wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Co dziś na obiad u zwierząt w zoo

Małpy lubią porzuć czosnek, lwy i wilki muszą zjeść czasem całego chomika lub świnkę morską. Karmienie zwierząt w ogrodzie zoologicznym to pracochłonne zajęcie, a jego lokatorzy czasem kręcą nosem jak Magda Gessler, że im nie smakuje. Sprawdź, kiedy w zoo zwierzęta jedzą obiad.

Reklama

Listy produktów kupowanych dla kilku tysięcy zwierząt we wrocławskim zoo liczą po kilkadziesiąt pozycji i wyglądają jak zamówienie z kuchni wielkiego, międzynarodowego hotelu. W zwierzęcym menu z owoców i warzyw są m.in.: ogórki, cebula, awokado, mango, banany, cukinie, pomarańcze, melony, kiwi, pomidory, buraki czerwone, kapusta biała, kapusta pekińska, pietruszka korzeń, pietruszka - nać, seler, kalarepa, ziemniaka, szpinak, ananasy, cykoria, borówka amerykańska, cytryna, granaty, jarmuż, papaja, rukola, czosnek. Czosnek? Dla kogo?

- Małpy lubią sobie pogryźć czasem ząbek czosnku – mówi Marek Pastuszek, specjalista ds. żywienia w ogrodzie zoologicznym. Poza tym główki czosnku w terrarium w klatkach małych płazów. Nie do jedzenia, to naturalny antybiotyk, działa bakteriobójczo.

Najpopularniejsze są marchew i jabłka, bo trafiają niemal do wszystkich działów ogrodu zoologicznego. Oczywiście, najwięcej do działu kopytnych, czyli do słoni, żyraf, antylop. Słonie jednak nie pociągnęłyby długo na samych marchewkach. – Dostają także siano, słomę, buraki, kapustę oraz granulaty. Te ostatnie to gotowe mieszanki, bogate w witaminy, mikroelementy - wyjaśnia pracownik zoo. - Są dokładnie przygotowywane nie tylko dla poszczególnych gatunków, ale także dopasowane do wieku zwierząt. Na przykład, inny skład mają granulaty dla małych piskląt, inne dla piskląt większych, a jeszcze inną mieszankę podaje się w okresie lęgowym.

Wołowina nie wystarczy

Wrażenie robi lista zamówień tzw. zwierząt karmowych, czyli tych, które trafiają do zoo jako pokarm. Są na niej szczury żywe i mrożone, świnki morskie, żywe i mrożone, myszoskoczki, koszatniczki, przepiórki. To dania dla drapieżników, lwów, wilków, rysiów, wszystkich psowatych oraz gadów.

- Nie można karmić drapieżników tylko czystą wołowiną, bo pod pewnymi względami jest niepełnowartościowa – mówi Marek Pastuszek. – Drapieżniki zjadają całe gryzonie, z wnętrznościami, skórką, kośćmi, chrząstkami, tak, jak jedzą w naturalnych warunkach. To niezbędne, aby ich układ trawienny dobrze pracował.

Gryzoni nie podaje się ich żywych, są wcześniej usypiane dwutlenkiem węgla.

Jabłko doskonałe, żadnych odpadków

W zamówieniach ogrodu zoologicznego jeden z wymaganych warunków to doskonała jakość produktów. Jabłko musi mieć odpowiedni kolor, zapach i smak. Nie korzysta się z odpadków, resztek niesprzedanego chleba, ani podgniłych lekko owoców.

Marek Pastuszek: - Mamy tu wiele cennych zwierząt, delikatnych i wrażliwych na jakość jedzenia, że nie możemy im podawać produktów spleśniałych. Muszą dostawać jedzenia najwyższej jakości.

Od tej zasady jest kilka wyjątków. Np. przejrzałe banany lub lekko sfermentowane owoce trafiają do motylarni.

Istotna jest także różnorodność jedzenia. – Mieszkańcy akwariów muszą dostawać urozmaicone posiłki, aby z nudów nie zaczęły się interesować sobą nawzajem – mówi pracownik zoo.

Ogród zoologiczny dużą część produktów kupuje u wyspecjalizowanych hodowców, dotyczy to m.in. owadów. Na liście zakupów są: świerszcz, szarańcza, larwy mącznika młynarka, drewnojad, żuk hawajski, skoczogonki. Ale bywa, że niektóre owady są hodowane w zoo. Tak było w przypadku jednego z gatunków muchy, najbardziej odpowiedniej dla płazów.

Smakosze jawajskie

Zwierzęta mają swoje upodobania i humory, nie wystarczy, że dostają jedzenie pod nos. Niedawno do wrocławskiego ogrodu zoologicznego trafiły węże brodawkowate jawajskie. Żyją w wodzie, odżywiają się rybami. Opiekunowie podsuwali im różne gatunki: gupiki, mieczyki, neonki, także karasie, którymi w naturalnych warunkach się zajadają. Nie smakowały, węże kręciły nosami i nie jadły. – Posmakował im dopiero czebaczek amurski, który w polskich wodach uchodzi za szkodnika – mówi Marek Pastuszek.

Godziny karmień pokazowych w okresie zimowym – od listopada 2014 do marca 2015:

-  11.00 – pawiany (wybieg pawianów przy ładnej pogodzie)

-  11.00 i 14.00 – kotiki (wybieg zewnętrzny Afrykarium)

-  11.30 – nosorożce (wybieg)

-  12:00 – ptaki (ptaszarnia)

-  12.30 – słonie (wybieg)

-  13.00 - w poniedziałki, środy i piątki – rekiny (Afrykarium „duża szyba”)

-  13.00 - we wtorki i piątki - warany z Komodo (Terrarium)

-  13.30 – mrówniki (Afrykarium)

-  13.30 – pingwiny przylądkowe/ tońce (wybieg zewnętrzny Afrykarium)

-  14.00 – renifery (wybieg)

-  15.00 – piranie lub płaszczki (Akwarium)

O karmieniu zwierząt w afrykarium czytaj TUTAJ

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl