wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. #Czytamwroclaw, czyli czytajmy wrocławskich autorów

Mieszkają i piszą we Wrocławiu. Niektórych nazwiska kojarzymy od razu, bo miasto pojawia się na kartach ich powieści. Inni w swojej literackiej wędrówce trafiają do miejsc odległych, zrodzonych z ich wyobraźni. Znacie pisarzy, którzy tworzą we Wrocławiu? Przedstawiamy kilkoro z nich. Jeśli waszym zdaniem kogoś brakuje – piszcie, a my uzupełnimy.

Reklama

Weź udział w akcji #czytamwroclaw!! Zobacz jak to zrobić i czytaj we Wrocławiu!

Marek Krajewski

Niekoronowany król mrocznych opowieści o przedwojennym Breslau. Debiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”. Stworzył wyjątkową postać policjanta Eberharda Mocka – zdeterminowanego tropiciela przestępców, miłośnika klasycznej poezji, dobrego jedzenia, eleganckich ubiorów, a jednocześnie gwałtownika i prostaka. Niebawem „Śmierć w Breslau” ma zostać zekranizowana. Serial telewizyjny na jej podstawie ma reżyserować Agnieszka Holland.

Autor z wykształcenia jest filologiem klasycznym. Przez wiele lat uczył zawiłości łacińskiej gramatyki studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Kryminały retro jego autorstwa, utrzymane w stylu roman noir, których akcja rozgrywa się w niemieckim Wrocławiu odniosły niebywały sukces i zostały przetłumaczone na wiele języków. Podbiły nawet trudny rynek Wielkiej Brytanii zbierając świetne recenzje. „Koniec świata w Breslau” na scenę Wrocławskiego Teatru Współczesnego przenieśli Agnieszka Olsten i Krzysztof Kopka.

Rodzina Marka Krajewskiego pochodzi ze Lwowa, stąd wielki sentyment pisarza do tego miasta, który zaowocował stworzenie kolejnej serii kryminałów. Jej bohaterem jest policjant Edward Popielski. Marek Krajewski jest też współautorem powieści kryminalnych z Mariuszem Czubajem oraz książki opartej na faktach „Umarli mają głos” napisanej wraz z lekarzem sądowym Jerzym Kaweckim. Najnowsza książka Marka Krajewskiego „Arena szczurów” będzie mieć premierę za tydzień 14 września.

Andrzej Ziemiański

Stworzył jedną z najpoczytniejszych serii science fiction w polskiej literaturze. „Achaja” przyniosła mu mnóstwo nagród i wyróżnień. Pierwsze dwa tomy „Achai” nominowane były do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Drugi tom otrzymał w 2004 roku Nagrodę Nautilus.

Z wykształcenia jest architektem. Podobno widzi i myśli obrazami. Debiutował w 1979 roku opowiadaniem „Zakład zamknięty” na łamach czasopisma „Sigma”, wydawanego przez Politechnikę Wrocławską. Jego debiutem książkowym był zbiór opowiadań „Daimonion” wydany w 1985 roku. Wiele jego opowiadań pojawiało się w „Fantastyce” i „Nowej Fantastyce”. Wczesne opowieści rozgrywały się w nieokreślonych miejscach, najnowsze utwory Ziemiański osadza we Wrocławiu. Przez dwa lata prowadził na stronie wroclawnowyglowny.pl , blog poświęcony kolei.

„Fantastyka wzięła się stąd, że nie jestem normalnym człowiekiem. Wszędzie wokół widzę fascynujące historie, dziwne, ukryte rzeczy, których inni nie dostrzegają. Nazywają otaczający nas świat światem realnym, a on przecież wcale taki nie jest.” – mówił w jednym z wywiadów.

Eugeniusz Dębski

Urodził się w 1952 roku w Truskawcu, mieszka na stałe we Wrocławiu. Z wykształcenia filolog-rusycysta, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Na swoim koncie ma kilka powieści z gatunku SF i fantasy, thriller SF, melanże powieści sensacyjnych i fantastycznych. Ponadto kilkadziesiąt opowiadań opublikował na łamach „Fantastyki”, „Nowej Fantastyki”, „Fenixa”, „Portalu” i „Science Fiction” - kilka z nich zostało przetłumaczonych na niemiecki, węgierski, czeski i rosyjski.

Najbardziej znany jest z cyklu powieści, których bohaterem jest detektyw Owen Yeates oraz z opowiadań fantasy o Hondelyku, wojowniku-kameleonie, bohaterze powieści Tropem Xameleona. Zdobywca Śląkfy, czterokrotnie nominowany do Zajdla, którego jednak nigdy nie zdobył. Jest jedynym pisarzem na świecie posiadającym aż dwie nagrody specjalnie dlań ustanowione: Nagrodę Mątwy i Srebrnej Muszli.

Agnieszka Wolny-Hamkało

Poetka - debiutowała w 1999 tomem „Mocno poszukiwana”, autorka książek dla dzieci, współautorka antologii opowiadań „Projekt Mężczyzna”, „ORWO” i „7 grzechów głównych”, autorka powieści „Zaćmienie” – niepokojącej historii o samotności, pełnej niesamowitych, surrealistycznych i absurdalnych sytuacji, takich jak scena, w której Arnold Schwarzenegger - poeta liryczny czyta wiersze Na Piecu u Karola Pęcherza, animatora kultury, współzałożyciela wrocławskich Tajnych Kompletów.

Agnieszka Wolny-Hamkało jest też autorką esejów „Inicjał z offu”, w których przekonuje, że warto czytać poezję. Napisała cyberpunkową sztukę „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”, czytaną w Teatrze Polskim. W latach 2009–2011 współprowadziła w TVP1 program „Hurtownia książek”. Mieszka we Wrocławiu, tu pisze i spaceruje z psem Edwardem.

- Poezja w moim życiu była zawsze – mówiła w jednym z wywiadów. - Mój pierwszy tekst spisał tato, bo ja jeszcze nie znałam liter. Poezji zawdzięczam wszystko. Nawet męża, też poetę, którego spotkałam - co jest dość obciachowe - na wieczorku poetyckim w Czarnym Salonie. Jest jedną z organizatorek  Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Nadia Szagdaj

Nadia Szagdaj stworzyła Klarę Schulz, przebojową panią detektyw z Breslau, której przed rozwiązaniem sprawy nie powstrzyma zasznurowany gorset ani społeczne konwenanse. Klara jest odważna, zadziorna i nigdy się nie poddaje.

Pisarka urodziła się we Wrocławiu w 1984 r. Z wykształcenia jest wiolonczelistką i śpiewaczką operową. Pisać zaczęła jako nastolatka. Debiutancką książkę opublikowała w 2009 r. Pierwsza powieść kryminalna z cyklu „Kroniki Klary Schulz” ukazała się na początku 2013 r. nakładem wydawnictwa Bukowy Las.  - Starałam się wejść w Breslau w klimacie kryminału, ale jednocześnie pokazać, jak bardzo mi się to miasto podoba. Nie chciałam z niego robić siedliska zła. Wrocław jest piękny i boli mnie, gdy widzę, że są ludzie, którzy go nie szanują. Mażą po ścianach wyremontowanych kamienic, wyprowadzają psy na chodniki i nie sprzątają po nich. Staram się przedstawić Wrocław poetycko, pokazać świetność dawnego Breslau, jego architektury, uświadomić czytelnikom, jak dynamicznie miasto się rozwijało, zmieniało, przebudowywało. Do dziś przecież podobają się nam właśnie dawne miejsca i ubiegłowieczna architektura – mówiła w wywiadzie dla www.wroclaw.pl.

Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak

Artystyczne małżeństwo wspaniałych ilustratorów i autorów książek dla dzieci. Oboje są absolwentami wrocławskiej ASP. Ewa ilustruje książki  za pomocą igły i nici. Pisze też wiersze dla dzieci. Jest autorką autorskich książek  m.in. "Abecadlika" i pięknej historii "Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem". 

Paweł rysuje i maluje, projektuje scenografie teatralne. Napisal i narysował książki dla najmłodszych „Jajuńciek”, „Nocny Maciek”, "Ignatek szuka przyjaciela". Razem zilustrowali kilkadziesiąt książek dla dzieci, współpracują z wieloma oficynami wydawniczymi na całym świecie. Ich książki są wyjątkowe - słowo i obraz są jednością, bije z nich niezwykła pogoda i optymizm. Przekazują najmłodszym czytelnikom takie wartości jak przyjaźń, szacunek, tolerancja, uczciwość, przyzwoitość i uczą wiary w drugiego człowieka.

Martyna Raduchowska

Rocznik ’87. Wrocławianka z urodzenia i sentymentu. Absolwentka psychologii i kryminologii (Uniwersytet Walijski) oraz neurobiologii poznawczej (Uniwersytet w Yorku). Autorka dylogii o medium Idzie Brzezińskiej („Szamanka od umarlaków” i „Demon Luster”). Pisać zaczęła gdzieś w okolicach dwunastego roku życia, przestać natomiast – ku udręce niektórych – nie zamierza nigdy. Jej najnowsza książka to „Czarne światła: Łzy Mai" - dla fanów cybernetycznej przyszłości. Akcja rozgrywa się w roku 2037. Nie brakuje w niej  zaawansowanej technologii, androidów, cyborgów, wszechobecnej kontroli obywateli i pytań o to, gdzie leży granica między maszyną a człowiekiem, życiem prawdziwym a cyfrowym.

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Jej miejscem na ziemi jest Chorwacja, choć stale mieszka we Wrocławiu. Tu bowiem wychodzą jej powieści, w tym trylogia „Szukaj mnie wśród lawendy”, której akcja rozgrywa się nad Adriatykiem. Pisarka (rocznik 1972) od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet, jest autorką m.in. takich powieści, jak: „Bez przebaczenia”, „Zakład o miłość” , „Zakręty losu”, „W szpilkach do Manolo” i lawendowej trylogii „Zuzanna”, „Zofia”, „Gabriela”. Ma na swoim koncie także udział w antologiach, jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki. Kocha zwierzęta, ma trzy koty i psa.

Łukasz Śmigiel

Miłośnik straszliwych historii, opowiadań grozy i horrorów. Debiutował w 2008 roku zbiorem opowiadań grozy „Demony”, potem wydał  „Muzykologię” - powieść obyczajową i horror „Decathexis” i zbiór opowiadań „Mordercy”. Jest też wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także założycielem magazynu literackiego „Coś na Progu” i wydawnictwa Dobre Historie.  - Polacy nie mają tradycji grozy, nie mieliśmy czegoś w typie powieści gotyckiej, czy wiktoriańskiej. My musimy zaczynać od zera, owszem był Grabiński, ale to się zdarzało. Dlatego młodzi twórcy muszą eksperymentować, część z nich wpada w pułapkę prostoty i eksploatują wyłącznie przemoc. To jest jedna z form przekazu, ale zawsze wydaje mi się, że jeśli ktoś decyduje się oddziaływać na czytelnika za pomocą brutalnych scen musi wiedzieć dlaczego to robi.  Opowieści grozy powinni kończyć się pozytywnym przekazem a nie wyłącznie szokować widza czy czytelnika – mówił w rozmowie z www.wroclaw.pl

 Jolanta Maria Kaleta

Związana z Wrocławiem od początku, z wykształcenia jest historykiem i politologiem. Autorka powieści sensacyjno-przygodowych, odwołujących się do ciekawych i zagadkowych zdarzeń z niezbyt dalekiej przeszłości, bo lat 1945-1989. Akcje powieści rozgrywają się we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska, choć niejednokrotnie bohaterowie w pogoni za rozwiązaniem postawionego przed nimi zadania wędrują po Europie lub odwiedzają najdalsze zakątki świata. Miłośniczka górskich wędrówek, pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem Sudetów, zwłaszcza Karkonoszy, Gór Sowich, Stołowych i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi miedzy nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością. Wydała m.in "Obcy w antykwariacie", "Lawina", "Operacja Kustosz", "Wrocławska Madonna", "Kolekcja Hankego", "Złoto Wrocławia", "Strażnik bursztynowej komnaty".

Błażej Przygodzki

Rocznik 1975. Pisarz, scenarzysta, dziennikarz mieszka we Wrocławiu. Autor powieści „Z chirurgiczną precyzją” pierwszego polskiego thrillera medycznego, który został doceniony przez czytelników i w głosowaniu członków forum portalu „Gazety Wyborczej” zdobył pierwsze miejsce wśród polskich kryminałów w roku 2013.Codzienną pracę policji poznał w trakcie realizacji dokumentalnego programu „Gliniarze”, w którym dziennikarze uczestniczyli z kamerą w policyjnych akcjach. Pracował w TVN i dzienniku „Polska The Times”. Obecnie jest głównym scenarzystą kręconego dlaTV4 serialu „Policjantki i policjanci”, trzecia seria osiągnęła oglądalność 1,6 mln widzów.

W roku 2014 ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego drugi  kryminał Przygodzkiego pt. „Niech strawi cię płomień”. Głównym bohaterem obu powieści jest rudowłosy komisarz Niedżwiecki. Przygodzki mówi, że powstawał z przekory. Większość współczesnych bohaterów kryminałów to ludzie z problemami, mroczną przeszłością, demonami dnia dzisiejszego. Niedżwiecki jest zwyczajny, a jego charakterystyka, drobiazgi i dziwactwa bliskie każdemu człowiekowi. Lubi słodycze, jest roztrzepany, nie zna się na modzie, jeździ na chińskim skuterku. trochę boi się pięknej żony. Ludzie,którzy go lekceważą robią błąd. Niedżwiecki to trochę taki nieślubny syn porucznika Columbo. To detektyw starej daty. Rozwiązuje zagadki za pomocą szarych komórek.

Kryminały Przygodzkiego nie ociekają krwią, nie epatują zbrodnią. To klasyczne kryminały, w których intryga dopracowana jest do perfekcji a w gąszczu tropów autor podejmuje grę z czytelnikiem. Akcja wszystkich trzech książek Przygodzkiego(debiutował „Dziennikiem samobójców” w 2012 r.)rozgrywa się współcześnie we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl