wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:13

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Czerwiec z twórczością Helmuta Kajzara

- Trzy wielkie nazwiska, trzej wielcy dramatopisarze związani z naszym teatrem – Helmut Kazjar, Tymoteusz Karpowicz, Tadeusz Różewicz. Poświęcamy im różne zdarzenia i działania organizowane od dwóch lat w naszym teatrze – opowiada Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Kolejne wydarzenia już w tym tygodniu, a ich kulminacja nastąpi jesienią 2016 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

Wrocławski Teatr Współczesny ogłosił konkurs dla teatrów na koprodukcję. - Chcemy, by twórczość Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza była stale obecna na polskich scenach, by brzmiała w nowatorski sposób, przyciągając kolejne pokoleniach widzów – mówi dyrektor Fiedor. WTW ogłosił otwarty konkurs ofert na wystawienie utworu jednego z tych twórców. WTW będzie uczestniczył w tych realizacjach jako koproducent, przeznaczając na ten cel kwotę z puli 200 000 zł., ufundowaną przez Miasto Wrocław”. Ogłoszono też zamknięty konkurs dramaturgiczny. Uczestniczą w nim wyłącznie osoby zaproszone przez organizatorów, czyli Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Jego celem jest inicjowanie twórczości dramatopisarskiej w duchu wielkich wrocławskich dramatopisarzy – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza – poszukiwaczy nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności. Termin nadsyłania utworów upływa 30 czerwca 2015 r. Zaproszenie przyjęło 36 twórców.

Wyniki obu konkursów poznamy w 2016 roku. Teraz zaś Teatr Współczesny zaprasza na spotkanie z twórczością Helmuta Kajzara.

"Osmoza" w Noc Muzeów

Już 17 maja, w Noc Muzeów będzie można w Muzeum Narodowym wziąć udział w zdarzeniu scenicznym „Osmoza”. Improwizacje na temat malarstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego na podstawie tekstów Helmuta Kajzara z książki „ Z powierzchni – szkice o teatrze” przygotowała Katarzyna Baraniecka. Wstępować będą aktorzy WTW Marta Malikowska i Krzysztof Kuliński. – Zależało mi, żeby w jednej przestrzeni spotkali się różni twórcy: Helmut Kajzar, malarze opisani przez niego, aktorzy występujący w spektaklu, muzyka przygotowana przez Adama Milwiwa-Barona i projekcje Jakuba Lecha – opowiada reżyser Katarzyna Baraniecka. – Akcja improwizowana będzie wynikiem tego spotkania i przenikania się sztuk.

Akcja, tablica i premiera

Kolejne spotkania z Kajzarem zaplanowano w czerwcu. W sobotę 7 czerwca będzie można wziąć udział w akcji miejskiej odtwarzającej performance Kajzara i Krzysztofa Zarębskiego „Teatr meta-codzienny. Samoobrona. Magiczny manifest” zrealizowany w BWA Awangarda i w Teatrze Współczesnym w 1981 roku.

- Postaram się, by mieszkańcy Wrocławia spojrzeli na codzienność miasta z perspektywy wciąż odbywającego się teatru , by poprzez cykl działań mogli zdefiniować swoje przyzwyczajenia – zapowiada Tomasz Cymerman, odpowiedzialny za akcję miejską.

Natomiast 14 czerwca zostanie uroczyście odsłonięta dawna tablica pamiątkowa Helmuta Kajzara. Znajdowała się ona przed remontem teatru na jego fasadzie, potem była przechowywana w magazynach. Teraz znajdzie swoje miejsce w dolnym foyer teatru. Z tej okazji będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wielkoformatowych z przedstawień Kajzara we wrocławskim teatrze. W tym samym dniu teatr zaplanował premierę „Paternoster” wybitnego dramaturga w reżyserii Marka Fiedora.

Śladami Kajzara

Spragnieni poznania miejsc, z których wywodzi się Helmut Kajzar nie mogą przegapić okazji, jaką oferuje im WTW, czyli autokarowej wycieczki „Śladami Helmuta Kajzara” na Śląsk Cieszyński. W dniu ewangelickiego Święta Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa (w katolickie Boże Ciało) 19 czerwca pojadą do protestanckiego kościoła leśnego na stokach Równicy, w którym w czasie kontrreformacji odbywały się nielegalne nabożeństwa. Od lat 60. XX wieku luteranie ponownie kultywują spotkania modlitewne przy kamiennym ołtarzu. Ślady tych zdarzeń znaleźć można w „Paternoster” Kajzara. Wycieczka odwiedzi też miejsca związane z dramaturgiem w Cieszynie i Kończycach Wielkich, w programie także zwiedzanie muzeum protestantyzmu. Biletem na wycieczkę jest bilet wstępu na przedstawienie „Paternoster”.

Agnieszka Kołodyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl