjnym – zaznacza Adam Więcek.

Azja

Indochiny – najlepiej zwiedzać od listopada do marca.

Chiny, Syberia, Mongolia – warto wyjechać od kwietnia do września.

Indie, Nepal – październik, listopad oraz luty i marzec.

Indonezja – można podróżować prawie przez cały rok.

Afryka

Środkową część Afryki można śmiało odwiedzać przez cały rok, a na południe – do RPA, Zimbabwe. Mozambiku, Zambii, Botswany, Namibii najlepiej wyruszyć podczas naszej zimy lub w listopadzie, marcu.

Ameryka Południowa i Środkowa

Podobnie jak do Afryki, najlepiej podróżować od października do kwietnia. Peru i Boliwia, z uwagi na wysokogórski klimat, najlepiej odwiedzić naszą wiosną lub wczesną jesienią – można również latem. Ale trzeba pamiętać, że wtedy tam jest chłodno.

Australia

Ładna pogoda w Australii jest od grudnia do lutego. Jednak w centrum kraju wtedy panują upały, dochodzące do 50 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że wyjazd do północnych rejonów Australii w okresie polskiej zimy wiąże się trafieniem tam na porę deszczową.

Od czego zacząć dalekie podróże?

– W mojej ocenie warto rozpocząć dalekie podróże od państw bardzo kolorowych, wypoczynkowych i przyjaznych Polakom, aby się przekonać, czy narodziła się w nas chęć poznawania i zwiedzania świata. Do pierwszych tak dalekich podróży warto wybrać Tajlandię i Kubę. A gdy ktoś już złapie bakcyla dalekiego podróżowania, to można pomyśleć o Meksyku, Chinach, RPA czy niesamowitych Indiach – przekonuje Adam Więcek.

Ile to kosztuje?

Dla chcącego nic trudnego i poniżej 2,5 tys. zł można polecieć praktycznie w każdy zakątek świata. Niestety wiąże się to z wyrzeczeniami i licznymi przesiadkami. Warto wiedzieć, że największymi węzłami lotniczymi w Europie są lotniska we Frankfurcie i Londynie, w Azji – Bangkok i Singapur. Z tych portów można dolecieć praktycznie wszędzie. Należy też pamiętać o zasadzie, że im droższy bilet, tym tańszy pobyt na miejscu. Wyjątkiem są: Australia i Nowa Zelandia.

Miłosz Turowski

Zdjęcia z archiwum Adama Więcka

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl